natoaktual.cz

Americká data přesvědčila Čechy, že radar neškodí

17. srpna 2007  10:28
Armáda si nechala zpracovat první odborné vyjádření k plánovanému protiraketovému radaru v Brdech. Závěry čerstvě zveřejněné zprávy jsou jednoznačné: zdraví osob z okolních obcí radar poškodit nemůže. Studii provedli čeští experti na základě informací poskytnutých Američany.
Uvnitř: TEXT STUDIE  

Zpráva vychází z technických specifikací zvažovaného radaru a z dat, které expertům poskytly USA a které bylo možné v rámci technických konzultací specifikovat.

Poprvé od začátku jednání o případném umístění radaru americké protiraketové obrany na území ČR má Česko k dispozici vlastní analýzu vlivu uvažovaného radiolokátoru na zdraví obyvatel.

popisek Celou zprávu ve formátu PDF najdete zde

Více než dvousetstránkový elaborát zveřejnil vládní zmocněnec pro otázky radaru Tomáš Klvaňa.

Zpráva: Radar zdraví obyvatel neohrozí
Ze zprávy vyplývá, že hlavní paprsek, jehož maximální hodnota je 170 kW, ale ani vedlejší vyzařovací smyčky zdraví obyvatel neohrožují.

"Hlavní svazek radiolokátoru za daných podmínek provozu nemůže exponovat obyvatelstvo v okolí radaru, protože jeho poloha fyzikálně tuto expozici neumožňuje," potvrdili experti ve zprávě dřívější prohlášení, že vzhledem ke směřování paprsku minimálně dva stupně vzhůru není možné, aby zasáhl okolní obce.

Pokud jde o takzvané boční vyzařovací smyčky, tak při zavedení uvažované ochranné zóny v okruhu 800 metrů od radaru "splňuje radar s velkou rezervou hygienické limity," uvádí zpráva.

V této vzdálenosti a vyšší totiž nepřekročí hustota zářivého toku 3600 joulů na čtvereční metr, což české i evropské normy splňuje.

Schématické znázornění elektromagnetického záření

INFOGRAFIKA
Schématické znázornění elektromagnetického záření

Součástí zprávy jsou také grafy znázorňující průběh radiolokačního svazku nad všemi obcemi v okruhu do 20 km od radaru. Podle grafů žádná z nich ohrožená není.

"I nejmenší (možná) vzdálenost (paprsku) od zemského povrchu nepředpokládá ohrožení obyvatelstva," napsali experti.

"Z uvedeného vyplývá, že při dodržení uvedené ochranné zóny a daných podmínek provozu radaru nemůže dojít k expozici obyvatelstva a tím ani k ohrožení jeho zdravotního stavu," vysvětlil ve zprávě hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Na přípravě zprávy spolupracovali odborníci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu, Ústředního vojenského zdravotního ústavu Praha a z Ministerstva obrany ČR.

On-line rozhovor s Luďkem Pekárkem, jedním z autorů zprávy, najdete ZDE.

pz natoaktual.cz
zpět na článek