natoaktual.cz

Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO

24. července 2018  17:08
 
Gruzínští vojáci během polního cvičení u Vaziani | foto: Ministerstvo obrany Gruzie

Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO

Nedávno jmenovaný předseda gruzínské vlády Mamuka Bachtadze chce i nadále usilovat o členství své země v Severoatlantické alianci, což je dlouhodobým cílem Gruzie a zároveň předmětem svárů mezi Ruskem a NATO. Bachtadze dokonce řekl, že ze vstupu Gruzie do NATO by mohlo mít výhody i Rusko, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že takový krok by Rusko vnímalo „obzvlášť negativně“.

„Je to v nejlepším zájmu Gruzie, je to v nejlepším zájmu Evropy a řekl bych, že je to v nejlepším zájmu regionu a také Ruska,“ okomentoval Bachtadze gruzínské úsilí o členství v Alianci. „Naše snaha o členství v Alianci přinese regionu větší prosperitu, větší předvídatelnost a také větší bezpečnost,“ dodal gruzínský předseda vlády. S tím ovšem Rusko nesouhlasí.

„Gruzie se stala součástí strategie Západu k odstrašení Ruska,“ řekla Maria Zacharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí. „Jejich (západní) důvody nemají nic společného se starostí o Gruzii,“ přiblížila ruský pohled na věc.

Kam dál?
Spolupráce NATO a Gruzie je aktivnější než kdy dříve (20.4. 2018)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Strategie v Afghánistánu je důvodem k opatrnému optimismu, tvrdí generál Votel

Strategie Trumpovy administrativy v Afghánistánu funguje a vytváří podmínky pro mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, věří generál Joseph Votel, velitel amerického ústředního velitelství. „Máme důvody k opatrnému optimismu a důkazy, že naše strategie pro jižní Asii funguje,“ řekl Votel při své návštěvě Kábulu, kde se potkal s představiteli afghánských bezpečnostních složek.

Stejného názoru jako generál Votel je i generál John Nicholson, velitel amerických sil v Afghánistánu a výcvikové mise Severoatlantické aliance Resolute Support. „V otázce usmíření jsme v posledním roce zaznamenali pokrok, jaký nebyl k vidění v celých přechozích 17 letech, a to je významné,“ řekl generál Nicholson.

Kam dál?
Mattis vidí pozitivně možné rozhovory afghánské vlády s Tálibánem (25.6. 2018)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Americké nálety v Afghánistánu nabývají na intenzitě

Nálety americké armády v Afghánistánu proti organizaci Islámský stát a Tálibánu začínají nabývat na intenzitě poté, co nyní 17letá válka vstoupila do období letních bojů. Od začátku roku shodila americká letadla v Afghánistánu celkově 2 911 kusů munice, což je víc než součet shozené munice ze všech let počínaje rokem 2013 dohromady s výjimkou roku 2017. V letošním roce bylo zároveň každý měsíc shozeno více munice než ve stejném měsíci loňského roku.

Statistiky amerického letectva ukazují, že zatímco počet náletů v Afghánistánu narůstá, v Iráku a Sýrii spolu s obecně klesající intenzitou konfliktu naopak počet náletů klesá. V těchto státech bylo do letošního června shozeno pouze 2 862 kusů munice, přičemž loni počet shozené munice za stejné období převyšoval 23 000.

Kam dál?
Řecké vzdušné síly posilují misi NATO v Afghánistánu (29.6. 2018)

Zdroj: Air Force Times (USA)

---

Hispánci nedosahují na vysoké vojenské posty, ukazuje studie

Hispáncům se nedaří prosadit se do vedení americké armády, přestože celkový počet Hispánců v armádě dlouhodobě roste. Studie organizace latinoamerických veteránů Casaba Group ukázala, že mezi lety 1995 až 2016 dosáhl jenom jeden Hispánec na hodnost tříhvězdičkového generála, přestože počet aktivně sloužících Hispánců se během této doby více než zdvojnásobil z 6 117 na 15 033.

Edward Cabrera, prezident organizace, říká, že Latinoameričany drží od vysokých vojenských postů řada faktorů. Údaje, které vede americká armáda, podle Cabrery nerozlišují mezi menšinami. „Proto ztrácíme přehled o tom, co se děje s Hispánci. Obecně vidíte hodně dobrých zpráv, ale to se týká jenom Afroameričanů a žen, rozhodně ne Hispánců.“

Ze současných 37 čtyřhvězdičkových generálů v americké armádě, je 32 bílých mužů, dvě bílé ženy, dva černoši a jeden je asijský Američan. Ze 144 tříhvězdičkových generálů je 115 bílých mužů, sedm bělošek, 13 černochů a tři černošky.

Zdroj: The Hill (USA)

---

Tohle je nákupní seznam Luftwaffe pro rok 2018

Německé vzdušné síly by letos měly obdržet šest přepravních letadel typu C-130J Hercules, 15 dalších přepravních letounů A400M a měly by se modernizovat simulátory pro letouny Eurofighter. Spolkový parlament už dřív odsouhlasil rámcovou smlouvu s Izraelem na pronájem dronů typu Heron TP, které by mohly nést zbraně. Starší smlouva o pronájmu průzkumných dronů Heron I bude prodloužena do roku 2020.

Kam dál?
Bundeswehr má v roce 2019 dostat více peněz (3.7. 2018)

Zdroj: Welt (Německo)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek