natoaktual.cz

Rusko má k základnám stále výhrady, ale chce jednat

11. května 2007  11:04
Rusko má stále k vybudování amerických základen protiraketové obrany na území Polska a České republiky výhrady. Je ale ochotné o tom jednat na úrovni Severoatlantické aliance. Vyplývá to ze schůzky šéfů armád členských zemí NATO a Ruska v Bruselu.  

Náčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij při setkání se svými protějšky z členských zemí NATO neskrýval výhrady.

Podle Rusů byl v Evropě několik let zakonzervovaný stav a nyní se jim zdá, že činnost ze strany aliance a USA je namířená proti nim, řekl podle ČTK český náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Doplnil, že všichni představitelé NATO ruskou delegaci ubezpečovali, že základny proti Rusku zaměřeny nejsou.

Rusko se podle Balujevského diskusi nebrání.  "Během setkání generál vysvětlil pozici Ruska. Byl to otevřený a zralý dialog," konstatoval šéf Vojenského výboru NATO Ray Henault.

Mise na Balkáně, výcvik v Iráku
"Pokročili jsme v mnoha klíčových záležitostech aliančního vojenského programu," shrnul program dvoudenní schůzky v Bruselu Henault.

Členové výboru se shodli na dalším pokračování zahraničních misí na Balkáně, výcvikové mise v Iráku, námořní protiteroristické operace ve Středozemním moři a podpoře jednotek Africké unie v súdánském Dárfúru.

Hlavním bodem schůzky byla podle kanadského generála situace v Afghánistánu. "Zůstaneme zavázáni zajišťovat bezpečnost, která dovolí rozšíření moci afghánské vlády v celé zemi," konstatoval Henault.

Náčelníci štábů podle něj potvrdili, že Aliance bude pokračovat v rozvoji vojenských vztahů s Afghánskou národní armádou a zvláště pak se sousedním Pákistánem. Zvláštní důraz prý bude Aliance v budoucnu klást na pomoc afghánské policii.

"Máme dobrý důvod pro optimismus s ohledem na celkový pokrok všech aspektů afghánské mise," prohlásil Henault. Nyní v Afghánistánu působí zhruba 37 tisíc vojáků pod velením NATO a počet se podle něho bude zvyšovat.

Výbor se schází třikrát do roka
Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán Aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO.

Zasedání se neúčastní Island, který nemá armádu a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení Aliance, aby posílila vojenskou nezávislost na USA. 

Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu Aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe rozhodnutí rady.

inc natoaktual.cz
zpět na článek