natoaktual.cz

Český generál v čele NATO? Prestiž i problémy, shodují se experti

27. července 2014  8:38
Pokud náčelník generálního štábu Petr Pavel zasedne na podzim v čele Vojenského výboru NATO, bude to teprve podruhé a po dlouhé době, co jeden z vrcholných postů Aliance obsadí český zástupce. Česku to přinese prestiž, ale také závazky a jisté problémy, shodují se odborníci.  

Náčelník generálního štábu Petr Pavel u českých vojáků v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Pro generála Pavla je to obrovská pocta, ale také pro Českou republiku velký závazek," uvedl bezpečnostní expert a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Vojenský výbor NATO

Vojenský výbor NATO je nejvyšším vojenským orgánem Aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla dvakrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady. Předsedou výboru dosud zpravidla býval Evropan, především kvůli rovnováze uvnitř hierarchie Aliance. Evropští představitelé tak mají vyvážit roli severoamerických členů především USA. Američané totiž obsazují řadu velitelských postů včetně vrchního velitele aliančních sil.

Nový předseda vojenského výboru totiž bude mít za úkol uvést k životu opatření schválené na chystaném zářijovém summitu NATO ve Walesu. A agenda to bude dosti nabitá. Od nové mise v Afghánistánu, přes klesající výdaje na obranu a stále více se rozevírající propast mezi USA a evropskými členy, napjaté vztahy s Ruskem až po návrat ke kořenům Aliance, tedy kolektivní obraně.

Navíc by to po dlouhé době bylo teprve podruhé, kdy by jeden z nejvýznamnějších postů v rámci struktur NATO obsadil Čech. Prvním byl Jiří Šedivý (jmenovec generála), který v letech 2007 až 2010 působil v Bruselu jako náměstek generálního tajemníka pro obrannou politiku a plánování.

"Znám generála Pavla hodně let a upřímně bych mu to přál kvůli jeho osobnostním i profesním kvalitám. Je však dosažitelné, aby takový post obsadil generál z armády, která je na aliančním chvostu?" uvedl bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. V souvislosti s problémy české armády má obavy také člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost Ivan Gabal (KDU-ČSL).

"Jde o podstatný post, zejména v této době a rád tam generála Pavla uvidím. Ale vzhledem k tomu, že má odejít do NATO i jeho zástupce generál Opata, chci znát podrobně kvality jejich nástupců a zdůrazňuji podrobně, protože nechci v době, kdy na tom není česká armáda nejlépe, vidět odcházet nejkvalitnější lidi pryč," řekl. Kondice NATO jako celku je podle něj tvořena kondicí jednotlivých členských států a spojenci včetně Česka nyní čelí východní nestabilitě i rizikům terorismu v Evropě.

Petr Pavel

Dvaapadesátiletý Pavel byl původně průzkumník a výsadkář a působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Velel také jednotce československých vojáků, která v Srbské Krajině vysvobodila skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami.
Během mise dokonce padl se svými muži do zajetí. Nakonec ale třiapadesát francouzských vojáků přivedl zpátky. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.
Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru.
V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu. Generální štáb vede od roku 2012. Prezident Miloš Zeman jej v květnu povýšil do hodnosti armádního generála.

"Každá členská země, pokud rozumně uvažuje, tak si svého nejlepšího generála nechává pro sebe. Generál Pavel je navíc schopný a ochotný jasně říci, že má naše armáda problém," dodal Šándor.

Moc publicity škodí

Kandidaturu náčelníka generálního štábu Petra Pavla počátkem týdne odsouhlasila vláda a nominaci oficiálně podpořil i prezident Miloš Zeman. "Samozřejmě ji hodnotím vysoce pozitivně, protože pan generál Pavel je zdaleka nejlepší kandidát na tuto funkci," prohlásil Zeman.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) nyní začne lobbování za Pavlovo zvolení. Česko má podle něj podporu několika členů Aliance a šance Pavla odhadl na 70 procent.

Právě zveřejnění kandidatury však není v rámci takových vysokých postů v rámci NATO příliš obvyklé. Ačkoliv například o obsazení funkce generálního tajemníka NATO se vedou debaty řadu měsíců a na veřejnosti se objeví mnoho zaručených kandidátů v čele s několika favority, výsledek pak bývá většinou zcela jiný a generálním tajemníkem se stává někdo úplně jiný. Vyjednávání o "tom pravém" totiž probíhají zcela skrytě bez zbytečné publicity.

"Moc by mu to přál, ale proč proboha politici jeho kandidaturu vůbec zveřejnili? Byl to polibek smrti? O obsazení takových postů se vyjednává potichu a zveřejnění by mohlo uškodit," potvrdil Šándor.

inc natoaktual.cz
zpět na článek