natoaktual.cz

Bereme gripeny, rozhodla se po deseti letech Brazílie

20. prosince 2013  9:05
Brazílie se po deseti letech debat o nadzvukovém letectvu rozhodla nakoupit 36 nových stíhaček. V tendru za 4,5 miliardy dolarů uspěly trochu překvapivě švédské letouny Jas-39 Gripen. Favorizovaným americkým strojům F/A-18 uškodil nedávný špionážní skandál NSA.  

Jas-39 Gripen švédských vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve švédském Ronneby | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nové letouny má výrobce brazilskému letectvu dodat do roku 2020. Brazílie za nejmodernější variantu Gripen NG (Jas-39 Gripen E), kterou si před časem vybralo také například Švýcarsko, zaplatí v přepočtu přes 90 miliard korun.

"Jsme připraveni zahájit průmyslovou spolupráci, jak bylo plánováno, s pozitivními účinky na brazilský průmysl," uvedl generální ředitel společnosti Saab Håkan Buskhe.

Kde slouží Gripen

  • Švédsko - 175
  • Česká rep. - 14
  • Maďarsko - 14
  • JAR - 28
  • Thajsko - 12
  • Británie - 1
  • Brazílie - 36 (do roku 2020)
  • Švýcarsko - 22 (rozhodne v roce 2014 referendum)

V konečné fázi výběru se brazilská vláda kromě švédských gripenů rozhodovala mezi letouny Rafale francouzského výrobce Dassault a F/A-18 Super Hornet z dílem amerického Boeingu. Tomu ale podle analytiků uškodil nedávný skandál americké NSA.

Vztahy Brazílie a USA ochladly letos v srpnu poté, co bývalý technik americké NSA Edward Snowden zveřejnil informace o "špehování" politiků po celém světě. Národní bezpečnostní agentura měla podle něj zaznamenávat telefonní hovory i brazilské prezidentky a jejích nejbližších spolupracovníků.

Brazílie sice platí na jihoamerickém kontinentu za bezkonfliktní zemi, nicméně za jednu z dlouhodobých priorit považuje ochranu svých dlouhých hranic včetně ropných nalezišť na pobřeží a deštných pralesů Amazonie.

"Jsme mírumilovná země, ale nebudeme bezbranní," prohlásila k nákupu letounů brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

Gripen v Brazílii zvítězil hlavně díky nejpříznivější ceně a nízkým provozním nákladům. Nahradí dosluhující letouny Mirage 2000.

První stroje je výrobce schopen dodat v roce 2018. Každý rok by brazilské vzdušné síly měly obdržet 12 gripenů. Součástí kontraktu mají být i miliardové offsetové programy. Saab chce úzce spolupracovat s tradičním brazilským výrobcem letadel Embraer.

Úspěch v Brazílii a očekávaná "definitivní" objednávka ze Švýcarska budou mít dopad i na samotné švédské vzdušné síly. S každým prodaným gripenem do zahraničí se totiž snižují náklady na pořízení šedesáti kusů nejmodernější verze letounu pro vlastní letectvo.

inc natoaktual.cz
zpět na článek