natoaktual.cz

Se sedmdesátým výročím NATO přichází otázka co dál

3. prosince 2019  14:56
 

Summit NATO (ilustrační snímek). | foto: NATO Photos

Se sedmdesátým výročím NATO přichází otázka co dál

Více v příloze

Na společném setkání v Londýně budou čelní představitelé Severoatlantické aliance slavit 70 let od jejího vzniku. Za tu dobu se NATO stalo nejúspěšnější vojenskou aliancí v historii. Oslava ovšem přichází v době, kdy francouzský prezident označuje Alianci na klinicky mrtvou, turecký nakupuje zbraně z Ruska a útočí na spojence Spojených států a americký zpochybňuje závazek Ameriky bránit západní společenství.

Dokonce i Britové, po léta největší zastánci transatlantického společenství, kteří summit letos hostí, již nejsou v těchto otázkách tak jednotní jako dříve. Může za to Brexit a blížící se volby. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stolteberga je však i přes tyto problémy Aliance schopna a ochotna plnit svůj hlavní úkol – bránit Evropu před nebezpečím.

Kam dál?
SPECIÁL: Summit NATO v Londýně 2019 - 70 let NATO

Zdroj: Radio New Zealand (Nový Zéland)

---

Pokud neodsouhlasíte náš seznam teroristických hrozeb, zablokujeme jednání, říká Erdogan

Více v příloze

Pokud Severoatlantická aliance neuzná Tureckem vybrané organizace jako teroristické, Turecko neodsouhlasí plán na obranu pobaltských států, nechal se slyšet turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jde o další ze sporů mezi Tureckem a zbytkem NATO, které začaly tureckým nákupem ruských protivzdušných systémů a ještě zesílily po turecké intervenci v Sýrii.

Nyní Erdogana čeká schůzka se zástupci Polska a pobaltských států, na které se domluvil před svou cestou do Londýna. Pravděpodobně se setká také s představiteli Německa, Francie a Velké Británie.

Již předem ovšem vyslal jasný signál: „S radostí se s nimi sejdu a proberu s nimi jejich problémy. Pokud ale naši přátelé v NATO neuznají jako teroristické organizace ty skupiny, které za teroristické považujeme, budeme proti jakémukoliv rozhodnutí, o kterém se bude jednat.“

Kam dál?
Turecko blokuje vojenské plány NATO, žádá o podporu proti Kurdům (27.11. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Co znamená Evropa pro USA a USA pro Evropu

Více v příloze

Příspěvek evropských států do společné obrany za poslední roky výrazně vzrostl, prohlásil před začátkem londýnského summitu Severoatlantické aliance její generální tajemník Jens Stoltenberg. Jaký je však příspěvek Spojených států v porovnání se zbylými 28 členy NATO?

Téměř 70 % aliančních výdajů na obranu jde z pokladny Spojených států. Zároveň jsou však Spojené státy globální supervelmocí, jejíž zájmy daleko přesahují oblast Evropy. Zatímco evropské státy a Kanada dávají na obranu v průměru 1,55 % svého HDP, Spojené státy vynakládají 3,4 %. Plán vydávat na obranu alespoň 2 % plní v současné době krom USA pouze osm zemí – Řecko, Velká Británie, Estonsko, Rumunsko, Polsko, Litva, Lotyšsko a Bulharsko. Ty zbylé by tento plán přitom měly splnit do roku 2024. Spojené státy také drží v Evropě velkou vojenskou posádku, která ovšem neplní jen úkoly v rámci NATO, a prostředky protiraketové obrany. Nejvíce vojáků mimo své území však nemají Američané v Evropě, ale v Japonsku.

Kam dál?
NATO bude chtít po USA méně peněz, v rozpočtu Pentagonu jde však jen o drobné (29.11. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Německá ministryně obrany volá po prodloužení mise v Afghánistánu

Německo chce prodloužit trvání alianční mise v Afghánistánu, oznámila německá ministryně obrany a šéfka vládní CDU Annegret Kramp-Karrenbauer při své návštěvě německých vojáků v afghánském městě Mazar-e Sharif.

Alianční mise Resolute Support, jíž jsou němečtí vojáci součástí, má za cíl budování míru a stability v Afghánistánu. Její současný mandát vyprší 31. března 2020. Krom asi 1000 vojáků na základně v Mazar-e Sharifu má Německo různě po Afghánistánu rozmístěno dalších několik set příslušníků ozbrojených sil. Pokud však obnovené mírové rozhovory s Tálibánem, které nedávno oznámil americký prezident Donald Trump, uspějí, může dojít k jejich brzkému stažení.

Kam dál?
Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí (9.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Estonsko bude do společného rozpočtu NATO přispívat o 200 000 eur více

Podíl Estonska na společném aliančním rozpočtu vzroste z 0,116 % na 0,125 %. To představuje navýšení současného příspěvku ve výši 2,5 milionu eur o asi dvě stě tisíc. Nový plán financování aliance, který zahrnuje snížení příspěvku Spojených států z 22 % aliančního rozpočtu na přibližně 16 %, bude v platnosti od roku 2021.

Od roku 2016 přijalo Estonsko z Aliančního rozpočtu asi 63 milionů eur, z toho devatenáct v tomto roce. Pro srovnání, velikost obranného rozpočtu Estonska je asi 600 milionů. Krom investic slouží společný rozpočet také na provoz aliančních velitelství a ředitelství a pokrývá také financování některých společných misí. V porovnání se zbytkem aliančních obranných výdajů je však malý.

Kam dál?
USA sníží příspěvky do rozpočtu NATO (28.11. 2019)

Zdroj: EER (Estonsko)

zpět na článek