natoaktual.cz

Alianci vadí nízká transparentnost ze strany Ruska ohledně cvičení

25. srpna 2017  13:32
 

Ruská vojenská základna u města Alakurtti poblíž finských hranic | foto: Google Earth

Alianci vadí nízká transparentnost ze strany Ruska ohledně cvičení

Rusko a jeho spojenec Bělorusko nesplnily mezinárodní závazky transparentnosti ohledně společného masivního vojenského cvičení Zapad 2017, prohlásila Severoatlantická aliance. „Litujeme, že ani Rusko, ani Bělorusko se neřídí Vídeňským dokumentem, co se týče transparentnosti Zapadu 2017,“ řekl představitel NATO. „Opatření týkající se transparentnosti vymezená Vídeňským dokumentem jsou důležitá, protože zabraňují dohadům a omylům,“ dodal představitel.

Vídeňský dokument vyžaduje, aby všechny strany poskytovaly informace o cvičeních předem a umožnily týmům pozorovatelů jejich monitorování, aby se zabránilo nebezpečným nedorozuměním. Například manévry zahrnující více než 13 000 vojáků musí být předem oznámeny a musí být přístupné pozorovatelům. Rusko sice pozorovatele na Zapad 2017 přizvalo, ale podle představitele NATO se nejedná o stejnou úroveň dohledu, jaká je specifikovaná ve Vídeňském dokumentu. Rusko a Bělorusko jdou cestou selektivního přístupu, který je nedostatečný, dodal alianční představitel.

Bělorusko uvedlo, že se cvičení zúčastní 12 700 vojáků, což je těsně pod stanovenou hranicí. Litva a další kritici však tvrdí, že by mohlo být do Zapadu 2017 zapojeno až 100 000 vojáků. „Nevidím žádný důvod k obavám. Vše bude jako obvykle otevřené a přátelské,“ oznámil ruský náměstek ministra obrany Alexander Fomin.

Kam dál?
NATO kritické k běloruskému pozvání pozorovatelů na cvičení Zapad (23.8. 2017)
Polsko a celá Aliance sledují ruské a běloruské přípravy na masivní cvičení (22.8. 2017)

Zdroj: The International News (Pákistán)

---

Stoltenberg: Dva experti NATO se zúčastní Zapadu 2017

Severoatlantická aliance vyšle dva odborníky na rusko-běloruské vojenské cvičení Zapad 2017 poté, co obdržela pozvánku od Minsku, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Masivní cvičení Ruska a Běloruska odstartuje 14. září a již nyní značně zvyšuje napětí mezi NATO a Ruskem. V blízkosti hranic členských států NATO – Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska – se budou pohybovat tisíce ruských a běloruských vojáků s nejrůznější vojenskou technikou, což západní spojence znervózňuje.

Bělorusko uvedlo, že se alianční experti mohou v průběhu cvičení zúčastnit pěti takzvaných návštěvních dnů. Podle Stoltenberga Aliance pozvánku zatím přezkoumává, neboť ta nepředstavuje nabídku skutečného monitoringu a NATO hledá důkladnější způsob, jak dohlédnout na Zapad 2017. Stoltenberg se takto vyjádřil během cesty do Polska na setkání s tamním prezidentem, předsedou vlády a ministry zahraniční a obrany.

Kam dál?
Šéf NATO navštíví Polsko těsně před začátkem cvičení Zapad (23.8. 2017)
Estonsko: Rusko musí pozvat pozorovatele na cvičení Západ 2017 (24.7. 2017)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Americké stíhačky se vrátí na Island střežit vzdušný prostor NATO

Šest stíhaček F-15C amerického letectva bude nasazeno na islandskou základnu Keflavik, aby završily rotační ochranu vzdušného prostoru Severoatlantické aliance v roce 2017. Spolu s nimi by mělo na Island do konce září dorazit také zhruba 280 amerických vojáků. Během mise se budou američtí letci věnovat i výcviku zahrnujícímu tankování za letu s letouny KC-135 a KC-10 a podniknou společné cvičení s plavidly islandské pobřežní stráže.

NATO zahájilo svou misi na Islandu v roce 2008. Od té doby jsou tam letouny amerických vzdušných sil nasazovány pravidelně jednou ročně. V letošním roce se jednalo o desáté nasazení, čímž Spojené státy demonstrovaly svůj závazek vůči NATO a Islandu. Převzaly rotaci po Itálii a Kanadě, jejichž síly působily na Islandu během jara a léta.

Kam dál?
Gripeny dorazily na Island. Češi ohlídají ostrov výkonnějšími střelami (29.9. 2016)
Tucet amerických stíhaček F-15 bude hlídkovat na Islandu a na východě (4.4. 2016)

Zdroj: NATO Allied Air Command
https://ac.nato.int/archive/2017/usaf-jets-return-to-iceland-to-safeguard-nato-skies-

---

Rusko demonstrovalo svou sílu přelety bombardérů poblíž KLDR

Ruské jaderné strategické bombardéry se vyskytovaly v okolí Korejského poloostrova ve stejnou dobu, kdy se Spojené státy a Jižní Korea věnovaly společným vojenským cvičením, která rozzuřila Pchjongjang. Moskva prohlásila, že je silně proti jakýmkoli jednostranným vojenským akcím USA na poloostrově a vyslala své bombardéry Tupolev-95MS přes Tichý oceán, Japonské moře, Žluté moře a Východočínské moře.

Tuto misi nad mezinárodními vodami oznámilo ruské ministerstvo obrany ve stejný den, kdy si Moskva stěžovala na společná cvičení USA a Jižní Koreje. „Spojené státy a Jižní Korea svými rozsáhlými vojenskými a námořními cvičeními nepomáhají snížit napětí na Korejském poloostrově,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova.

Kolik letounů se mise zúčastnilo a kdy přesně proběhla, Moskva neuvedla. Podle ruského ministerstva obrany byly bombardéry za letu dotankovány a v některých částech doprovázeny japonskými a jihokorejskými stíhačkami.

Kam dál?
USA a Jižní Korea zahájily každoroční společné vojenské cvičení (21.8. 2017)
Putin: Snížíme vojenské výdaje, ale armádu to neoslabí (16.8. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Nový Zéland navýší počet vojáků v Afghánistánu

Na žádost Severoatlantické aliance navýší Nový Zéland počet vojáků v Afghánistánu z deseti na třináct. Nepočetné novozélandské síly působí na afghánské národní vojenské akademii pro důstojníky jako mentoři a podpůrné síly. Nový Zéland do Afghánistánu nasadil své vojáky v roce 2001, přičemž ti zastávali zejména rekonstrukční role. Wellington se zavázal ponechat své jednotky v zemi alespoň do června 2018.

„Nový Zéland hraje svou roli v celosvětovém úsilí potlačit zdroje terorismu,“ prohlásil novozélandský premiér Bill English.

Kam dál?
NATO vítá Trumpův plán na více vojáků v Afghánistánu (23.8. 2017)
Pošlete víc vojáků do Afghánistánu, žádá Trump NATO (22.7. 2017)

Zdroj: The New Indian Express (Indie)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek