natoaktual.cz

Evropští politici čelí kritice za porážku v Afghánistánu

25. srpna 2021  16:36
Pod palbou kritiky za porážku v Afghánistánu nejsou jen američtí politici, ale i jejich evropští kolegové ze Severoatlantické aliance.  

Britský premiér Boris Johnson na summitu NATO 2021 v Bruselu | foto: NATO Photos

Například v Británii jsou premiér Boris Johnson a jeho ministři obviňováni členy parlamentu, a to jak z opozice, tak z jejich vlastních stran, že neměli připravené plány počítající s rychlým vítězstvím Tálibánu. Jedním z nejhlasitějších kritiků se stal Tobias Ellwood, bývalý ministr obrany a člen Johnsonovy Konzervativní strany. „Normálně se nejdříve evakuují civilisté a pak armáda. My jsme to ale udělali obráceně,“ postěžoval si britské stanici Times Radio. Roste také tlak na rezignaci současného ministra obrany Dominica Raaba, který v době, kdy se Tálibán valil na Kábul, zůstal na dovolené v Řecku.

I německá vláda Angely Merkel musí čelit silné kritice, a to především za to, že nestihla včas evakuovat Afghánce, kteří pro Německo pracovali – například jako překladatelé, ale také jako kuchaři či řidiči. Podle zjištění časopisu Der Spiegel se vláda dlouho nemohla shodnout ani na tom, kolika Afgháncům poskytnout útočiště, ani na tom, jak by měl jejich přesun proběhnout. V době, kdy Tálibán ovládl polovinu Afghánistánu pak němečtí zákonodárci (opoziční i koaliční) vyzvali kancléřku, aby do řešení této situace konečně zasáhla a našla řešení. Obviňována je také německá zpravodajská služba BND, která nedokázala rychlé vítězství Tálibánu předpovědět.

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek