natoaktual.cz

Česká CASA létá na Sinaji denně, šetří čas a převáží tuny materiálu

14. května 2014  11:33
Čeští letci se strojem CASA mají za sebou polovinu z prvního operačního nasazení na Sinajském poloostrově. V uplynulých šesti měsících byli ve vzduchu prakticky každý den. Kromě hlídkových letů přepravili na 4 600 osob a přes sto tun materiálu.  

Letoun CASA českých vzdušných sil na Sinaji | foto: Armáda ČR

Z letiště v Praze-Kbelích ve středu nad ránem odstartoval armádní letoun C-295M CASA s jedenácti českými vojáky na palubě. Směr Blízkých východ. Cílem jim bude základna El Gorah na Sinaji.

Vystřídají zde své kolegy, kteří od listopadu s letounem sloužili ve prospěch mezinárodní mise MFO (Multinational Force and Observers) a podíleli se na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem.

Češi na Sinaji

Vláda schválila vyslání transportního letounu CASA 2. října 2013. Česká republika se na Sinaji angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky. V současné době na Sinaji působí celkem 14 českých vojáků, 3 ve štábu mise a 11 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA, který je v oblasti nasazen od 4. listopadu 2013.

Na Sinaji budou čeští letci se strojem CASA působit do konce roku. Jejich předchůdci v čele s velitelem Milanem Laniakem se domů vrátí za dva týdny.

Během půlročního, historicky prvního operačního nasazení nového stroje CASA v zahraničí, zajišťovali jeho muži především monitorovací lety po vytyčených trasách nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě.

Během uplynulých šesti měsíců startovali čeští letci prakticky denně. Absolvovali 195 letů a ve vzduchu strávili přes 273 hodin.

Češi zrychlili přepravu

"Překvapily nás například nezvykle nízké teploty letošní zimy, které byly rekordní za posledních 40 let. Několik kilometrů od naší základny dokonce napadl sníh, což nepamatují v této oblasti minimálně 150 let," popsal nezvyklou misi Laniak.

Na druhé straně museli letci čelit také několikahodinové mohutné písečné bouři, kdy vítr přesahoval rychlost 90 kilometrů za hodinu. Letoun museli zajistit k zemi kotvícími lany, utěsnit všechny otvory a zakrýt skla pilotní kabiny ochrannou fólií.

"Jsme již druhou jednotkou, zhruba tedy víme, co nás v místě čeká.  Absolvovali jsme přímo na Sinaji v lednu stáž a měli jsme tak možnost se seznámit jak se specifickými podmínkami v místě, tak s prostředím, kde budeme působit," konstatoval před odletem velitel v pořadí druhé jednotky Radim Ulrich.

Ten má osobně se specifickými letovými úkoly řadu zkušeností, z mezinárodních cvičení i třeba z přepravy koní Převalského do Mongolska.

Kromě monitorovacích letů budou mít čerstvé síly stejně jako dosavadní kontingent na starost přepravu osob a materiálu nebo zdravotnický transport. V uplynulých měsících Češi přepravili na 4 600 lidí a přes 108 tun materiálu.

Před nasazením českého letounu měly pozorovatelské jednotky na Sinaji k dispozici jen několik strojů z výrazně nižšími přepravními kapacitami, do dvaceti osob. Přepravu tedy primárně zajišťovaly autobusy, což kromě vyšších rizik a menšího počtu přepravovaných vojáků znamenalo až 12 hodin nepohodlí v balistické vestě.

"S příchodem letounu CASA se vše změnilo. Přepravní kapacita jednoho letu vzrostla na trojnásobek a samotná doba letu je dnes zhruba jedna hodina, což je nesrovnatelné s pozemní přepravou," uvedl už dříve Laniak.

Velení mise tak získalo podle něj získalo operativní, rychlý a bezpečný transport. Službu českých vojáků si nadmíru chválí. "Činnost našich pilotů a obslužného personálu je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise a letoun CASA se svými přepravními schopnostmi zde sklízí slova chvály," dodal Petr Mikulenka, zástupce ředitele Společného operačního centra.

inc natoaktual.cz
zpět na článek