natoaktual.cz

Turecký prezident hrozí uzavřením amerických základen

16. prosince 2019  17:26
 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

Turecký prezident hrozí uzavřením amerických základen

Turecký prezident Recep Tayyip Ergodan vyhrožuje uzavřením dvou strategických vojenských základen v Turecku, které používají Spojené státy americké. Jedná se o reakci na plán uvalit sankce na Ankaru za nákup ruského raketového systému. Má se jednat o uzavření základen Incirlik, kde USA skladuje 50 jaderných bomb B-61, a Kurecik s radarovou stanicí NATO.

Americký senát ve čtvrtek jednomyslně přijal usnesení, které uznává za genocidu masové vraždění Arménů mezi lety 1915 a 1923, kdy bylo zavražděno na 1,5 milionu Arménů. Bílý dům ovšem nechtěl, aby se projednávání tohoto usnesení posunulo dále, protože vyjednával s Ankarou o „citlivých otázkách“.

Jedná se o další roztržku mezi Ankarou a Washingtonem. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté mimo jiné kvůli turecké operaci proti Kurdům v Sýrii.

Kam dál?
NATO nemělo žádné námitky proti S-400, tvrdí turecký ministr zahraničí (9.12. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle(Německo), France24 (Francie)

---

Trump musí vysvětlit misi v Afghánistánu, říká republikán Thornberry

„Prezident Donald Trump dluží Američanům jasnější vysvětlení vojenských aktivit Spojených států amerických v Afghánistánu,“ prohlásil uvedl republikánský představitel obranného výboru Kongresu Mac Thornberry. Trump, stejně jako bývalý prezident Barack Obama, neposkytl „vysvětlení mise v Afghánistánu a jejich cílů, řekl republikán Mac Thornberry.

Stalo se tak poté, co deník Washington Post zveřejnil reportáž o tom, že tři americké administrativy lhaly o amerických úspěších ve válce v Afghánistánu. Zpráva potvrzuje mnoho obav z nedostatku koherentní a dosažitelné strategie k ukončení války v Afghánistánu, řekl předseda sněmovního výboru pro zahraniční věci Eliot Engel.

Trump během neohlášené návštěvy amerických jednotek v Afghánistánu na Den díkuvzdání uvedl, že zahájil mírové rozhovory s Tálibánem a dodal, že chce snížit americkou vojenskou přítomnost v zemi na polovinu. Jednou možností je posun k užší protiteroristické misi, řekl generál Mark Milley. USA mají nyní v Afghánistánu 13 000 vojáků, ale asi jen 5 000 z nich provádí protiteroristické úkoly.

Kam dál?
Američtí představitelé opakovaně lhali ohledně války v Afghánistánu, píše Washington Post (10.12. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rwanda a Národní garda z Nebrasky začaly spolupracovat v Africe

Vojáci americké národní gardy z Nebrasky zahájili v rámci programu státních partnerství spolupráci s africkou Rwandou. „Státní partnerství jsou nedílnou součástí posilování aliancí, poskytování vzájemně prospěšných vzdělávacích příležitostí a posilování obrany a bezpečnosti v Africe,“ řekl generál Steven deMiliano. Národní garda provedla v roce 2019 více než 200 akcí v rámci programu státního partnerství, do kterých se zapojilo více než 3 400 osob v partnerských zemích. Podle deMilliana se bude spolupráce s Rwandou soustředit na inženýrství, logistiku, lékařskou připravenost, letectví a zvýšení schopnosti rwandských jednotek na okamžité nasazení a udržení míru.

Program státního partnerství je dlouhodobým programem spolupráce v oblasti bezpečnosti, který páruje Národní gardu jednotlivých amerických států s partnerskými zeměmi. V současné době je v programu 15 afrických států a národní gardy 13 států USA.

Kam dál?
Američtí mariňáci učí Maročany odstraňovat miny (11.12. 2019)

Zdroj: Defence Web (Jižní Afrika)

---

Turecko vysílá bezpilotní letouny na Kypr

Turecko vyslalo bezpilotní letouny na letiště Geçitkale, které leží v turecké části Kypru. Prezident turecké části Kypru Kudret Özersay uvedl, že v této fázi se na letišti začaly instalovat pouze jednotky pozemního dozoru, ale zatím nebyly nasazeny žádné bezpilotní letouny. Dodal, že některé z bezpilotních letounů, které odletěly z letiště Dalaman, dorazí do Geçitkale, až bude dokončena pozemní řídící jednotka, která se nyní instaluje.

Letouny budou doprovázet vrtná plavidla a námořní síly Turecka, které mají za úkol hledat uhlovodíky. Představitelé tureckého Kypru informovali, že vzhledem k tomu, že Turecko uplatňuje své právo provádět průzkumy ve východní části Středomoří, turecký Kypr povolil vzlétat dronům z místního letiště. V prohlášení stojí, že „ve světle vývoje ve východní části Středomoří vláda tureckého Kypru umožnila aktivity bezpilotních letounů na letišti Geçitkale z důvodu ochrany legitimních práv a zájmů Turecka a turecké části Kypru“.

Zdroj: Hurriyet Daily News (USA)

---

Piloti námořnictva chtějí být na základnách více ozbrojeni

Desítky pilotů amerického námořnictva napsaly dopis, v němž požadují po zákonodárcích a armádních představitelích, aby na základnách mohlo více pilotů nosit zbraně, a aby umožnili být ozbrojeni i ostraze leteckých škol po celé zemi. Dopis reagoval na nedávnou střelbu na základně Pensacola, kde Saúd Mohammad Alšamrani zabil 3 lidi a další zranil.

Autor dopisu zmiňuje zákon z roku 1992, který způsobil, že „se vojenské základny napříč Spojenými státy americkými staly „měkkými cíli.“ Bezpečnost na základnách je často zajišťována civilisty, jejichž požadavky na fyzickou zdatnost a specializovaný výcvik zdaleka nedosahují standardů armády“.

Kam dál?
Střelba na základně na Floridě je vyšetřována jako teroristický útok (9.12. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek