natoaktual.cz

Přestaňte vyvíjet novou raketu, nebo ji zničíme, pohrozila Rusku velvyslankyně USA při NATO

3. října 2018  16:48
 

NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

Přestaňte vyvíjet novou raketu, nebo ji zničíme, pohrozila Rusku velvyslankyně USA při NATO

Americká velvyslankyně při Severoatlantické alianci pohrozila Rusku, že pokud nezastaví výrobu nové střely s plochou dráhou letu, Spojené státy ji „zlikvidují“. Kay Bailey Hutchison tímto naznačila, že pokud selže diplomatická cesta, USA se mohou uchýlit k preemptivnímu úderu. Velvyslankyně tuto interpretaci následně odmítla, neupřesnila však, co likvidací rakety myslela.

Podle Hutchison nová střela porušuje Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987. Trumpova administrativa proto oznámila plány na výrobu vlastní rakety s plochou dráhou letu.

Moskva obvinění z porušení smlouvy INF odmítá a varuje velvyslankyni před použitím podobné rétoriky. Někteří experti se domnívají, že ze strany velvyslankyně mohlo jít pouze o přeřeknutí.

Kam dál?
NATO a Rusko se dohadují o vojáky (23.8. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Velvyslankyně USA při NATO chválí Kanadu za příspěvek Alianci

„Kanada dělá tolik věcí, které jsou velmi důležité,“ prohlásila americká velvyslankyně při Severoatlantické alianci Kay Bailey Hutchison. Její slova kontrastují s častou kritikou Kanady ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který trvá na dodržování závazku 2 % HDP na obranu. Podle Hutchison ale existuje mnoho dalších způsobů, jak přispívat Alianci.

„Jsou vedoucí zemí v Lotyšsku a pro misi NATO je velmi důležité ukázat, že Aliance pevně stojí proti zhoubnému ruskému vlivu,“ uvedla velvyslankyně. Dále také vyzdvihla kanadské zapojení do velení mise v Iráku.

Kam dál?
Kanadský generál povede misi NATO v Iráku (23.8. 2018)

Zdroj: CBC (Kanada)

---

USA poskytnou své kyberschopnosti pro NATO

„Oficiálně oznámíme, že Spojené státy jsou připraveny poskytnout své kybernetické schopnosti pro NATO, budou-li o to požádány,“ prohlásila představitelka amerického ministerstva obrany Katie Wheelbarger. Děje se tak vzhledem ke zvyšujícím se obavám ohledně asertivního ruského chování v kyberprostoru. Spojené státy si zachovají kontrolu nad lidmi a kapacitami, ale budou připraveny je poskytnout pro využití Severoatlantické aliance.

Jedná se o iniciativu ze strany Velké Británie ke zvýšení aliančních kyberschopností. Tento krok vyšle jasnou zprávu, že NATO se ubrání ruským kyberhrozbám a pomůže vytvořit koherentnější kyberpolitku v Alianci, míní Wheelbarger.

Kam dál?
NATO bere kyberútoky vážně, ale chybí jejich společná definice (2.10. 2018)

Zdroj: India Times (Indie)

---

Studie: Americká armáda je příliš závislá na čínském materiálu

Studie Pentagonu identifikovala stovky případů, kdy americká armáda závisí na dodávkách ze zahraničí, především z Číny. Dovážený čínský materiál se týká i mikroelektroniky, včetně obvodů a tranzistorů, které jsou používány od satelitů a naváděných střel po drony a mobilní telefony. Američtí představitelé si chtějí být jisti, že Čína nemůže USA ohrozit zastavením dodávek materiálu.

Studie objednaná prezidentem Donaldem Trumpem má za cíl snížit závislost na dovozu vojenského materiálu z třetích zemí a posílit americký průmysl. Vydání zprávy pravděpodobně ještě zvýší napětí panující mezi Čínou a Trumpovou administrativou.

Kam dál?
Trump podepsal obranný zákon, který zvyšuje výdaje a cílí na Čínu (14.8. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Americká armáda se musí vyhýbat střetům s Čínou a Ruskem na moři i ve vzduchu

V posledních letech se armáda Spojených států musí stále častěji vypořádávat s incidenty, kdy jen o vlásek unikne střetu s čínským nebo ruským námořnictvem a letectvem. Naposledy došlo téměř ke srážce amerického a čínského torpédoborce v Jihočínském moři, které na poslední chvíli zabránil manévr americké lodi. Námořnictvo USA označilo čínské jednání za „nebezpečné a neprofesionální“.

Ke sporům dochází v oblastech, kde si Čína nárokuje mezinárodní vody nebo vzdušný prostor. Během přeletů nad jihočínským mořem jsou americké letouny neustále žádány o opuštění čínského teritoria. Také v oblasti Černého a Baltského moře dochází k častému přibližování ruských letadel k americkým letounům a lodím.

Kam dál?
Pentagon protestuje kvůli zachycení ruských bombardérů u Aljašky (14.9. 2018)

Zdroj: ABC News (Austrálie)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek