natoaktual.cz

Ukrajina získala americké rakety Javelin, oznámil SACEUR

13. prosince 2019  18:26
 

Americká protitanková řízená střela Javelin | foto: U.S. Marine Corps

Ukrajina získala americké rakety Javelin, oznámil SACEUR

Spojené státy americké dodaly protitankové řízené střely Javelin na Ukrajinu, oznámil velitel aliančních sil v Evropě (SACEUR) generál Tod Wolters. Odmítl říct, jestli byly zbraně nasazeny do frontových linií, aby čelily separatistům v Donbasu. Wolters prohlásil, že zpětná vazba od ukrajinských jednotek, které Američané školili v používání raket, byla velmi pozitivní. Ministerstvo zahraničí USA v říjnu schválilo prodej raket Javelin a souvisejícího vybavení za zhruba 39 milionů dolarů.

Prodej 152 raket Javelin projednal americký prezident Donald Trump se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským během kontroverzního červencového telefonátu. Dalším diskutovaným tématem byla vojenská pomoc ve výši téměř 400 milionů dolarů, která byla schválena Kongresem.

Kam dál?
Porošenko: Ukrajinská armáda splní standardy NATO do roku 2020 (11.1. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Španělsko se snaží dostat více žen do speciálních sil

Španělské ministerstvo obrany otevřelo více postů pro ženy v rámci speciálních sil jako součást mezinárodního úsilí o řešení terorismu. Španělská ministryně obrany Margarita Robles připomněla, že OSN vyzvalo k většímu zapojení žen do řešení konfliktů po celém světě. Podle Robles musí být jednotky připraveny k boji nejen z hlediska vojenské robotiky a dalších vyspělých technologií, ale také „skrz pochopení sociálního a kulturního zázemí teroristů“.

Některé činnosti jsou už nyní určeny výhradně ženám. Jedná se například o prohledávání žen na kontrolních stanovištích. V konzervativních patriarchálních společnostech může být pro ženy snazší získat informace od místních žen, které se mohou vyhýbat cizincům mužského pohlaví. Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že „je zásadní, aby ženy hrály v mírových operacích větší roli.“

V roce 1999 Španělsko otevřelo většinu pozic v armádě také pro ženy. Podíl žen ve španělských ozbrojených silách je 12,7 %, což je nad průměrem NATO, který je 11,1 %. Největší zastoupení žen v armádě má Maďarsko, a to 19,3 %.

Kam dál?
První žena v historii splnila zkoušky americké elitní jednotky SEAL (12.12. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Minsk hostil seminář Globální bezpečnost a NATO 2019

Seminář s názvem Globální bezpečnost a NATO se uskutečnil v běloruském Minsku. Zúčastnila se jej řada odborníků a zástupců státní a veřejné sféry Běloruska a Aliance. Představitel Běloruska Vladimir Bespaly zdůraznil, že Bělorusko hraničí s členskými státy NATO, a proto je interakce s Aliancí důležitá pro zajištění mezinárodní bezpečnosti.

Podle Bespaly je pro potřebnou spolupráci nutná vzájemná úcta. Německý velvyslanec v Bělorusku Manfred Huterer uvedl, že seminář je součástí spolupráce, o niž se NATO s Běloruskem snaží, a dodal, že mezinárodní situace je napjatější a nepředvídatelnější, než tomu bylo během studené války. NATO se však snaží zabránit eskalaci konfliktu.

K hledání odpovědí na problémy vyzval zúčastněné odborníky zástupce Divize veřejné diplomacie NATO Petr Luňák. Za jednu z největších výzev považuje erozi dohody o kontrole zbraní.

Kam dál?
NATO podporuje vědeckou spolupráci s Běloruskem (18.10. 2019)

Zdroj: Belarusian Telegraph Agency (Bělorusko)

---

Česká republika a USA se dohodly na prodeji vrtulníků

Americký ministr obrany Mark T. Esper a jeho český protějšek Lubomír Metnar se setkali v Pentagonu, aby dokončili prodej osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř útočných vrtulníků AH-1Z Viper za celkovou sumu 650 milionů dolarů.

Prodej, který je podle Espera „historickým okamžikem“, je pro Českou republiku největším nákupem vojenského materiálu od Spojených států amerických. Podle Espera jde o krok vpřed v otázce výměny ruských vrtulníků za vybavení NATO. Dodal, že USA a Česká republika zůstávají spojenci v NATO, aby odrazili stále agresivnější Rusko a čelili výzvám, které představuje Čína, a to zejména v otázce 5G sítí. Metnar dodal, že USA jsou klíčovým strategickým spojencem České republiky.

Kam dál?
Armáda dostane nové vrtulníky, smlouvu o nákupu podepsal ministr Metnar (12.12. 2019)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

V 70. letech vyvážilo NATO sílu Sovětského svazu svým „dvoukolejným rozhodnutím“

V polovině 70. let se začalo snižovat napětí mezi NATO a Varšavským paktem. V roce 1977 však Sovětský svaz šokoval Spojené státy americké a jejich spojence tím, že ve východním bloku nahradil jaderné rakety středního doletu raketovým systémem SS-20 Sabre, který byl schopný zasáhnout cíl ve vzdálenosti 5 500 kilometrů a byl označován za nejnebezpečnější raketový systém středního doletu, který byl v Evropě nasazen.

Německý kancléř Helmut Schmidt tvrdil, že rakety jsou zaměřeny především na Německo, a navrhnul, aby byly v Západním Německu rozmístěny alianční rakety středního dolety. Aliance podepsala 12. prosince 1979 tzv. „dvoukolejné rozhodnutí“, které předpokládalo rozhovory se Sověty o odstranění SS-20 z Evropy, ale zároveň přislíbilo, že Spojené státy nasadí v Evropě jaderné rakety středního doletu do roku 1983, pokud Sověti nebudou chtít vyjednávat. Sověti nakonec nepřistoupili k vyjednávání a v roce 1979 napadli Afghánistán, což vedlo k další eskalaci napětí.

V Západním Německu došlo k demonstracím proti závodům ve zbrojení. Tím se v Německu zrodilo mírové hnutí, z nějž vzešla Strana zelených. V listopadu 1983 západoněmecký Bundestag odsouhlasil rozmístění amerických raket středního doletu Pershing II a řízených střel na území Západního Německa. Po nástupu Gorbačova došlo k dalším rozhovorům o odzbrojení.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek