natoaktual.cz

Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA

25. února 2019  14:12
 
(ilustrační snímek) | foto: MON

Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA

Registrace do americké armády zahrnující jen muže je neústavní, rozhodl federální soudce Gray Miller. Rozhodnutí se týká systému, do kterého by se měli přihlásit všichni muži starší 18 let, aby mohli být v případě potřeby povoláni do služby. Tento systém z roku 1980 však nepočítá s registrací žen, kvůli jejich nezpůsobilosti pro nasazení v boji.

Případ k soudu dala skupina hájící práva mužů, která to považuje za nespravedlivé. Soudce Miller jim dal za pravdu, jelikož podle něj mohou být ženy v dnešní době způsobilejší pro některé bojové role více než muži.

Rozhodnutí soudu padlo v době, kdy komise kongresu přezkoumává, zda by tento systém měl být otevřen pro všechny či zcela zrušen. Rozsudek je však pouze deklarativní, tudíž kongresu neukládá, jakým způsobem systém změnit.

Kam dál?
Nejvyšší soud USA schválil zákaz služby transgender osob v americké armádě (23.1. 2019)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Estonsko uspořádalo vojenskou přehlídku k výročí nezávislosti

Vojenské přehlídky u příležitosti 101 let estonské nezávislosti se zúčastnilo přes devět set vojáků z Estonska a spojeneckých zemí. Byly vystaveny například britské tanky Challenger či belgická ozbrojená vozidla Piranha. Přehlídky se také zúčastnila estonská prezidentka Kersti Kaljulaid a velitel estonských obranných sil generál Martin Herem.

Generál Herem pronesl u příležitosti projev, ve kterém vyzdvihl civilní připravenost Estonska, která je podle něj jedna z nejlepších na světě. Oznámil také vznik nového mezinárodního ústředí v lotyšském Adaži, které podle něj spojí obranu obou zemí v jeden celek a přinese větší bezpečnost v regionu.

Kam dál?
Belgický premiér navštívil své vojáky v Estonsku (21.2. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Japonsko přesune americkou základnu, navzdory referendu

Japonský premiér Šinzó Abe chce přesunout americkou vojenskou základnu Futenma na ostrově Okinawa, přestože tento krok byl v odmítnut v referendu. Proti výstavbě nové základny se v nezávazném referendu vyjádřilo přes 70 % hlasujících. „Nemůžeme se vyhýbat přesunu Futenmy, je označována za jednu z nejnebezpečnějších základen na světě,“ prohlásil Abe k výsledkům hlasování.

Více než polovina ze 47 tisíc amerických vojáků v Japonsku je umístěna právě na Okinawě v rámci dohody po druhé světové válce. Opozice místních obyvatel proti americké přítomnosti roste kvůli deliktům, kterých se vojáci v minulosti dopustili.

Kam dál?
Japonsko rekordně zvyšuje výdaje na obranu, chce nakoupit více vybavení z USA (10.12. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Zpráva: Singapur obdržel další německé tanky

Singapur měl v roce 2017 obdržet z Německa osmnáct tanků Leopard 2, uvádí zpráva o exportu konvenčních zbraní německého ministerstva obchodu. Singapurská armáda by tak měla získat od roku 2007 celkem přes 170 tanků.

Není jasné, kolik tanků bylo objednáno a jaká z jejich variant byla doručena. Pravděpodobně se bude jednat o modernizovaná starší vozidla, jelikož výroba typu Leopard 2A4 byla zastavena. Ministerstvo uvádí, že jiná varianta nebyla poskytnuta.

Kam dál?
Německo odmítá obnovit prodej zbraní Saúdské Arábii (22.2. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Spojené státy nechají v Sýrii část svých vojáků

Spojené státy změnily rozhodnutí o stažení všech svých sil ze Sýrie a v zemi ponechají jednotku 400 vojáků. Zbylých 2200 vojáků má být staženo na konci dubna tohoto roku. Polovina z těchto vojáků bude umístěna na syrsko-turecké hranici, aby zabránila případným střetům mezi tureckými a kurdskými jednotkami. Kurdové požadují mezinárodní sílu o 1500 mužích, ale žádný stát se k naplnění této role nepřihlásil.

Tento krok hraje do karet USA i Turecku. Americký prezident Donald Trump splní svůj slib o stažení většiny vojáků ze Sýrie. Jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan může naopak odložit vojenskou operaci na severu Sýrie, kde slíbil vytvořit tureckou „bezpečnou zónu“.

Kam dál?
USA stáhnou své síly ze Sýrie do konce dubna, uvádí zpráva (8.2. 2019)

Zdroj: Irish Times (Irsko)

zpět na článek