natoaktual.cz

Rusko pokračuje v kritice amerických základen

27. dubna 2007  7:02
Námitky některých členských zemí NATO na umístění amerických raketových základen v Česku a Polsku se podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga po zasedání v norském Oslo výrazně zmírnily. Ani další jednání však zatím nepřesvědčila Rusko, které základny odmítá.  

"Myslím, že nyní máme jednomyslný názor na věc," řekl Schwarzenberg po schůzce ministrů v norském Oslo. "Samozřejmě panují určité rozdíly..., ale obecně nám nikdo neříká, že to, co děláme, je špatné," uvedl.

Některé země podle něj volají po ještě intenzivnějším budování vztahů s Ruskem, jinak prý však podle šéfa české diplomacie nezazněla z jejich strany žádná výrazná kritika.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je v Oslu rovněž přítomen a jehož země americký projekt tvrdě kritizuje, po jednání na tiskové konferenci zopakoval ruský postoj, že plán "opravdu radikálně mění bezpečnostní situaci v Evropě".

"Musíme samozřejmě pamatovat na to, že po každé akci následuje protiakce," dodal. Lavrov obvinil USA a NATO z porušování bezpečnostní rovnováhy v Evropě a vytváření nových čar, které oddělují Rusko jako nepřítele.

Schwarzenberg na to v rozhovoru pro české novináře reagoval, že Rusko všechny potřebné informace od Česka i USA má. Navíc má podle něj dostatek dobrých expertů, kteří vědí, že systém žádnou hrozbou pro tuto zemi nebude.

Americká ministryně Condoleezza Riceová odmítla ruské obavy v souvislosti s plány na umístění protiraketových základen v Evropě s tím, že jsou směšné.

"Názor, že nějakých deset interceptorů a několik radarů ve východní Evropě ohrozí ruské strategické odstrašující síly je čistě směšný a každý to ví," uvedla Riceová po schůzce s Lavrovem.

Ministři zahraničí všech 26 členských států NATO v Norsku potvrdili závěry, k nimž dospěli minulý týden v Bruselu zástupci a experti členských zemí NATO. Shodli se, že reálná raketová hrozba existuje a území členů Aliance je třeba před takovým nebezpečím chránit.

Podle generálního tajemníka Aliance Jaap de Hoop Scheffera se členské země shodují, že nebezpečí zbraní hromadného ničení se týká všech.

Neformální zasedání ministrů zahraničí členských států NATO dnes v norském Oslo pokračuje. Hlavními body jednání mají být alianční mise v Afghánistánu a v Kosovu a o případném dalším rozšíření Aliance o nové členy.
inc, ČTK natoaktual.cz
zpět na článek