natoaktual.cz

Byla to obranná akce, řekl o sestřelu ruského Su-24 turecký premiér

30. listopadu 2015  19:17
Sestřelení ruského stíhacího bombardéru na turecko-syrské hranici byla podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglu obranná akce. Ankara podle něj nechce situaci dál eskalovat. Omlouvat se prý však Moskvě nebude, protože obrana tureckého území je povinností jeho vlády.  

Turecký premiér Ahmet Davutoglu | foto: NATO Photos

„Ochrana našeho vzdušného prostoru a pozemní hranice je nejen právem, ale povinností pro mou vládu. A žádný turecký premiér či prezident, nebo jiný představitel se nebude omlouvat za to, že plnil svou povinnost,“ prohlásil turecký premiér Davutoglu po pondělním setkání s šéfem NATO v bruselské centrále Aliance.

Sestřel ruského vojenského stroje byla podle jeho slov obranná akce, Turecko má právo bránit vzdušný prostor a pokud by ruský letoun nenarušil turecké území, nedošlo by k takovéto krizi.

„Chtěli bychom, aby se to nestalo. Ale zároveň naše pravidla postupu při narušení vzdušného prostoru byla velmi jasná,“ řekl Davutoglu s tím, že o nich byla ruská strana informována nejméně třikrát v předchozích týdnech. zvláště poté, co ruské stroje už několikrát nad turecké území zamířily.

Turecká armáda v úterý před týdnem sestřelila ruský bombardér Su-24 na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to odmítá a viní Ankaru, že nechala ruské letadlo zničit nad syrským územím. Rusko kvůli incidentu o víkendu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi.

Chceme dobré vztahy s Ruskem, tvrdí Ankara

Turecko podle premiéra nemá v úmyslu situaci dál eskalovat. „Turecko chce mít dobré vztahy s Ruskem a se všemi ostatními zeměmi, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS),“ prohlásil Davutoglu.

Jeho země je připravena spolupracovat s každým, tedy i s Ruskem. Zároveň ale upozornil, že sestřelený ruský letoun předtím nebombardoval pozice Islámského státu. „V této části Sýrie neexistuje jediné postavení IS,“ řekl.

Turecko podle něj několikrát opakovalo ruským představitelům, že bombardování u hranic jen vytváří další vlny uprchlíků, kteří míří do Turecka. „Turecko po každém bombardování přijímá další desítky tisíc uprchlíků ze Sýrie. Takže Turecka jako země platící svou cenu za krizi nemůže být obviňováno kvůli tomu, že brání svůj vzdušný prostor,“ dodal.

Poučením z incidentu by podle tureckého premiéra mělo být, že při nekoordinovaném postupu dvou různých koalic bojujících proti IS v jednom vzdušném prostoru bude i nadále složité se vyhnout podobným neštěstím. „Pokud bojujeme proti IS, musíme bojovat jen proti IS a ne proti umírněné opozici nebo proti civilistům,“ dodal Davutoglu a upozornil na ruské bombardování syrského města Idlíb nebo humanitárního konvoje do Allepa. „V Idlíbu IS není,“ konstatoval turecký premiér.

Američané potvrzují tureckou verzi

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k tomu zopakoval, že Aliance plně podporuje právo Turecka bránit své území a vzdušný prostor. Zároveň přivítal snahy Ankary a o navázání kontaktu s Moskvou k deeskalaci napětí. „Je důležité zůstat v klidu a zmírnit napětí,“ uvedl Stoltenberg.

Americký velvyslanec při NATO Douglas Lute v pondělí informoval, že americká data potvrzují tureckou verzi události. Ruský letoun byl podle něj ve chvíli útoku v tureckém vzdušném prostoru. „Byl opakovaně varován a není to poprvé, co se ruský letoun v tureckém vzdušném prostoru pohyboval,“ prohlásil Lute.

Jak dodal, západní koalice po vedením USA při úderech na Islámský stát si v současnosti už vyměňuje údaje o situaci ve vzduchu nad Sýrií a na operačních velitelstvích působí styční důstojníci, což by mělo snížit riziko podobných incidentů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek