natoaktual.cz

Kramp-Karrenbauer: 2 % HDP nejsou dostačujícím měřítkem pro obranné výdaje

17. července 2020  13:47
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Kramp-Karrenbauer: 2 % HDP nejsou dostačujícím měřítkem pro obranné výdaje

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer vnímá cíl Severoatlantické aliance vydávat na obranu 2 % HDP jednotlivých členských států jako silně diskutabilní v době koronavirové krize a krize ekonomické, kterou pandemie s sebou nese. Místo toho doporučuje německá ministryně nové měřítko pro zapojení členských států do financování obrany NATO.

„Je jasné, že procentuální výdaje na obranu jako procenta HDP nejsou dostačujícím indikátorem v kontextu blížící se ekonomické krize a snížením HDP členských států,“ říká německý státní tajemník Peter Tauber.

„Proti tomu ministryně obrany Kramp-Karrenbauer zdůrazňuje, že Německo poskytuje deset procent aliančních schopností NATO. Navzdory ekonomickým výkyvům by tento indikátor mohl být použit k demonstraci vojenských schopností zřetelněji a efektivněji,“ cituje německý deník RND z dopisu Petera Taubera.

Kam dál?
Německá ministryně obrany zpochybnila obranné financování členských států NATO (25.6. 2020)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo) 

---

USA: Americká přítomnost v Polsku posiluje odstrašující potenciál NATO

„Prostřednictvím naší spolupráce naplňujeme dohody uzavřené mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho polským protějškem Andrzejem Dudou, dohody týkající se posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku,“ řekl polský ministr obrany Mariusz Błaszczak během návštěvy tajemníka americké armády Ryana McCarthyho.

„Americká vojenská přítomnost v Polsku posiluje odstrašující potenciál Severoatlantické aliance a také přispívá k posilování bezpečnosti v regionu,“ řekl McCarthy.

Kam dál?
Trump: USA pošlou do Polska dalších tisíc vojáků (25.6. 2020)

Zdroj: Defence 24 (Polsko)

---

USA podpořily Francii ve sporu s Tureckem

Bezpečnostní poradce Bílého domu Robert O’Brien oznámil, že Spojené státy „cítí s Francií“ a stojí na její straně ve sporu s Tureckem týkajícím se incidentu mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středomoří.

„Alianční spojenci by na sebe neměli mířit radiolokátory pro řízení střelby. To není dobré,“ zmínil O’Brien o incidentu ve Středozemním moři.

Dále dodal, že americký prezident Donald Trump je spojencům k dispozici, aby uvolnil mezi Francií a Tureckem napětí.

Kam dál?
Napětí mezi Tureckem a Francií může pro NATO představovat hrozbu, říkají experti (7.7. 2020)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Německo připravuje evropskou obrannou agendu s ohledem na klesající americkou stopu v Evropě

Podle německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer by měla být Evropa připravena na postupné stahování Spojených států z kontinentu, i kdyby v amerických prezidentských volbách porazil současného prezidenta Donalda Trumpa demokratický kandidát Joe Biden.

V proslovu Evropskému parlamentu Kramp-Karrenbauer řekla, že by se v trans-atlantických vztazích v případě Bidenovy výhry změnil pouze „tón“. Orientace americké zahraniční politiky směrem k Číně, hlavnímu globálnímu rivalovi USA, zůstává významnou hnací silou utvářející zahraniční politiku uvnitř Washingtonu, pravděpodobně na úkor Evropy, doplnila německá ministryně.

„Pokud je to tento případ, musíme jako Evropané být schopni jednat jednotněji, než tomu bylo doposud,“ uvedla v proslovu Kramp-Karrenbauer. Zároveň zdůraznila, že Evropa zůstává na Spojených státech a Severoatlantické alianci závislá a že se tato pozice v blízké době měnit nebude.

Kam dál?
Německý ministr zahraničí: Odchod Trumpa z úřadu vztahy s USA nespraví (29.6. 2020)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO obdrželo třetí bezpilotní letoun Phoenix

Severoatlantická aliance obdržela třetí z celkových pěti bezpilotních letounů Northrop Grumman RQ-4D Phoenix, jejichž úkolem bude monitorovat vzdušný prostor Aliance a dohlížet na dění na zemi i na moři.

Bezpilotní letouny RQ-4D Phoenix operující ve vysoké nadmořské výšce s dlouhou výdrží jsou uzpůsobené tak, aby členům NATO poskytovaly vytrvalý a široko-oblastní pozemní a námořní sledovací systém fungující téměř v reálném čase a v každém počasí.

Tyto letouny mohou být následně užity k podpoře široké škály misí NATO jako například ochrana vojáků i civilního obyvatelstva na zemi, střežení hranic či při humanitárních krizích.

Kam dál?
Nový průzkumný dron NATO vyráží na testovací lety nad Středomořím (23.6. 2020)

Zdroj: Jane‘s (Velká Británie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek