natoaktual.cz

Poláci kritizují ruský přístup k americkým základnám

2. července 2007  11:07
Poláci nerozumí opakujícím se výhradám Ruska ohledně ohrožení jeho strategických zájmů. "Nevím, jak systém může ohrozit Rusko. Jde spíše o psychologický problém, který nelze vyléčit diplomatickými, technickými či historickými argumenty," tvrdí šéf vyjednávacího týmu Polska Witold Waszczykowski.  

Waszczykowski na páteční konferenci o protiraketovém štítu v Krakově dokonce uvedl, že Rusové mají ve svých argumentech faktické chyby.

"Na nedávné schůzce v Bruselu nám ruští kolegové promítali dramatické prezentace o americké protiraketové obraně. Jenže radar, který má být v Česku, měli zakreslený na Slovensku," řekl Waszczykowski s tím, že se jedná o psychologickou hru spíše než o reálné argumenty.

Český velvyslanec v Polsku Bedřich Kopecký jeho slova podpořil. "Protiraketový systém je obrana proti určitým  zbraním, nikoli státům. I když Česko preferuje diplomatická řešení, musíme být připraveni i na to, že tato řešení neuspějí," uvedl v Krakově Kopecký.

Podobně na ruské námitky reagoval nedávno přímo v Moskvě i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. - více zde

Americký systém doplní ochranu NATO
Jednoznačné prohlášení o kompatibilitě protiraketových systémů USA a NATO je jedním z hlavních výsledků páteční konference v Krakově, které se účastnili i vysocí představitelé NATO a americké Protiraketové agentury (MDA). "Na taktické úrovni není nic, co by bránilo interoperabilitě s plánovaným systémem NATO," potvrdila výkonná ředitelka MDA Patricia Sandersová.

"Aliance pracuje na ochraně proti střelám krátkého a středního doletu, ten americký je proti raketám dlouhého doletu, takže se zde USA a NATO doplňují," uvedl Waszczykowski.

Většina Poláků je proti základně
Polská vláda má relativně snadnou vyjednávací pozici v tom smyslu, že již několik vlád zpět vybudování americké základny podporovalo, a nejde tedy na rozdíl od Česka o politické téma. Navíc americká základna není v Polsku tak velkým mediálním tématem jako v Česku a krakovská konference byla v tomto směru spíše výjimkou.

V roce 2005, kdy proběhl první výzkum veřejného mínění ohledně základny, bylo pro její vybudování 57 % Poláků a třetina byla proti. Když se letos podoba případné americké základny zkonkretizovala, poměr se otočil. Podle červnového průzkumu bylo 60 % Poláků proti a jen 26 % pro.

Petr Zlatohlávek natoaktual.cz
zpět na článek