natoaktual.cz

Bombardéry, bitevníky, tankery. USA vyšlou do Česka chlouby své armády

28. července 2016  6:49
Strategické bombardéry B-52 a B-1, bitevní vrtulníky Apache a létající tankery vyšle americké velení na sklonku srpna do Česka na rozsáhlé třítýdenní cvičení Ample Strike. Zapojí se do něj sedmnáct zemí a má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.  

Americký strategický bombardér B-1B Lancer | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Mezinárodní cvičení Ample Strike bude v Česku probíhat od 30. srpna do 20. září v šesti oblastech - ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva v Čáslavi, na pardubickém letišti a u 15. ženijního pluku v Bechyni.

Zapojí se do něj 1 500 vojáků, z toho 300 ze zahraničí. Vůbec poprvé v historii také armáda povolala příslušníky aktivních záloh. „Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu,“ nastínil Pavel Král z náměšťské základny.

V průběhu dvoutýdenního cvičení se do ochrany objektů zapojí celkem 360 záložníků z osmi pěších rot krajských vojenských velitelství.

Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.

Spojené státy letos na cvičení vyšlou velmi silné zastoupení. Kromě strategických bombardéru B-52 Stratofortress a B-1 Lancer také bitevní vrtulníky AH-64 Apache a dva létající tankery KC-135R pro doplňování paliva za letu. Tankování si z nich kromě amerických bombardérů vyzkoušejí také čeští stíhači s gripeny nebo němečtí letci se stroji Tornado.

„Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ konstatoval šéf cvičení Zdeněk Bauer.

Účastníci cvičení

Česká republika, Belgie, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, USA

Po několika letech se do cvičení opět zapojí polské vzdušné síly s letouny Su-22. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat ale také české letouny L-159 ALCA, L-39 Albatros a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171. Účast přislíbily rovněž litevské L-39, německé PC-9 nebo LearJet, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9.

Stejně jako v loňském roce cvičení kompletně zajišťuje česká armáda. Logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny její složky. Létat se bude v pracovních dnech od 9 do 23 hodin. K příletům či odletům strojů nebo jejich přeletům mezi operačními prostory však může docházet i o víkendech.

inc natoaktual.cz
zpět na článek