natoaktual.cz

Stoltenberg se ohradil proti ruským a čínským dezinformacím týkajícím se koronaviru

28. dubna 2020  16:02
 

Šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg se ohradil proti ruským a čínským dezinformacím týkajícím se koronaviru

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg obvinil Čínu a Rusko z šíření dezinformací týkajících se nákazy covid-19.

„Narazili jsme hned na několik příkladů, kdy z Moskvy a Pekingu přicházela prohlášení, jež jsou zavádějící, slouží podkopání soudržnosti NATO a vykreslují jej ve velmi špatném světle,“ sdělil Stoltenberg. „Snaží se tvrdit, že země NATO nejsou schopny chránit své starší obyvatele a nejsou schopny spolupracovat. My ale spolupracujeme,“ dodal.

Podle Stoltenberga pandemie vzájemnou spolupráci dokonce zintenzivnila. Jako příklad uvedl sdílení leteckých přepravních kapacit při přepravě zdravotnického materiálu a pacientů a spolupráci zdravotnických týmů. O týden dříve varovala před společnými snahami Číny, Ruska a Íránu o šíření dezinformací také Evropská unie.

Kam dál?
NATO bude kvůli koronaviru řešit závislost na dodávkách i dezinformace (14.4. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

NATO pokračuje v pomoci Kosovu

Mise Severoatlantické aliance KFOR i nadále pokračuje ve své snaze zajistit všem obyvatelům Kosova bezpečné prostředí k životu. V reakci na nákazu covid-19 proto zavedla všechna preventivní opatření doporučená Světovou zdravotnickou organizací a zapojila se také do pomoci místním institucím.

Například v minulých dnech mise věnovala nemocnicím v Prištině a Gracanici osobní ochranné prostředky v hodnotě 70 000 eur. Dodávka byla financována z prostředků NATO a realizována týmem civilně-vojenské spolupráce KFOR.

„Tento dar je aktem solidarity a výsledkem úzké spolupráce jednotek KFOR a kosovského ministerstva zdravotnictví,“ okomentoval alianční pomoc velitel mise generál Michele Risi. Nejde přitom o jedinou takovou dodávku, kterou mise KFOR obyvatelům Kosova poskytla. Nedávno se misi KFOR ve spolupráci s Červeným křížem podařilo rozdělit zásilku potravin a oděvů čtrnácti místním obcím – taktéž v hodnotě 70 000 eur.

Kam dál?
NATO v Kosovu pomáhá v boji s koronavirem (9.4. 2020)

Zdroj: NATO

---

Turecká vojenská pomoc pomáhá zvrátit vývoj občanské války v Libyi

Je to už více než rok od doby, kdy vzbouřený generál Chalífa Haftar zahájil své tažení s cílem dobýt hlavní město Libye – Tripolis. Nyní se však musí starat o udržení svých pozic na východě země, které byly od počátku povstání jeho baštou. Hlavní příčinou dramatického zvratu ve vývoji konfliktu je turecká pomoc mezinárodně uznávané libyjské Vládě národní jednoty.

Dlouho se zdálo, že je Haftarův postup nezastavitelný. Nakonec se jej však podařilo na jižním okraji Tripolisu zadržet a zatlačit zpět. Velkou roli v úspěších Haftatovy „Libyjské národní armády“ hrály totiž drony Spojených arabských emirátů. Po zapojení tureckých dronů, které pomohly vládě opět ovládnout libyjské nebe, a tureckých poradců, kteří pomohli s budováním pozemního vojska, se však rozdíl sil podařilo vyrovnat, a dokonce jej, soudě podle posledních úspěchů, přesunout na stranu vládních jednotek.

Kam dál?
Státníci se na summitu o Libyi dohodli na dodržování zbrojního embarga (20.1. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Trump požadoval urychlené stažení z Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump měl podle dvou současných a jednoho bývalého vládního funkcionáře tlačit své vojenské a bezpečnostní poradce, aby z Afghánistánu stáhli všechny americké jednotky. Důvodem mělo být jejich ohrožení nákazou covid-19 a také nespokojenost s naplňováním mírových jednání mezi Spojenými státy a hnutím Tálibán. Poradci však argumentovali, že pokud by kvůli koronaviru stáhli jednotky z Afghánistánu, museli by je stáhnout nejspíše také z těžce zasažené Itálie.

Vývoj epidemie v Afghánistánu je však jen těžce předvídatelný a budí velké obavy. Podle odborníků je počet nakažených v zemi výrazně podhodnocen. Již nyní probíhá na základě dohody s Tálibánem částečné stahování amerických sil. Podle některých vysoce postavených amerických úředníků by tak mohlo dojít k dočasnému přesunu zbylých amerických vojáků do několika vybraných tamních základen, což by mohlo situaci vyřešit.

Kam dál?
V Afghánistánu se díky koronaviru snížilo násilí (16.3. 2020)

Zdroj: NBC (USA)

---

Povede koronavirus ke změně bezpečnostních strategií?

I když celosvětové výdaje na zbrojení neustále rostou, současná pandemie covid-19 ukázala, že ani ty nejsilnější armády, cvičené především na konvenční konflikty, nejsou na podobnou situaci připraveny.

„Krize, kterou nyní prožíváme, je velkým zemětřesením – a to i pro to, jak vnímáme bezpečnostní politiku,“ okomentoval současnou situaci Ulrich Schlie, profesor bezpečnostních a strategických studií na Univerzitě v Bonnu.

Podle Schlieho je pravý čas na to, začít vnímat bezpečnost jako něco, co přesahuje vojenské strategie a výdaje na zbrojení. Podobné myšlenky se již začínají ujímat také mezi politiky. Například Joe Biden, předpokládaný soupeř Donalda Trumpa v nadcházejících amerických prezidentských volbách, již oznámil, že v případě svého zvolení zřídí komisi, která by se otázkami pandemií a klimatických změn zabývala.

Kam dál?
Mezi generály NATO poprvé usedá žena. Chce řešit i klimatické změny (15.1. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek