natoaktual.cz

Americké a evropské jednotky pod útokem v Somálsku

1. října 2019  16:32
 

Americké jednotky. Ilustrační foto. | foto: DO RSZ

Americké a evropské jednotky pod útokem v Somálsku

V africkém Somálsku došlo ke dvěma samostatným útokům na zahraniční vojáky. Prvním byl útok na základu amerických speciálních sil ve městě Baledogle, druhý na evropský vojenský konvoj v hlavním městě Mogadišu.

K útoku na americké síly se přihlásily milice Aš-Šabáb. Jejich bojovníci měli při útoku využít dvě vozidla naplněná výbušninami, s jejichž pomocí se měli dostat až do útrob základny. To však Američané odmítají a tvrdí, že útočníky včas zastavili přítomní somálští vojáci. Žádné americké oběti útoku hlášeny nebyly.

Cílem druhého útoku byla kolona vozů, která převážela evropské vojenské poradce pomáhající somálským ozbrojeným silám s výcvikem. I zde hrál roli automobil s výbušninami, který narazil do jednoho z vozů v konvoji a následně byl odpálen. Nikdo z vojáků evropské výcvikové mise nebyl dle úřadů raněn.

Kam dál?
Americký úder v Somálsku zabil 52 extremistů hnutí Aš-Šabáb (21.1. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Američané nacvičují přesun svého stěžejního velitelství

Nedávný íránský úspěch při útocích na civilní a vojenskou infrastrukturu v Perském zálivu vede americkou armádu k procvičování přesunu velení nad probíhajícími operacemi ze základen ohrožených íránskými raketami na základny ve Spojených státech. Americké velitelství pro Blízký východ (CENTCOM) rozdělilo své úkoly mezi logistické a administrativní – které jsou řešeny v Tampě na Floridě a bojové – které řeší velitelství nedaleko Dauhá v Kataru.

Také nálety v oblasti Blízkého východu, které jsou většinou řízeny z katarské základny Al Udeid, byly dočasně řízeny z řídicího střediska v Jižní Karolíně. Očekává se, že toto nové středisko bude nyní řídit operace jeden den v měsíci, v budoucnu pak osm hodin denně.

Kam dál?
Vrchním velitelem NATO je bojový pilot Wolters. Pentagon žádá o posily (2.5. 2019)

Zdroj: Yahoo (USA)

---

Alianční stíhači zažili nad Pobaltím osm ostrých startů

Letouny alianční vzdušné ostrahy startovaly mezi 23. a 29. zářím k osmi letadlům, u nichž bylo potřeba provést identifikaci a následný doprovod. Většina startů se týkala doprovodu ruských letadel letících mezi Ruskem a jeho kaliningradskou exklávou. Důvodem startu byl nejčastěji vypnutý odpovídač, absence rádiové komunikace nebo nepodaný letový plán.

Výjimkou mezi zásahy vůči ruským transportním a stíhacím strojům byl start k civilnímu Boeingu 737 na cestě z Krakova do Helsinek, u nějž došlo k výpadku rádiové komunikace vinou poruchy komunikačního vybavení. Letadlo však letělo podle plánu a odpovídač mělo aktivní.

Kam dál?
Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí (4.9. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

U Ingolstadtu vzniká důležité vojenské letiště

Letiště Manching se stává důležitým centrem vojenského letectví. Airbus zde buduje rozsáhlé logistické centrum pro německé Eurofightery, německé ozbrojené síly pak v jeho bezprostřední blízkosti staví nové servisní středisko pro své letouny. Nově vybudovaná zařízení by měla nabídnout práci pro zhruba 120 vojáků a 80 civilních zaměstnanců.

Cena nově budovaných staveb je asi 100 miliónů eur. Přesun vojáků ze starého servisního střediska v Erdingu je plánován na léto 2021. skončili.

Kam dál?
Bundeswehr projde strukturální reformou (13.9. 2019)

Zdroj: Augsburger Allgemeine (Německo)

---

Oba hlavní kandidáti na prezidenta Afghánistánu se prohlásili za vítěze

Oba favorité afghánských prezidentských voleb, současný prezident Aršaf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh, se prohlásili za jejich vítěze. V klíčovém okamžiku dlouholeté války tak dochází k nebezpečné patové situaci i na afghánské politické scéně.

Pro vítězství ve volbách potřebuje kandidát nadpoloviční většinu hlasů. Abdulláh i Ghaní přitom prohlašují, že nadpoloviční většinu hlasů v prvním kole získali. Předseda volební komise Habiburrahman Nang k situaci prohlásil, že žádný kandidát nemá právo prohlásit se za vítěze dříve, než budou ohlášeny oficiální výsledky.

Kam dál?
Německo varuje před brzkým odchodem NATO z Afghánistánu (16.9. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek