natoaktual.cz

NATO příští rok zintenzivní dialog s Ruskem

29. prosince 2017  23:54
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO příští rok zintenzivní dialog s Ruskem

Severoatlantická aliance se v příštím roce plánuje intenzivněji zapojit do dialogu s Ruskem. „Předpokládám, že se budeme více setkávat a více využívat vojenské komunikační kanály,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Po odstrašení je dialog druhým pilířem politiky Aliance k Rusku.

Nejsilnějším zastáncem posílení komunikace NATO s Ruskem se stalo Německo, naopak USA se k této otázce postavily velmi kriticky. Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona by měly rozhovory s Ruskem smysl pouze, pokud by vedly k posunu při řešení krize na Ukrajině. Kompromis pro příští rok stanovuje, že NATO ukáže snahu o prohloubení rozhovorů, ale zároveň dá najevo, že se jedná pouze o řešení konkrétních otázek, a nikoli o normalizaci vztahů.

Kam dál?
Tillerson odmítl normalizaci vztahů NATO s Ruskem (7.12. 2017)

Zdroj: Kurier (Rakousko)

---

Japonsko protestuje proti jihokorejskému cvičení

Jižní Korea zahájila pravidelné vojenské cvičení v blízkosti souostroví Tokdo/Takešima, o které vede s Japonskem teritoriální spory. Cvičení se koná dvakrát ročně a je pravidelně doprovázeno protesty z japonské strany. Dvoudenního cvičení se účastní různé složky korejských sil, jako je námořnictvo, letectvo, námořní pěchota a policie. Vysoký japonský představitel označil toto cvičení za nepřijatelné.

Přestože Jižní Korea a Japonsko čelí společné hrozbě ze Severní Koreje a často pořádají společná cvičení s USA, země mají mezi sebou mnoho historických sporů. V Jižní Koreji například rezonuje otázka korejských sexuálních otrokyň, které Japonci využívali za druhé světové války.

Kam dál?
USA a Jižní Korea zahájily námořní cvičení (17.10. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

NATO odsoudilo útok v Kábulu

Alianční mise Resolute Support v Afghánistánu odsoudila útok na kulturní a mediální organizaci v Kábulu, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí. Kulturní pokrok a svoboda slova nebudou zastrašeny, uvedl mluvčí mise podplukovník Kone Faulkner a dodal: „Naši společní nepřátelé musí vědět, že nezvítězí a afghánský lid nebude umlčen.“

Představitel afghánských bezpečnostních složek sdělil, že došlo ke třem explozím, přičemž dvě z nich byly pravděpodobně způsobeny sebevražednými atentátníky. Zdroj dále uvedl, že exploze zanechaly přes 40 mrtvých a 100 zraněných. Nikdo se k útoku zatím nepřihlásil.

Kam dál?
V Afghánistánu byli zraněni čtyři vojáci USA (14.11. 2017)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Zpráva: Švédsko by vojensky podpořilo spojence a čeká od nich totéž

„Švédsko nezůstane pasivní, pokud některý ze států EU nebo severských zemí postihne pohroma nebo útok. Očekáváme od těchto zemí podobné jednání, pokud bude zasaženo Švédsko. Švédsko by tedy mělo být v pozici, aby mohlo poskytnout i přijmout civilní a vojenskou podporu,“ uvádí zpráva o obraně, kterou předložila Švédská obranná komise vládě.

Švédsko by podle této zprávy nebylo samo schopno zastavit útok silné nepřátelské mocnosti, a proto má za cíl vyvinout kapacity ke zpomalení invaze do doby, než dorazí spojenecké síly.

Dokument přichází s konceptem totální obrany, který si žádá posílení všech obranných a společenských oblastí a větší propojení mezi národní a lokální úrovní. Zpráva bude podkladem pro další obranný rozpočet a konkrétní kroky by měly být podniknuty v období 2021-2025.

Kam dál?
NATO by mělo bránit Švédsko a Finsko, myslí si představitel NATO (30.11. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Španělsko se zavázalo zvýšit obranný rozpočet o 80 %

Do roku 2024 chce španělská vláda zvýšit výdaje na obranu o 80 %, zavázala se k tomu v dopise zaslaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Dopis navazuje na požadavek Aliance, aby státy do konce roku vysvětlily, jak chtějí dosáhnout závazku vydávat 2 % HDP na obranu.

Přestože v případě Španělska dojde k velkému nárůstu výdajů, obranný rozpočet na hranici dvou procent v roce 2024 nedosáhne, ale bude se pohybovat okolo 1,5 %. Hranice dvou procent by podle španělské vlády mohla být dosažena nejdříve v roce 2028.

Státy NATO se také zavázaly dávat 20 % obranných výdajů na nákup nového vybavení a výzkum a vývoj. Tuto podmínku Španělsko s 19,31 % téměř splňuje. Země se také aktivně podílí na operacích EU i NATO.

Kam dál?
NATO uklidňuje Trumpa, výdaje rostou. Česko je čtvrté od konce (13.3. 2017)

Zdroj: El País (Španělsko)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek