natoaktual.cz

Reakce na koronavirus: Španělsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku

14. srpna 2020  14:15
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Reakce na koronavirus: Španělsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku

Španělské ministerstvo obrany dopravilo Iráku nezbytný zdravotnický materiál pro boj s pandemií nemoci covid-19. Dodávka obsahovala kyslíkové masky, ochranné obleky a rukavice, dezinfekci, respirátory či léky.

Španělsko dodávku do Iráku dopravilo pomocí dvou civilních letadel a odpovědělo tak na iráckou prosbu o poskytnutí zdravotnické pomoci učiněnou prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC) řízeným Severoatlantickou aliancí.

Kam dál?
Reakce na koronavirus: Polsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku (17. 6. 2020)

Zdroj: NATO

---

Průzkum: Většina Ukrajinců je pro vstup do EU a NATO

Většina občanů Ukrajiny je pro vstup Ukrajiny do evropských institucí – Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvádí nový průzkum institutů Socis Center a Razumkov Center. Necelých 60 % respondentů uvedlo, že by bylo pro vstup země do EU, pro vstup do NATO se vyjádřilo zhruba 48 %.

Sociologové provádějící průzkum oslovili 4000 respondentů starších 18 let ve všech regionech kromě Krymu, Luhanské a Doněcké oblasti, které jsou v současné době okupovány.

Kam dál?
Průzkum: Většina Ukrajinců je pro vstup do NATO (29. 12. 2016)

Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

---

Pompeo ve Slovinsku jednal o technologiích 5G, jaderné energii či NATO

Při návštěvě Slovinska americký ministr zahraničí Mike Pompeo projednával se svými slovinskými protějšky budoucnost telekomunikačních technologií 5G. Společně uzavřeli deklaraci o bezpečnosti získání technologií 5G, která podle Pompea vylučuje z výběrových řízení „nedůvěryhodné dodavatele“. „Slovinsko se pyšní pozicí vědeckého a technologického lídra, výběr důvěryhodných dodavatelů technologií 5G tuto pozici upevní. Země se obrací proti Komunistické straně Číny a jejím snahám o omezení naší svobody a demokracie,“ řekl k deklaraci Pompeo.

Šéf americké diplomacie jednal se slovinskými představiteli také o jaderné energii, obchodní spolupráci týkající se technologií 5G, vztazích Slovinska s Čínou a Ruskem nebo o závazcích Severoatlantické alianci.

Kam dál?
Čína je větší hrozbou pro svět než Rusko za studené války, varuje Pompeo z Prahy (13. 8. 2020)

Zdroj: Total Slovenia News (Slovinsko)

---

Libye: Americký velvyslanec a turečtí představitelé diskutovali o možném ukončení války

Americký velvyslanec v Libyi Richard Norland probíral v Ankaře s vysokými představiteli Turecka „urgentní nutnost podpořit hlasy z Libye volající po ukončení konfliktu a návratu k politickému dialogu pod záštitou OSN“, oznámila americká ambasáda v Tripolisu.

Norland v Turecku dále diskutoval o možných způsobech, jak demilitarizovat střední Libyi a o stažení všech zahraničních vojáků a žoldáků. Dále americký velvyslanec zdůraznil potřebu umožnit libyjské ropné společnosti National Oil Corporation pokračovat ve své práci a generovat bohatství, stojí v prohlášení americké ambasády. Návštěva následovala po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Kam dál?
Rusko dodává zbraně do Libye, tvrdí Američané (27. 7. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Moskva varuje před přesuny amerických vojáků v Evropě

„Moskva nabádá východoevropské partnery, aby zvážili rizika a dopady rozmístění amerických vojáků na svém území,“ varuje mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Rusku se nelíbí možný výskyt početnějšího amerického kontingentu na místech a v zemích, kde do této doby nikdy nebyl. Podle Zacharové by toto rozmístění bylo v rozporu se Zakládajícím aktem NATO-Rusko z roku 1997, omezujícím nasazení „významného počtu ozbrojených sil v nových členských státech Aliance“.

Rusko přesuny amerických vojáků v Evropě směrem na východ vnímá jako snahu Spojených států a NATO zvýšit napětí kolem NATO-ruské hranice. Podle Ruska takovéto provokace nezůstanou bez odpovědi a představitelé východoevropských členů NATO si musí uvědomit, že pobytem amerických vojáků na své území jen přiživují rusofobii, míní Zacharová.

Kam dál?
USA jednají s Bukureští o nasazení dalších jednotek do Rumunska (10.8. 2020)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek