natoaktual.cz

Tálibán odmítl zprávy o příměří v Afghánistánu

2. ledna 2020  18:45
 
Okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Tálibán odmítl zprávy o příměří v Afghánistánu

Povstalecké hnutí Tálibán se nechystá vyhlásit klid zbraní v Afghánistánu, jak tomu naznačovala série zpráv. Tyto zprávy hnutí označilo za „nepravdivé a bezpředmětné“. Prohlášení o pokračování bojů přišlo v den, kdy povstalci zabili přes čtrnáct příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

„Spojené státy požádaly o snížení míry a intenzity násilí. Islámský emirát (Tálibán) nyní diskutuje výhradně tuto otázku,“ uvedl mluvčí hnutí Zabihulláh Mudžáhid a odmítl, že by se diskuze týkala vyhlášení příměří.

Kam dál?
Tálibán souhlasí s klidem zbraní v Afghánistánu (30.12. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Trump žádá NATO, aby pomohlo finančně Ukrajině

Americký prezident Donald Trump vyzval spojence Severoatlantické aliance, aby poskytli finanční pomoc Ukrajině. Výslovně kritizoval Francii a Německo za to, že neposílají Ukrajině více peněz. Prezident dále oznámil, že je připraven na jakýkoli scénář svého impeachmentu. Trump stále tvrdí, že „neudělal nic špatného“.

Kam dál?
USA poslaly Ukrajině během pěti let vojenskou pomoc za 1,5 miliardy dolarů (19.12. 2019)

Zdroj: 112 (Ukrajina)

---

Rusko vyzývá k příměří v Libyi

Rusko považuje příměří v Libyi za základní podmínku k započetí politického dialogu, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Je důležité se ujistit, že všichni mezinárodní aktéři bez výjimky ovlivňují libyjské strany jedním směrem – k okamžitému ukončení bojů,“ prohlásil Lavrov.

Libye dostala nabídky od Francie, Itálie či Spojených arabských emirátů, které by mohly hostit vyjednávání. Podle Lavrova je však nezbytné, aby předtím byly ukončeny boje. V zemi nyní bojují dvě ozbrojené strany jedna se sídlem v Tripolisu a druhá v Tobruku.

Kam dál?
Libye přijala tureckou nabídku vojenské pomoci (20.12. 2019)

Zdroj: Hurriyet (Turecko)

---

Turecké základny jsou stále klíčové pro USA, říká turecký analytik

Americká přítomnost na vojenských základnách v Turecku je klíčovým prvkem vztahu obou zemí, uvedl turecký expert na Blízký východ Oytun Orhan. K uzavření základny Incirlik proto podle něj v blízké době nedojde. Pokud by k tomu Turecko přece přistoupilo, „byla by omezena operační kapacita USA na Blízkém východě“. Pro USA je také Turecko důležitým spojencem proti šíření ruského vlivu v oblasti.

Co se týče neshod Turecka se Severoatlantickou aliancí, Orhan věří, že k vystoupení Turecka z NATO nedojde. „Nemyslím si, že by se členské státy chtěly vzdát odstrašení, které jim tento obranný pakt poskytuje,“ míní Orhan.

Kam dál?
Turecký prezident hrozí uzavřením amerických základen (16.12. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Turecko urychlí hlasování o vyslání vojáků do Libye

Turecký parlament bude hlasovat o vyslání vojáků do Libye o týden dřív, než bylo původně v plánu, oznámil ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jeho vláda bude žádat souhlas parlamentu s vysláním armády na pomoc libyjské Vládě národní jednoty v Tripolisu, které již poslala vojenské vybavení.

Turecká hlavní opoziční strana prohlásila, že návrh neschválí, jelikož by takový krok konflikt jen zhoršil. S další opoziční stranou však Cavusoglu souhlas vyjednal.

Kam dál?
Libyjská milice zajala tureckou loď (23.12. 2019)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek