natoaktual.cz

Britská armáda posílí policii a zdravotníky v boji s koronavirem

19. března 2020  17:14
 

Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Britská armáda posílí policii a zdravotníky v boji s koronavirem

Ministr obrany Velké Británie Ben Wallace oznámil, že zdvojnásobí počet vojáků vyhrazených pro potřeby civilní obrany. Z původních 10 000 tak jejich počet naroste na 20 000. Připustil také možnost, že dojde k povolání vojáků v záloze. Dále chce ministerstvo co nejvíce pomoci v oblastech vědy, zdravotnictví, zásobování a krizového plánování.

V současné době rostou v Británii obavy, zda budou policie a národní zdravotní systém schopny zhoršující se krizi zvládat. Vláda se zatím zmínkám o těchto bezútěšných vyhlídkách vyhýbá.

Ozbrojené síly musí být připraveny i na situaci, kdy by došlo k hromadnému narušení veřejného pořádku. „Muži a ženy našich ozbrojených sil jsou připraveni chránit Británii a její občany před všemi hrozbami, včetně Covid-19,“ okomentoval postup ministerstva Wallace.

Kam dál?
Britští vojáci mohou být za své činy v zahraničí souzeni maximálně pět let od nasazení (18.3. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Velká Británie zvažuje zapojení plovoucí nemocnice do boje s nákazou

Nemocniční loď Argus námořnictva Velké Británie, která se již dříve zapojila do pomoci zemím zasaženým ebolou, by nyní mohla Británii pomoci se zvládáním pandemie nemoci Covid-19. Dále pro boj s nemocí připravuje britské ministerstvo obrany asi 20 000 vojáků a množství techniky, včetně letadel a vrtulníků.

Již v počátcích šíření viru hrály britské ozbrojené síly klíčovou roli, když zajistily repatriaci britských občanů cestujících na výletní lodi Diamond Princess. Stejnou úlohu také plní v případě cestujících z lodi Fred Olsen Braemar, kde rovněž propukla nákaza. Do boje s nemocí se zapojily i laboratoře v Porton Down, které před dvěma lety odhalily použití jedu novičok při pokusu o atentát na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

Kam dál?
Ruská letadla narušují irský vzdušný prostor úmyslně, tvrdí bývalý americký generál (18.3. 2020)

Zdroj: Mirror (Velká Británie)

---

Město New York žádá o zapojení armády do boje s koronavirem

Starosta New Yorku Bill de Blasio požádal americké ozbrojené síly o pomoc při zvládání krizové situace způsobené nemocí Covid-19.

„Armáda je schopna pomoci velkému množství nemocných a oblasti, jako je New York, potřebují její pomoc co nejdříve,“ okomentoval svou žádost de Blasio. Podle jeho slov chybí městu především množství plicních ventilátorů a nedostatečné jsou také zásoby zdravotnického materiálu. „Blíží se bod, kdy, pokud nám federální vláda a armáda nepomůžou, tak nám zkrátka dojdou. Stále je však čas tomu předejít,“ dodal.

V současné době je v newyorských nemocnicích asi 5 000 ventilátorů. Podle Dr. Mitchella Katze, který má zdravotnictví ve městě na starosti, bude život zachraňující vybavení potřebovat asi 5 % nakažených.

Kam dál?
Američané kvůli koronaviru omezí cvičení pro bleskovou obranu Evropy (13.3. 2020)

Zdroj: New York Post (USA)

---

Stahování vojáků z Afghánistánu bude pokračovat, tvrdí Pentagon

Podle předních představitelů amerického ministerstva obrany bude stahování amerických vojáků z Afghánistánu pokračovat i navzdory nárůstu počtu nakažených koronavirem. Budou však zavedena nová bezpečnostní opatření, včetně zdravotních testů.

Spojeným státům se koncem února podařilo uzavřít mírovou dohodu s hnutím Tálibán, a tím výrazně pokročit ve snahách o ukončení nejdelší války v amerických dějinách. Klíčovou částí dohody je právě stažení amerických sil ze země. V blízké době by mělo dojít ke stažení asi 4 000 vojáků ze současných přibližně 13 000. Zbylých 8 600 bude staženo až ve chvíli, kdy se potvrdí, že Tálibán uzavřené dohody dodržuje.

Kam dál?
V Afghánistánu se díky koronaviru snížilo násilí (16.3. 2020)

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Německo do boje s koronavirem povolává armádu

Německo nasadí do boje s koronavirem armádu. Podle ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer budou vojáci pomáhat při léčbě nemocných, se zásobováním a pomáhat budou také policii a úřadům při zavádění bezpečnostních opatření. Ministryně také vyzvala všechny vojáky v záloze, především pak ty se zdravotnickým vzděláním, aby ministerstvo kontaktovali. Nasazení armády však komplikuje německá minulost, kvůli níž je toto rozhodnutí považováno za kontroverzní.

To, že Německo k tomuto kroku sáhlo, ukazuje obavy Berlína ze škod, které by koronavirus mohl způsobit jak přímo průmyslu, tak dodavatelským řetězcům. Hovoří se dokonce o možnosti, že by se počet nemocných mohl brzy vyšplhat na úroveň Itálie či Španělska. Nákaza se nevyhýbá ani samotným ozbrojeným silám. Jedním z těch, jimž byla nařízena domácí karanténa, je i inspektor bundeswehru Alfons Mais.

Kam dál?
Německý vojenský laptop s utajovanými informacemi byl k mání na eBay (18.3. 2020)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek