natoaktual.cz

Šéf NATO Stoltenberg: svět potřebuje více německého vedení

24. června 2020  14:20
 

Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Šéf NATO Stoltenberg: svět potřebuje více německého vedení

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Berlín, aby hrál větší roli uvnitř NATO. Stoltenberg zdůraznil důležitost německého vedení poté, co americký prezident Donald Trump oznámil plánované stažení 9 500 amerických vojáků z Německa.

„Svět potřebuje více německého leadershipu,“ řekl šéf NATO v rozhovoru pro Deutsche Welle. „NATO potřebuje německé vedení. My všichni potřebujeme, aby Německo hrálo v Alianci ještě důležitější roli, protože Německo je největší evropskou ekonomikou,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Stoltenberg: USA budou konzultovat svoji vojenskou přítomnost v Evropě (22.6. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO mění svůj postoj k Libyi

Severoatlantická aliance chce zaujmout aktivnější postoj vůči konfliktu v Libyi. Dosud NATO víceméně pouze vyzývalo k ukončení libyjských násilností. NATO přestává mlčet ohledně situace v Libyi poté, co dohoda mezi Tureckem a vládou v Tripolisu, kterou uznává OSN, změnila situaci na bojišti.

NATO po intervenci z roku 2011 zaujmulo pasivní postoj k vývoji situace v Libyi, nyní se zdá, že se postoj Severoatlantické aliance mění. Má se za to, že dohoda z roku 2019 mezi Tureckem a OSN uznávanou libyjskou vládou v Tripolisu hrála rozhodující roli ve změně nálad a postojů mezinárodní komunity a NATO směrem k Libyi.

Kam dál?
Americká armáda: Rusko vyslalo stíhačky do Libye (28.5. 2020)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)
 

---

Stoltenberg: americká přítomnost v Evropě je pro NATO důležitá

Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga je přítomnost vojáků Spojených států v Evropě životně důležitá pro světovou bezpečnost a zajištění míru ve světě.

Na otázku v rozhovoru pro Deutsche Welle týkající se plánovaného stažení 9 500 amerických vojáků z Německa Stoltenberg odpověděl: „Mluvil jsem s americkým prezidentem předtím, než oznámil plánované stažení části vojáků z Německa. Řekl jsem mu, že americká přítomnost v Evropě je pro NATO důležitá. Je důležitá nejen pro Evropu, ale také pro USA. Evropská stabilita a mír přidávají na bezpečnosti v Severní Americe. Musíme si uvědomit, že americká přítomnost v Německu a Evropě není jen o obraně Evropy, ale také o promítání moci Spojených států do regionů, jako jsou Blízký východ, Afrika či Afghánistán.“

Kam dál?
Stoltenberg: USA budou konzultovat svoji vojenskou přítomnost v Evropě (22.6. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Indie naléhavě žádá po Rusku nové protiraketové systémy

Indie tlačí na Rusko, aby urychlilo dodávku ruského systému protiraketové obrany S-400 v době, kdy se ochlazují vztahy mezi Indií a Čínou po nejhorším vzájemném vojenském střetu za čtyři dekády.

Indický ministr obrany Rajnath Singh plánuje během schůzky se svým ruským protějškem projednat zrychlenou dodávku systémů raketové obrany S-400 a nákup ruských stíhacích letounů Su-30Mki a MiG-29. Dodávka zbraňových systémů se podle současného harmonogramu uskuteční do prosince 2021. Indie a Rusko podepsaly dohodu o dodávce systému S-400 za více než pět miliard dolarů v roce 2018.

Raketový systém posílí v současné době zastaralou vzdušnou obranu Indie, zatímco letouny zvýší schopnosti indických vzdušných sil. Američané varovali Indii, stejně jako Turecko, před nákupem ruského systému S-400, který by mohl mít vážné dopady na vztahy mezi Washingtonem a Novým Dillí.

Podle Konstantina Makienka, zástupce ředitele Centra pro analýzu strategií a technologií, je nepravděpodobné, že by Rusko urychlilo dodávku zbraňového systému na úkor ruské armády tak, jak se tomu stalo loni s Tureckem. „Ruská armáda by nebyla ráda, kdyby se toto stalo normou. V případě Indie nic nenasvědčuje předčasnému dodání zbraní na úkor ruské armády,“ zmínil Makienko.

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Afghánistán: Tálibán zabil 291 vojáků a policistů za týden

Podle mluvčího afghánské Národní bezpečnostní rady Javida Faisala Tálibán za minulý týden zabil minimálně 291 příslušníků afghánských bezpečnostních složek. Faisal obviňuje Tálibán z rozpoutání vlny násilí před potenciálními mírovými jednáními.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady na Twitteru sdělil, že Tálibán podnikl na 422 útoků ve 32 provinciích, při nichž zabil 291 vojáků a policistů a dalších 550 zranil. Proto uplynulý týden označil jako „nejkrvavější“ v devatenáct let trvajícím konfliktu. „Odhodlání Tálibánu snížit násilí je bezvýznamné a jejich akce jsou v rozporu s jejich rétorikou o míru,“ dodal Faisal.

Tálibán odmítá čísla o zabitých příslušnících afghánských ozbrojených sil. „Nepřítel se snaží poškodit mírový proces zveřejňováním falešných zpráv,“ reagoval na obvinění mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid. „Minulý týden jsme nějaké útoky podnikli, ale většina z nich byla v sebeobraně,“ dodal Mujahid.

Kam dál?
NATO: jedinou nadějí na mír v Afghánistánu je dohoda (11.6. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek