natoaktual.cz

V Afghánistánu byl zabit chorvatský voják. Další dva byli zraněni

25. července 2019  14:53
 

Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V Afghánistánu byl zabit chorvatský voják. Další dva byli zraněni

Při sebevražedném útoku na konvoj nedaleko Kábulu byl zabit chorvatský voják. Další dva jsou těžce zraněni. Vojáci byli na cestě na kábulské letiště, když se s atentátníkem na motorce srazili. K útoku se přihlásilo hnutí Tálibán.

Jde o prvního zabitého chorvatského vojáka od roku 2003, kdy Chorvatsko své vojáky do Afghánistánu vyslalo. V současné době zde mají 99členný kontingent. Podle slov generála Kresimira Tuskana zde Chorvaté působí jako součást speciální skupiny vedené Brity. Nyní se v Afghánistánu nachází asi 20 000 zahraničních vojáků, z nichž většinu tvoří Američané.

Kam dál?
V misích přišlo o život 29 českých vojáků, 14 v Afghánistánu (23. 10. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Vojenská policie zadržela české vojáky. Prošetřuje smrt vraha psovoda Procházky

Při úterním zásahu na generálním štábu a v Prostějově Vojenská policie zadržela neupřesněné množství českých vojáků. Případ souvisí s úmrtím afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě kvůli zastřelení českého kynologa Tomáše Procházky. Kolik vojáků bylo zadrženo, není momentálně známo. „Dostal jsem informaci, že se prováděly a provádí výslechy lidí z generálního štábu a Prostějova. Nemám informaci, že by byl někdo obviněn. Víc k tomu nevím,“ řekl k situaci ministr obrany Lubomír Metnar.

V Prostějově sídlí elitní 601. skupina speciálních sil, která tehdy byla v daném místě Afghánistánu nasazena. Procházka nebyl jejím členem, jeho jednotka ale s prostějovskými speciály v Afghánistánu spolupracovala. Na celou kauzu upozornil prestižní americký list The New York Times, který napsal, že čeští vojáci jsou spolu s Američany vyšetřováni kvůli smrti afghánského vojáka.

Kam dál?
Armáda odmítá vinu za smrt Afghánce, který zabil českého vojáka (28. 11. 2019)

Zdroj: Deník N (ČR)

---

Nová německá ministryně obrany chce získat důvěru armády. Jednoduché to ale nebude

Annegret Kramp-Karrenbauer, předsedkyně nejsilnější německé strany CDU, je připravena složit ministerský slib a ujmout se postu v čele ministerstva obrany. Vojákům vzkázala, že se na ni mohou spolehnout. Ti však, jako už obvykle, zůstávají skeptičtí. Bývalá ministryně Ursula von der Leyen si je totiž pohněvala svým prohlášením, že nedostatečně bojují s pravicovými extrémisty ve svých řadách.

„Nebude to pro ni lehké,“ říká praporčice německého námořnictva Nariman Hammouti-Reinke a dodává, že se vojáci snadno urazí, takže bude ministryně muset „pečlivě volit každé slovo.“ Podle Hammouti-Reinke lidé v armádě také doufali spíše v někoho, kdo má k ozbrojeným silám blíže, jako je například bývalý tajemník CDU a kapitán v záloze Peter Tauber. Podle Carla Masala, profesora mezinárodní politiky na armádní vysoké škole v Mnichově, však ministr obrany vojenské zkušenosti nepotřebuje.

Kam dál?
Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl (11.3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Kábulem otřásla trojice výbuchů

Tři exploze bomb těsně za sebou otřásly afghánskou metropolí Kábulem. Útok byl namířen na autobus převážející vládní zaměstnance a zabil nejméně dvanáct lidí. „Nejprve explodovala magnetická bomba vložená do minibusu, pak se v blízkosti místa útoku odpálil sebevražedný atentátník a třetí výbuch způsobilo auto odpálené neznámými útočníky,“ popsal situaci mluvčí ministerstva vnitra Nasrat Rahimi.

Útoky přišly v době rostoucího násilí v Kábulu a jeho okolí. Válka si zde svou daň vybírá takřka nepřetržitě, a to i přes snahy USA uzavřít s Tálibánem příměří. Podle některých pozorovatelů ke zvyšování počtu útoků dochází kvůli snaze Tálibánu vylepšit svou pozici v mírových rozhovorech.

Kam dál?
Afghánistán by se stal inkubátorem teroristů, řekl Zeman na summitu B9 (28.2. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Estonská armáda hlásí po teroristickém útoku v Mali šest raněných

Začátkem týdne zaútočila skupina sebevražedných atentátníků na francouzskou vojenskou základnu v malijském městě Gao. Krom Francouzů zde slouží také Malijci a Estonci. Šest členů estonských sil bylo zraněno a potřebovalo lékařskou péči. O tři z nich lékaři stále pečují.

Krom Estonců měl být zraněn přibližně podobný počet Francouzů. Přesné číslo známo není. Zranění se však v obou případech měla omezit na lehké zásahy šrapnely, pohmožděniny a problémy se sluchem. Domů by se zranění Estonci měli podívat začátkem srpna, a to i se svými kolegy, neboť se blíží konec jejich turnusu.

Kam dál?
Mraky prachu, vedro a léčky ozbrojenců připravují vojáky na misi v Africe (16.7. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek