natoaktual.cz

Americkým zákonodárcům se nelíbí, že Trumpovu zeď zaplatí armáda

5. září 2019  16:30
 
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americkým zákonodárcům se nelíbí, že Trumpovu zeď zaplatí armáda

Demokratičtí i republikánští zákonodárci kritizují rozhodnutí Pentagonu, který uvolní 3,6 miliard dolarů z armádního rozpočtu na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Polovina financí bude stažena z projektů napříč dvaceti třemi státy USA a zbytek z vojenských projektů v zámoří. Celkem dojde k pozastavení 127 projektů a omezení financí pro vojenskou akademii West Point, obnovu Portorika zasaženého hurikánem či vesmírného zařízení v Coloradu.

„Rozhodnutí prezidenta odklonit finance určené pro podporu národní bezpečnosti USA, jen aby mohl postavit zeď, zhorší bezpečnost nás všech,“ prohlásil demokratický senátor za Virginii Mark Warner, jehož stát ztratí 77 milionů dolarů. Ke kritice se přidali i republikánští senátoři Mitt Romney a Mike Lee z Utahu, kde bylo zastaveno financování letecké základny.

Kam dál?
Trump pokračuje v plánu uhradit pohraniční zeď z prostředků armády (4.9. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Polsko žádá od USA protitankové střely a vojenská transportní letadla

Polsko oslovilo americkou Agenturu pro obrannou spolupráci, aby získalo protitankové střely FGM-148 Javelin a pět transportních letounů typu C-130H Hercules firmy Lockheed Martin. Oznámil to polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Podle plánů by Polsko chtělo získat šedesát odpalovacích zařízení a okolo 185 protitankových střel.

Pokud by Polsko získalo pět požadovaných letounů, došlo by k tomu v rámci článku o nadbytečném vybavení. Podle něj mohou spojenecké země získat nadbytečné vojenské vybavení ze Spojených států za sníženou cenu.

Kam dál?
Polsko a další země východního křídla NATO chtějí nové tanky a bojová vozidla (28.8. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA nasadily vojáky v Guyaně a pokračují v tlaku na Madura

Spojené státy nasadily vojáky do Guyany, která ze západu sousedí s Venezuelou. Spolu s Brazílií na jihu a Kolumbií na východě, které jsou partnerskými státy USA, vytvářejí tlak na odstoupení venezuelského lídra Nicolase Madura. O jeho odstoupení se americký prezident Donald Trump zasazuje dlouhodobě.

USA soupeří o vliv v Guyaně s Ruskem a Čínou. „Guyana se v budoucnu stane větším hráčem v regionu, ekonomicky i politicky, takže je důležité mít s nimi blízké vztahy,“ uvedl americký generál Andrew Croft.

Kam dál?
Venezuelské letadlo „agresivně“ sledovalo americký námořní letoun (23.7. 2019)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Kosovo odsoudilo šest lidí, kteří plánovali útoky na vojáky NATO

Soud v Kosovu poslal do vězení šest lidí, kteří plánovali zaútočit na vojáky Severoatlantické aliance v zemi a další útoky na území Belgie a Francie. Podle žalobce se jedná o osoby podporující skupinu Islámský stát, které byly v kontaktu s bojovníky v Sýrii a Iráku. Odsouzení si za mřížemi odsedí od jednoho roku až po deset let.

V Kosovu se zatím nestal žádný islamistický útok. Země však přijala zpět 110 svých občanů ze Sýrie a podle žalobců je dalších 200 podezřelých osob vyšetřováno.

Kam dál?
Západní země vyzvaly Kosovo a Srbsko k narovnání vztahů (14.8. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Lodě NATO se zúčastní námořního cvičení v Kanadě

Jedenáct lodí a přes 2 500 námořníků z různých zemí Severoatlantické aliance navštívili kanadský přístav Halifax. Následně z něj vyplují na cvičení s názvem Cutlass Fury, které proběhne u pobřeží Nového Skotska.

Cutlass Fury je mnohonárodní námořní cvičení, jehož cílem je podpořit regionální spolupráci v Atlantiku. Letos se do něj zapojí námořnictvo a letectvo z USA, Belgie, Dánska, Nizozemska, Portugalska a Norska.

Kam dál?
Kanadská důstojnice je první ženou ve funkci velitele námořní skupiny NATO (7.8. 2019)

Zdroj: The Guardian (Kanada)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek