natoaktual.cz

Slovinsko, jako první stát NATO, bude mít v čele armády ženu

28. listopadu 2018  16:42
 

Spojenecké jednotky ze Slovinska během cvičení Sabre Junction II v německém Hohenfelsu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Slovinsko, jako první stát NATO, bude mít v čele armády ženu

Slovinsko jmenovalo novou náčelnicí generálního štábu generálku Alenku Ermenc. Ermenc se tak stala první ženou v čele armády některé ze zemí Severoatlantické aliance. Generálka začala svou armádní kariéru v roce 1991 po získání nezávislosti Slovinska na bývalé Jugoslávii. Vystudovala vojenské akademie ve Velké Británii.

Prezident Slovinska Borut Pahor doufá, že Ermenc zlepší výsledky armády. Ta v tomto roce neprošla testem bojové připravenosti NATO. „Globální trend zhoršování bezpečnostní situace pokračuje a přestože Slovinsko není přímo vojensky ohroženo, musí zlepšit svou bezpečnost relativně rychle,“ prohlásil prezident.

Kam dál?
Čtyři spojenci vytvoří společné letecké centrum v Chorvatsku (4.10. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Tři američtí vojáci byli zabiti při výbuchu v Afghánistánu

Tři vojáci americké armády zemřeli při bombovém útoku na silnici nedaleko afghánského města Ghazní. K útoku se přihlásilo hnutí Tálibán. Počet amerických vojáků, kteří v tomto roce zahynuli v Afghánistánu, stoupl po tomto útoku na dvanáct. Další tři vojáci byli zraněni při výbuchu improvizovaného zařízení.

Tálibán je v některých částech provincie Ghazní velmi aktivní. Během tohoto roku bojovníci Tálibánu ovládli hlavní město provincie a museli být vyhnáni afghánskými a americkými silami.

Kam dál?
V Afghánistánu zahynul další americký voják (26.11. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Jak jsou USA vojensky přítomné v oblasti Černého moře?

Po ruském útoku na dvě ukrajinské lodě se napětí v oblasti Azovského a Černého moře výrazně zvýšilo. Severoatlantická aliance tento útok jednoznačně odsoudila. Přestože vznik konfliktu mezi USA a Ruskem zůstává nepravděpodobný, Spojené státy jsou v oblasti vojensky přítomné. Američtí vojáci například pomáhají na Ukrajině s provozem výcvikového centra Javoriv a jedna rotující americká brigáda je celoročně přítomná ve spojeneckých zemích východní Evropy.

V oblasti Černého moře jsou také nasazeni příslušníci americké námořní pěchoty, kteří se účastní cvičení s partnerskými národy. I přes jejich malý počet slouží jako důležitý prvek odstrašení. Námořnictvo má zároveň v Černém moři na rotační bázi vždy přítomné bojové lodě a vzdušné síly USA se letos zúčastnily cvičení Clear Sky, které se konalo na Ukrajině.

Kam dál?
NATO vyzývá Rusko a Ukrajinu ke klidu (26.11. 2018)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Senát USA bude hlasovat o zapojení v Jemenu kvůli napětí se Saúdskou Arábií

Americký senát bude hlasovat o konci vojenské podpory Saúdské Arábie v Jemenu kvůli zhoršujícímu se konfliktu a smrti saúdského novináře. Mnoho zákonodárců věří, že vražda novináře Džamála Chášakdžího byla na pokyn saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána. Před hlasováním seznámí senátory s aktuální situací ministr obrany USA Jim Mattis. Očekává se, že hlasování bude velmi těsné.

V uplynulých týdnech přestaly USA doplňovat palivem saúdská letadla a vyzvaly obě strany k vyjednávání o ukončení konfliktu. Podle kritiků to ovšem nestačí.

Kam dál?
Finsko zastavilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (23.11. 2018)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Německo se nabízí jako mediátor mezi Ruskem a Ukrajinou

Německo by mohlo být mediátorem v současné krizi mezi Ruskem a Ukrajinou, oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Spolu s kancléřkou Angelou Merkel vyzývají k deeskalaci konfliktu. Merkel po telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navrhla, aby došlo k „analýze incidentu za účasti ruských a ukrajinských bezpečnostních expertů“.

Německo volá po setkání v takzvaném normandském formátu spolu s Francií, Ruskem a Ukrajinou. „Musíme udělat vše, abychom dosáhli deeskalace, a předešli tomu, aby se tato krize změnila v mnohem vážnější ohrožení bezpečnosti Evropy,“ uvedl Maas.

V Německu se však začínají ozývat i hlasy žádající vojenskou pomoc Ukrajině. „Očekáváme od našich německých partnerů, že co nejdříve vyšlou lodě NATO a EU do Azovského a Černého moře, aby předešli takovým nepřátelským aktům ze strany Ruska,“ řekl ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk.

Kam dál?
Kvůli rusko-ukrajinskému napětí se mimořádně svolává Rada bezpečnosti OSN (26.11. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek