natoaktual.cz

Írán sestřelil dron amerického námořnictva

20. června 2019  15:49
 
Bezpilotní letoun Global Hawk | foto: NAGSMA

Írán sestřelil dron amerického námořnictva

Americký představitel, který promluvil pod podmínkou anonymity, potvrdil sestřelení amerického dronu íránskou střelou země-vzduch. Podle něj mělo k sestřelu dojít v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem. Šlo o dron MQ-4C Triton, který využívá americké námořnictvo.

Podle Íránu dron narušil jejich vzdušný prostor. Jeho sestřelení dle velitele íránské revoluční gardy vyslalo USA „jasný vzkaz“. „Náš vzdušný prostor je naší červenou linií a Írán vždy reagoval a bude i nadále jasně reagovat na jakoukoli zemi, která porušuje náš vzdušný prostor,“ řekl k incidentu tajemník íránské bezpečnostní rady.

Kam dál?
Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper (18. 6. 2019)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Na schůzku NATO přijede nový americký ministr obrany Esper

Americký tajemník pro armádu Mark Esper, jenž má nahradit současného úřadujícího ministra obrany Patricka Shanahana, se zúčastní setkání ministrů obrany zemí NATO, která se uskuteční koncem června v Bruselu. Očekává se, že Shanahan předá funkci svému nástupci den před touto schůzkou. Pro Espera tak půjde o první zahraniční cestu ve funkci šéfa Pentagonu. Změna přichází poté, co se Shanahan rozhodl z rodinných důvodů odstoupit.

„Na setkání se bude snažit posílit závazek USA s cílem posílit Alianci, zajistit spravedlivější sdílení břemene mezi státy, posílit připravenost NATO a řešit otázky regionální bezpečnosti,“ okomentoval Pentagon Esperovy cíle.

Kam dál?
Buď dáte víc na obranu, nebo oslabíte NATO, vzkazují USA Německu (30. 1. 2018)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Americká Sněmovna reprezentantů zablokovala Trumpovo nařízení o transgender vojácích

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických schválila novelu zákona, jež znemožňuje financování implementace nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje nábor transgender osob do ozbrojených sil. Novela měla podporu především od demokratů, kteří mají v dolní komoře většinu. Nyní zákon zamíří do republikány kontrolovaného Senátu, který předchozí pokusy o odvrácení prezidentského nařízení zablokoval.

Administrativa Donalda Trumpa a její republikánští podporovatelé vysvětlují zákaz především snahou o vyšší připravenost armády, kterou podle nich transgender vojáci podkopávají. Podle demokratů jsou však tyto argumenty zcestné. Poslanec za Demokratickou stranu Anthony Brown dokonce přirovnal snahy Trumpovy administrativy ke snahám o udržení rasově segregované armády.

Kam dál?Trump opět zakázal transgender vojákům službu v armádě. Údajně kvůli lékům (6.6. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

V Nevadě vykolejil vlak s vojenskou municí

V severovýchodní Nevadě, nedaleko hranice s Utahem vykolejil vlak převážející vojenskou munici. Při incidentu nebyl nikdo zraněn a vagóny s municí zůstaly na kolejích a nepoškozeny, takže nepředstavovaly žádné nebezpečí. „V tuto chvíli nemáme žádné informace o důvodech, proč vlak vykolejil,“ sdělil k situaci příslušník dopravní policie Jim Stewart.

Vlak mířil do skladiště armády v Hawthorne, které zde funguje od 30. let dvacátého století. Původně vzniklo pro potřeby námořnictva, v roce 1977 pak bylo převedeno pod armádu a slouží jako skladiště staré munice a výbušnin a také jako výcvikové středisko pro speciální síly.

Kam dál?
V Polsku vznikne armádní sklad NATO za 260 milionů dolarů (25.3. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

USA: Jde nám o mír, ne jen o dohodu o stažení

Spojené státy výslovně uvedly, že usilují o komplexní mírovou dohodu s Tálibánem, která by zahrnovala protiteroristické pojistky, stažení amerických vojsk z Afghánistánu a rozhovory uvnitř Afghánistánu s cílem nalézt politické řešení války a trvalé příměří. Podle šéfa amerických vyjednávačů Zalmjey Chalilzada „je toto rámec, se kterým Tálibán souhlasí“.

„Když se připravujeme na další kolo rozhovorů s Tálibánem, je důležité si uvědomit, že hledáme komplexní mírovou dohodu, ne jen dohodu o stažení,“ vysvětloval své snažení Chalizad a zdůraznil, že komplexní mírová dohoda, o niž s povstalci usiluje, je tvořena čtyřmi vzájemně propojenými částmi a „dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic“.

Kam dál?
Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál (10.5. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek