natoaktual.cz

Američtí vojáci pomůžou koronavirem zasaženému Texasu

7. července 2020  12:08
 

Plovoucí nemocnice amerického námořnictva. Ilustrační foto. | foto: DVIDS

Američtí vojáci pomůžou koronavirem zasaženému Texasu

Ozbrojené síly Spojených států amerických oznámily vyslání padesáti zdravotníků do texaského San Antonia. Reagují tak na žádost americké Agentury pro zvládání krizových situací, která se obává, že nárůst počtu nakažených v Texasu by mohl brzy způsobit zahlcení tamních civilních nemocnic. Vojenští zdravotníci budou pomáhat přímo v lékařských zařízeních v San Antoniu a jeho okolí.

Vyslání vojáků představuje návrat amerických ozbrojených sil do boje s koronavirem. V současnosti patří Texas se svými téměř 195 tisíci nakaženými a 2 600 mrtvými mezi nejzasaženější americké státy. Texaský guvernér Greg Abbott proto již nařídil povinné nošení roušek v okresech s více než dvaceti nemocnými.

Kam dál?
USA: Více než 210 vojáků má pozitivní test na koronavirus na dvou výcvikových základnách (3.6. 2020)

Zdroj: CNN (6.7. 2020)

---

Napětí mezi Tureckem a Francií může pro NATO představovat hrozbu, říkají experti

Bezpečnostní experti varují před rostoucím napětím mezi Tureckem a Francií. Podle některých by dokonce mohlo ohrozit soudržnost Severoatlantické aliance. Jednou ze situací, která současné vztahy obou zemí a jejich dopad na fungování NATO ilustruje, je nedávný incident mezi francouzskými a tureckými loděmi, který vyvrcholil rozhodnutím Paříže pozastavit svou účast na alianční středomořské misi vynucující zbraňové embargo uvalené na Libyi.

Podle Setha J. Frantzmana, výkonného ředitele Blízkovýchodního centra pro zpravodajství a analýzy, porušuje Turecko svým chováním v Libyi a Sýrii mezinárodní úmluvy, a staví tak své spojence v NATO do složité situace. Pokud k tomu přidáme ještě kontroverzní nákup protivzdušného systému S-400 z Ruska, pak je podle Frantzmana současná turecko-francouzská roztržka pouze vedlejším produktem turecké autoritativní politiky posledních let. Dodal také, že s klesajícím zájmem USA o světové dění se evropské státy odmítají Turecku postavit v obavě, že by Aliance přišla krom své největší armády také o tu druhou největší v pořadí.

Kam dál?
NATO vyšetřuje incident mezi bojovými plavidly Francie a Turecka (19.7. 2020)

Zdroj: Arab News (Saúdská Arábie)

---

Polsko pomáhá Iráku v boji s covid-19

Polská vláda poslala do Iráku zásilku 1 000 litrů dezinfekčních prostředků. Už dříve poslali Poláci do této blízkovýchodní země také 50 000 ochranných masek. Polsko se tak za přispění svého iráckého výcvikového kontingentu snaží zemi pomoci v boji proti nákaze covid-19.

Od vypuknutí nákazy je v Iráku evidováno více než 60 400 případů, přičemž 2 473 lidí již na nemoc zemřelo. Irák proto požádal Euro-atlantické centrum pro boj s pohromami, hlavní strukturu Severoatlantické aliance pro koordinaci pomoci obětem různých neštěstí, o pomoc.

Kam dál?
Turecko pomáhá Iráku proti koronaviru (3.7. 2020)

Zdroj: The First News (Polsko)

---

Šéf aliančního zpravodajství zavítal do Estonska

Zástupce generálního tajemníka NATO pro zpravodajství a bezpečnost David Cattler navštívil Estonsko, aby se dozvěděl více o pobaltském regionu a jeho bezpečnostní situaci. Zajímal se přitom především o hrozby ze strany Ruska. Hlavním bodem návštěvy byla schůzka se státním tajemníkem na ministerstvu obrany Kristjanem Prikkem, se kterým krom bezpečnostních strategií NATO prodiskutoval také širší rámec euroatlantické bezpečnosti, včetně hrozeb vyplývajících ze sílícího postavení Číny ve světě.

„Pro Estonsko je důležité, aby byla v širších analýzách a hodnoceních zpravodajských informací a bezpečnostních plánů NATO správně pochopena komplexnost našeho regionu. Kvalitní zpravodajství a včasné varování nám mohou umožnit odvrátit hrozby ze strany z Ruska a v případě potřeby jim čelit,“ vysvětloval přínos schůzky pro obě strany Prikk.

Cattler poté zavítal na leteckou základnu Ämari, navštívil město Narva a setkal se s představiteli estonských zpravodajských služeb, ozbrojených sil a zástupci estonského ministerstva zahraničí.

Kam dál?
Estonsko otevřelo nové zařízení NATO (3.7. 2020)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Američané nabízí Litevcům vrtulníky. Chtějí tak posílit obranu východního křídla NATO

Spojené státy americké plánují prodat litevské armádě šestici vrtulníků UH-60 Black Hawk. Slibují si od toho posílení schopnosti sil Severoatlantické aliance rychle reagovat na hrozby v oblasti, kterou experti označují za jeden z nejzranitelnějších regionů pod křídly NATO. Součástí dodávky v hodnotě 380 miliónů dolarů mají být také zbraně a varovné systémy na ochranu před protiletadlovými systémy.

Nabídka na prodej vrtulníků přichází rok poté, co Litva uzavřela s USA smlouvu o vojenské spolupráci. „Vrtulníky UH-60 výrazně zvýší schopnosti Litvy v oblasti přesunu vojáků, zajišťování bezpečnosti hranic, protiteroristických akcí, převozu raněných, pátracích a záchranných operací, zásobování a bojové podpory, a to za každého počasí,“ uvedla americká Agentura pro bezpečnostní spolupráci.

Kam dál?
Plán NATO na obranu Pobaltí je konečně odsouhlasen. Turecko stáhlo své veto (1.7. 2020)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek