natoaktual.cz

Francouzská armáda se z Iráku přesouvá na domácí frontu. Čeká ji boj s koronavirem

26. března 2020  16:39
 

Výzbroj letounu Rafale francouzského letectva před misí v Iráku | foto: Armée de l'Air

Francouzská armáda se z Iráku přesouvá na domácí frontu. Čeká ji boj s koronavirem

Francouzská armáda stahuje své vojáky z Iráku a připravuje se na nasazení do boje s koronavirem. V rámci nové mise nazvané „Odolnost“ budou mít francouzští vojáci podle prezidenta Emmanuela Macrona „za úkol pomáhat obyvatelstvu a složkám veřejné správy čelit šířící se nákaze, a to jak v metropolitní Francii, tak v zámoří“.

„Jednota a odvaha nám umožní tyto problémy překonat. Jsme pouze na začátku, ale vydržíme,“ dodal Macron. Ve Francii je nyní evidováno přibližně 26 000 nakažených. Více než 1 300 lidí již na nemoc zemřelo.

V Iráku je nasazeno asi 200 francouzských vojáků, kteří zde působí jako instruktoři nebo jako součást mezinárodního velení koaličních sil. Od začátku března je však výcvik kvůli koronaviru pozastaven. Mise v Kuvajtu, Kataru a letecké operace nad Sýrií pokračují i nadále.

Kam dál?
Koronavirus ruší cvičení, mise ale pokračují, ujistil šéf NATO (19.3. 2020)

Zdroje: The Local (Francie), Military Times (USA)

---

Nová výzva pro německou armádu: operace v Afghánistánu v době koronaviru

Německý parlament urychleně schválil prodloužení účasti bundeswehru na misi Resolute Support v Afghánistánu. Zapojit se do ní může až 1 300 vojáků. Důvodem zrychleného postupu byly obavy, zda se bude Bundestag kvůli nebezpečí šíření koronaviru moci v budoucnosti sejít. To však není jediná komplikace, kterou kombinace koronaviru a mise na Hindúkuši přináší.

Než se vojáci do Afghánistánu vydají, budou muset absolvovat dvoutýdenní karanténu, a to ještě v Německu. V Afghánistánu by bylo její provedení takřka nemožné. Po ní musí být okamžitě vysláni na misi, aby se nestihli nakazit. To samozřejmě způsobí mírné zpoždění. Stejně tak budou muset být izolováni i vojáci, kteří se z mise vracejí. Situace je o to složitější, že se tato opatření týkají více než tisícovky vojáků.

Krom Afghánistánu má Německo své vojáky také v Mali, Libanonu, Jižním Súdánu, Dárfúru a ve Středozemním moři. Německá účast na misi v Iráku je pozastavena.

Kam dál?
V Keni zmizelo šest miliónů respirátorů pro Německo (25.3.)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

---

USA chystají modernizaci svých jaderných zbraní v Německu. Němci je však na svém území nechtějí

Spojené státy americké během studené války rozmístily do západoevropských zemí, včetně Německa, své jaderné zbraně, jakožto součást strategie na zastrašení tehdejšího Sovětského svazu. V roce 2010 schválil německý parlament rezoluci požadující stažení těchto zbraní. Přesto v Německu zůstávají dál a mělo by dojít k jejich modernizaci.

Německá vláda nikdy oficiálně nepotvrdila, že se na jejím území jaderné zbraně nacházejí, natož jejich počet. Pravděpodobně jsou však uskladněny na základně v Büchelu, kde by jich mohlo být uskladněno až 15. Pokud by došlo k jadernému útoku, Američané by bomby aktivovali a zavěsili je na německá letadla Tornado, která by je dopravila k cíli.

Zbraně pocházejí nejspíše z přelomu 80. a 90. let. Nyní by je však měly nahradit nové, schopné přesného navedení na cíl. Kdy a zda k jejich zavedení skutečně dojde, je otázkou. Nové bomby označované jako B-61-12 jsou vyráběny pomaleji, než se čekalo, a flotila německých stíhacích bombardérů Tornado nezadržitelně stárne.

Kam dál?
Americké jaderné bomby na turecké základně jsou další komplikací v americko-tureckých vztazích (15.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Příměří díky koronaviru: Vůdce jemenských povstalců přivítal snahu o příměří

Vůdce Hutíů, jemenské povstalecké skupiny napojené na Írán, přivítal snahu saúdskoarabské koalice o uzavření příměří s tím, že se těší na uvedení této myšlenky do praxe.

Příměří bylo iniciováno generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Hlavním důvodem má být nebezpečí šíření koronaviru. Jemenská vláda a její saúdskoarabští spojenci návrh generálního tajemníka již podpořili a nyní se zdá, že má podporu také u jejich nepřátel.

Kam dál?
Jemen: 18 Hútíů, kteří se pokoušeli dostat do vojenské zóny, bylo zabito (17.2. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

V Lotyšsku se voják mezinárodního praporu NATO nakazil koronavirem. V jednotce jsou také Češi

Voják mezinárodního praporu Severoatlantické aliance v Lotyšsku se nakazil nemocí COVID-19. Nemoc má u něj mírný průběh, a jeho léčba tak nevyžaduje pobyt v nemocnici. Voják byl proto izolován na základně, stejně jako další vojáci, s nimiž přišel do styku. Jaké národnosti voják je, lotyšské úřady nesdělily.

Několik případů nákazy se objevilo také v mezinárodním praporu v sousední Litvě. Mezi nakaženými by zde měli být němečtí vojáci. V obou praporech působí také Češi. Mise jsou reakcí na obavy východních členů NATO z některých kroků a postojů Ruska.

Kam dál?
Armáda stáhla české vojáky z Iráku. Mise jsou omezeny (25.3. 2020)

Zdroj: iRozhlas (ČR)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek