natoaktual.cz

Armáda vyšle do mise na Sinaji transportní letoun CASA

2. října 2013  18:48
Česká republika posílí pozorovatelskou misi na Sinajském poloostrově. Do Egypta vyšle od listopadu transportní letoun CASA a dalších 13 vojáků. Ve středu o tom rozhodla vláda. Nasazení musí ještě schválit Senát.  

Letoun C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

V misi Multinational Force and Observers (MFO) na Sinajském poloostrově dosud působí tři čeští důstojníci. Pokud vládní návrh schválí senátoři, bude armádní letoun C-295M CASA v oblasti působit společně s obslužným personálem od počátku listopadu do konce roku 2014.

"Minulý týden při pracovní cestě do USA jsme obdrželi urgentní žádost ze strany vedení mise. Proto i s ohledem na zahraničně-bezpečnostní priority ČR jsme tento bod zařadili na dnešní jednání vlády a návrhem by se měl na nejbližší schůzi zabývat Senát," vysvětlil ministr obrany Vlastimil Picek.

Platný mandát pro zahraniční nasazení českých vojáků, který je schválen do konce roku 2014, totiž s podobnou misi nepočítá a původně mělo být případné vyslání letounu do oblasti záležitostí nové vlády a sněmovny.

S vysláním vojáků mimo hranice České republiky musí za běžných okolností souhlasit obě komory Parlamentu, v době rozpuštění Sněmovny ale podle Picka stačí, když se kladně vyjádří Senát. Ten by se měl návrhem zabývat 9. října.

MFO je mezinárodní organizace odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem. Zároveň je jedním z klíčových komunikačních kanálů mezi oběma zeměmi.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO už od roku 2009, kdy do struktur mise vysílá štábní důstojníky.

"Jsem velmi rád, že se v přímém operačním nasazení zúročí dlouhodobá příprava posádek a zabezpečujícího personálu letounů CASA, a zároveň přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací," konstatoval náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Praktické zkušenosti z reálného nasazení navíc v oblasti se stíženými klimatickými podmínkami podle jeho slov přispěje ke zvýšení celkové připravenosti českých pilotů. Ministerstvo obrany počítá s tím, že náklady na vyslání letounu CASA a personálu do mise budou necelých 80 milionů korun. Část půjde přímo rozpočtu ministerstva obrany, polovina nákladů z rozpočtu mise MFO.

inc
zpět na článek