natoaktual.cz

Získal jsem zkušenosti, říká novinář

20. dubna 2004  15:55
Speciální armádní kurz pro novináře a humanitární pracovníky, kteří vyjíždějí do válečných oblastí, absolvoval v roce 2000. "Naučil jsem se, jak se pohybovat v zaminovaném prostoru nebo domě," říká Petr Vavrouška z Radiožurnálu.  

"Začínal jsem tehdy dělat armádní tématiku na Radiožurnálu a věděl jsem, že budu vyjíždět k českým vojákům do misí. Chtěl jsem proto nabýt zkušenost, jak funguje armáda, a do jakých problémů bych se mohl v rizikových oblastech dostat. A doufal jsem, že se to ve Vyškově dozvím."

A dozvěděl?
"Ano, ale chtěl bych říci, že práce novináře ve válečných podmínkách je úplně odlišná od práce vojáka. Voják se může pohybovat v podstatě kdekoliv, kdežto novinář do palebného pole nebo na území, kde se dělí fronta, nikdy nepůjde.

Bylo by možná lepší, kdyby v kurzu byl jako konzultant novinář s válečnou praxí, ale i tak jsem se tam naučil základy, na kterých se dá při konkrétních situacích stavět."

Jaká zkušenost pro Vás byla nejcennější?
"Jedna z nejdůležitějších věcí byl pohyb v zaminovaném prostoru nebo domě. S takovou situací jsem se setkal častokrát, ať už to bylo v Pákistánu, Afghánistánu, Makedonii, Kosovu, Bosně.

Právě v kurzu jsem se naučil správně odhadovat, kam šlápnout, za co chytnout, čemu věnovat pozornost. Ve Vyškově také velmi věrně simulují podmínky únosu a zajetí, daří se jim navodit atmosféru nejistoty, strachu a poměrně velkého stresu. Na to jsem si vzpomněl při přejezdu z Pákistánu do Afghánistánu, kdy existovalo reálné nebezpečí přepadení a zajetí."

Autorka článku je spolupracovnicí natoaktual.cz a tento rok i účastnicí kurzu přežití. Pravidelně budeme přinášet její autentické zážitky.

Pavla Jedličková natoaktual.cz
zpět na článek