natoaktual.cz

Stoltenberg: Spojenci by měli i nadále pomáhat Turecku s protivzdušnou obranou

24. října 2019  13:09
 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Stoltenberg: Spojenci by měli i nadále pomáhat Turecku s protivzdušnou obranou

Členové Severoatlantické aliance by měli pokračovat v pomoci Turecku při obraně jeho vzdušného prostoru, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle něj by společné aktivity měly pokračovat „i přes rozdílné pohledy spojenců NATO na situaci v severní Sýrii“. Konečné rozhodnutí však zůstává na vládách jednotlivých států.

Spojenci NATO Turecku dlouhodobě pomáhají se zajištěním protivzdušné obrany na jihu země. V současné době zde operuje Itálie systémy SAMP/T a Španělsko systémy Patriot. Madrid se však nechal slyšet, že kvůli turecké ofenzívě může přehodnotit své další zapojení.

Kam dál?
Rozpory s Tureckem mohou zkomplikovat prosincový summit NATO (21.10. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ruské bombardéry přistály v Jižní Africe, doprovázely je Gripeny

Ruské vojenské letouny, včetně dvou strategických bombardérů Tu-160, přistály na základně v Jihoafrické republice. Jedná se o neobvyklou ukázku spolupráce těchto dvou zemí a o vůbec první přistání ruských bombardérů na africkém kontinentu. Přílet ruských letounů doprovázely stíhačky Gripen a letouny Hawk jihoafrického letectva, které tuto událost využily k nácviku zachycení cizích letadel.

V kontextu probíhajícího summitu Rusko-Afrika se jedná o další krok k posílení ruského vlivu na kontinentu. Rusko již uzavřelo dohody o vojenské spolupráci s více než třiceti africkými zeměmi a spolu s čínským a jihoafrickým námořnictvem se chystá uspořádat společné námořní cvičení Mosi.

Kam dál?
Ruské strategické bombardéry navštívily JAR (23.10. 2019)

Zdroj: Time (USA), Defence Web (Jihoafrická republika)/1, Defence Web (Jihoafrická republika)/2

---

Ruská vojenská policie začala hlídkovat na severu Sýrie, v rámci dohody s Tureckem

Ruská vojenská policie začala operovat v severní Sýrii na základě dohody, kterou uzavřelo Rusko s Tureckem. Ruské a syrské vládní síly mají nyní zajistit, aby se kurdské jednotky stáhly nejméně 30 kilometrů od hranice s Tureckem. Turecká armáda bude mezitím hlídkovat v desetikilometrovém pásmu od společné hranice. Kurdští představitelé se zatím k rusko-tureckému plánu nevyjádřili.

Americký prezident Donald Trump k situaci oznámil, že příměří, které vyjednal v minulém týdnu, je nyní trvalé. Stažení amerických sil ze severní Sýrie však nyní otevřelo dveře pro působení Ruska v oblasti.

Kam dál?
Trump je připraven Kurdy chránit i za použití síly (24.10. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Evropa by měla být vděčná turecké armádě, říká Erdoganův mluvčí

Evropské země by měly být vděčné turecké armádě za „nebezpečnou, ale důležitou“ protiteroristickou operaci v severovýchodní Sýrii, prohlásil mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. Podle něj turecká vojenská přítomnost zajistí pokračování politického procesu v Sýrii a zároveň umožní syrským uprchlíkům bezpečný návrat domů.

Kalin dále uvedl, že jakmile bude oblast vyklizena od kurdských milic YPG/PKK, Turecko ofenzívu zastaví. Odmítl však prodloužení vyjednaného příměří, které podle něj kurdské síly porušily až dvacetkrát.

Kam dál?
Evropské země pozastavují vývoz zbraní do Turecka (15.10. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Zástupci NATO a EU diskutovali otázky genderu ve vojenských operacích

Vojenští představitelé Severoatlantické aliance a Evropské unie se společně zúčastnili semináře na téma „Integrace genderové perspektivy ve vojenských operacích“. Jeho cílem bylo seznámit vojenské představitele obou organizací s konkrétními aspekty vzájemné spolupráce na implementaci genderové perspektivy.

„Integrace genderové perspektivy není jen o genderové rovnosti a rovnováze v našich ozbrojených silách. Je také důležitým nástrojem pro úspěch našich operací,“ uvedl na úvod jeden z řečníků, generál Hans-Werner Wiermann.

Kam dál?
EU vytváří generální ředitelství pro obranu a vesmír coby „doplněk NATO“ (11.9. 2019)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek