natoaktual.cz

Smrtící déšť tomahawků může spustit kdykoliv, těžko se mu bránit

29. srpna 2013  0:55
Střely s plochou dráhou Tomahawk jsou hlavní zbraní, kterou by USA a nejbližší spojenci patrně zvolili pro první překvapivý úder na syrské vojenské cíle. A byl by drtivý. Sýrii by během několika málo minut mohly zasypat stovky těchto střel. Režim v Damašku by těžko hledal účinnou obranu.  

Odpálení střel Tomahawk z amerického torpédoborce USS Stout během operace proti Kadáffímu režimu v Libyi. USS Barry je jednou ze čtyř lodí amerického námořnictva, které nesou rakety s plochou dráhou letu a v současnosti operují v Středozemním moři | foto: US Navy

Tomahawk je střela s plochou dráhou letu. K cíli se sice blíží podzvukovou rychlostí, ale pohybuje se velmi nízko a kopíruje terén, zhruba ve výšce 15 až 30 metrů. Pro nepřítele tak představuje velmi obtížný cíl. Ať už pro zachycení tak i pro zneškodnění.

Díky relativně malým rozměrům a nízké výšce letu je velmi obtížně zjistitelná radarem a proudový motor produkuje nízké emise infračerveného záření. "Obrana z dob studené války nemá šanci," konstatoval zbrojní expert a publicista Lukáš Visingr s odkazem na syrskou protivzdušnou obranu.

Nakládání střely Tomahawk do ponorky na Guamu, prosinec 2012

Odpálení střely Tomahawk z ponorky USS Florida (SSBN 728) v roce 2003

Střela Tomahawk během testů v roce 2002 v Kalifornii

Damašek v ní má zakomponován ruský systém Pancir-S1, přezdívaný "kladivo na tomahawky", vyvinutý právě k ničení takovýchto střel. Jenže ten by v případě masivního útoku, jaký se dá předpokládat, zneškodnil jen nepatrný zlomek střel vypálených na syrské území.

Tomahawk

  • Délka: 6,25 m
  • Průměr: 0,52 m
  • Hmotnost střely: 1,6 t
  • Hmotnost hlavice: 450 kg
  • Pohon: startovací raketa Atlantic Research CSD/ARC na tuhé palivo, proudový motor F107-WR-402
  • Rychlost: 590–880 km/h
  • Dolet: 1 300 - 2 400 km (podle typu)
  • Cena: 1,45 milionu dolarů
  • Ve výzbroji: USA, Velká Británie, Španělsko

Zdroj: US NAVY, Raytheon

Doslova smrtící déšť tomahawků může na Sýrii začít prakticky kdykoliv. Spojené státy mají v oblasti už několik válečných plavidel, vyzbrojených těmito střelami. Zatímco o přítomnosti hladinových plavidel se ví, americké námořnictvo pochopitelně mlčí o tom, zda jsou v oblasti i ponorky.

USA mají hned čtyři ponorky upravené speciálně jako nosiče střel Tomahawk. Každá jich nese 154 a během pár minut by mohly na Sýrii odstartovat stovky střel. "V jediný okamžik by na cíle v Sýrii mohl letět až trojciferný počet střel. Obrana by jich stačila zneškodnit jen pár," naznačil Visingr.

Podobnou strategii zvolili spojenci například při prvotním úderu na Libyi. Teprve po masivním raketovém útoku z ponorek a plavidel následovaly letecké údery. Ve výzbroji mají střely také Britové. Tomahawky nesou na palubě ponorky tříd Trafalgar a Astute.

Nevýhodou může být GPS

Výhodou jsou velmi zkrácené procedury pro odpálení. Střelu lze totiž přímo za letu přeprogramovat podle potřeby na jiný cíl, což "šetří čas". Střela je vypuštěna, v případě ponorky, z torpédové komory, nad hladinou se po několika vteřinách zažehne proudový motor, vysunou se křídla a střela pokračuje v horizontálním letu.

Úder na Sýrii? Asadovu zemi chrání důmyslná protivzdušná obrana

Střely dokážou zasáhnout cíl až do vzdálenosti 2 400 kilometrů. Přesnost je díky satelitní navigaci udávána na deset metrů. Tomahawk je tak považován za velmi přesnou, ale ne bezchybnou zbraň.

V tomto ohledu by se paradoxně mohla negativně projevit americká a spojenecká závislost na družicové navigaci, protože většina západních zbraní je na GPS napojená a jeho rušení není v dnešní době až tak složité.

"Třeba na Korejském poloostrově se GPS takřka nedá používat kvůli rušení ze Severní Koreje, takže Syřané by se něčím podobným mohli tu operaci pokusit zkomplikovat," dodal Visingr. Otázkou podle něj zůstává, zda si Sýrie právě takové vybavení nepořídila třeba z KLDR. To by však už pravděpodobně dávno věděl další mocný hráč v oblasti, Izrael.

inc natoaktual.cz
zpět na článek