natoaktual.cz

Lukašenko: Ruská základna v Bělorusku není potřeba

9. listopadu 2018  16:33
 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | foto: kremlin.ru

Lukašenko: Ruská základna v Bělorusku není potřeba

Americká „vojenská a politická role“ v Evropě má zásadní význam pro regionální bezpečnost, uvedl běloruský prezident Alexandr Lukašenko a zdůraznil, že ve své zemi nechce ruskou vojenskou základnu: „Běloruské ozbrojené síly jsou schopné zajišťovat bezpečnost a plnit své povinnosti mnohem lépe než kterákoliv jiná země, včetně Ruské federace.“

„Bělorusko je ochotno vybudovat rovný dialog se všemi stranami obnovením normálních vazeb se Spojenými státy, podporou dobrých sousedských vztahů s Evropskou unií a rozšiřováním partnerství s NATO,“ dodal. Bělorusko je členem Eurasijské hospodářské unie a Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Kam dál?
Jsme po Krymu na řadě? Opozice v Bělorusku se děsí manévrů s Ruskem (28.8. 2017)

Zdroj: Radio Free Europe / Radio Liberty (Česká Republika)

---

Vražda novináře komplikuje vznik arabského NATO

Plán Spojených států na vytvoření Středovýchodní strategická aliance (MESA), arabské obdoby Severoatlantické aliance, získal po vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu jeho země v Istanbulu další trhliny. Jednou z komplikací se stal spor Kataru a Saúdské Arábie, který vyústil až v ekonomický a politický bojkot Kataru ze strany Rijádu a jeho spojenců. Vražda novináře pak přinesla další spory, jejichž společným jmenovatelem je saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán.

I přes tvrzení amerických představitelů, že jednání úspěšně pokračují, nevypadá to s koalicí příliš nadějně. Hned osm jejích potenciálních členů odmítlo odpovědět na oficiální dotaz, jakou mírou se plánují do koalice zapojit. MESA by měla být svazkem Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Kataru, Ománu, Bahrajnu, Egypta a Jordánska pod vedením USA, jejímž úkolem mělo být omezení vlivu Íránu Ruska a Číny na Střední a Blízký východ.

Kam dál?
Trump podporuje vytvoření „arabského NATO“

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Norská fregata se srazila s tankerem

Do norského vojenského plavidla KNM Helge Ingstad vracejícího se ze cvičení Trident Juncture narazil maltézský tanker převážející surovou ropu. V lodi vznikla trhlina, kterou plavidlo začalo nabírat vodu. Fregata byla proto zavlečena na mělčinu, aby se nepotopila. Do moře vyteklo asi 10 000 litrů paliva.

Tanker srážku přečkal takřka bez poškození a nikdo z jeho posádky nebyl zraněn. Proč do vojenské lodi narazil je nyní předmětem vyšetřování.

Kam dál?
Trident Juncture není jen cvičením 50 000 aliančních vojáků (27. 10. 2018)

Zdroj: Deutche Welle (Německo)

---

NATO není proti vytvoření kosovské armády

Severoatlantická aliance neodmítá ustavení armády, jež by se ustavila v rámci Kosovských bezpečnostních sil, prohlásil během setkání v Bělehradě Robert Pszczel, vysoký představitel NATO pro Rusko a západní Balkán. Musí to však být provedeno v souladu s (Kosovskou) ústavou.

Srbsku se však tato situace nelíbí. Jeho postoj je přitom založen na tom, že transformace kosovských bezpečnostních sil do armády probíhá proti rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1244, uvedl náměstek srbského ministra zahraniční Branimir Filipovič.

Problémy začaly, když Priština jednostranně vyhlásila nezávislost Kosova. „Srbsko v tomto ohledu očekává jasnou pozici NATO, jako před dvěma lety, kdy se Priština také pokoušela o stejnou transformaci. Je lepší vyřešit některé věci dříve, než se stanou zdrojem nového napětí,“ dodal Filipovič.

Kam dál?
Kosovo nemá mít regulérní armádu, varují NATO i USA (8. 3. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko) 

---

Srbsko a NATO sdílí stejné cíle

„Srbsko není členem NATO a nechce se jím stát, ale jsme tady ze dvou důvodů, a to je dosažení společných cílů a partnerství. NATO je oddáno míru, společným hodnotám a právnímu státu. Pro Srbsko je důležitým partnerem a přispívá k dosažení strategických cílů jako je pevná a dlouhodobá stabilizace Srbska a regionu,“ řekl na setkání v Bělehradě americký velvyslanec Kyle Scott.

Americký diplomat dodal, že jeho země považuje Srbsko za životně důležitého partnera a uvedl, že Srbsko je jedinou zemí, kde se NATO objevilo jako válečný nepřítel, ale nyní se situace změnila, což podle něj dává naději v mír v celém regionu a míru mezi Bělehradem a Prištinou.

Kam dál?
Srbové převzali darem šest stíhaček z Ruska. Opravy přijdou na miliardy (21. 10. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek