natoaktual.cz

NATO a Jordánsko zřídily nový kyberbezpečnostní tým

21. července 2017  14:53
 

Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

NATO a Jordánsko zřídily nový kyberbezpečnostní tým

Analýza

Přečtěte si k tématu taky analýzu Marka Baroně Outsider nebo klíčový partner? Jordánsko, NATO a bezpečnost na Blízkém východě (10.7. 2017)

Severoatlantická aliance spolu s jordánskými armádními silami oficiálně představila nový CERT (Computer Emergency Response Team) pro zajišťování kyberbezpečnosti. CERT je součástí jordánských ozbrojených sil a jeho úkolem je pomáhat předcházet kybernetickým útokům na jordánské civilní a vojenské složky a vypořádat se s nimi. Zajišťuje zároveň různá školení a dbá na rozvoj pracoviště, aby ochránil kritickou infrastrukturu.

CERT je součástí aliančního programu Věda pro mír a bezpečnost (Science for Peace and Security program, SPS). SPS má posilovat vědeckou spolupráci mezi členy NATO a partnerskými zeměmi a spojenci jako je právě Jordánsko. Tento program je primárně podporován odborníky na kybernetickou bezpečnost z Německa a Jordánska, přičemž podpůrnou roli hrají i Spojené státy a Francie.

„Tento projekt představuje mezník pro spolupráci v oblasti kybernetické obrany s partnerskou zemí a je prvním svého druhu, který byl schválen spojenci NATO,“ uvedl šéf sekce NATO pro kybernetickou obranu Christian Lifländer.

Kam dál?
USA vytvoří nezávislé vojenské kybervelitelství (17.7. 2017)
Za posledním kybernetickým útokem stál státní aktér, tvrdí NATO (3.7. 2017)

Zdroj: UPI (USA)

---

Ruské vojenské cvičení by mohlo být trojským koněm, bojí se spojenci

Spojenci USA ve východní Evropě a na Ukrajině se obávají, že plánované ruské cvičení Západ 2017 by mohlo být trojským koněm a mít za cíl ponechat vojenské vybavení v Bělorusku po skončení cvičení, uvedl velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges. Rusové se snaží ujistit Severoatlantickou alianci, že jejich vojenská cvičení budou respektovat mezinárodní normy, ale NATO a generál Hodges zůstávají obezřetní co se týče jejich rozsahu.

Spojenci budou bedlivě sledovat, jaké vojenské vybavení Moskva pošle do Běloruska a zda ho následně odstraní, řekl generál Hodges. NATO je znepokojené, protože přechozí rozsáhlé cvičení Ruska zahrnovalo výcvik speciálních jednotek, použití raket s dlouhým doletem a bezpilotních letounů. Někteří členové NATO se domnívají, že Západu 2017 by se mohlo zúčastnit více než 100 000 vojáků a mohl by během něj probíhat i výcvik s jadernými zbraněmi.

Kam dál?
NATO je skeptické k velikosti ruského cvičení Zapad (14.7. 2017)
NATO je znepokojeno plánovanými ruskými cvičeními (29.3. 2017)
Moskva nedá NATO informace o chystaném cvičení Západ 2017 (13.3. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Macron: Francouzská armáda bude mít větší rozpočet

Francouzské ozbrojené síly budou jedinou vládní institucí, která se v příštím roce dočká navýšení rozpočtu, oznámil prezident Francie Emmanuel Macron, když obnovil závazek zvýšit rozpočet na obranu v roce 2018 na 34,2 miliard eur.

„Abychom postupně dosáhli cíle Severoatlantické aliance vydávat 2 % HDP na obranu, bude rozpočet ozbrojených sil navýšen na 34,2 miliard eur. Jedná se o jediný rozpočet, který v roce 2018 navýšíme,“ prohlásil Macron. V posledních letech nikdy nedošlo ke zvýšení rozpočtu o 1,8 miliardy eur, dodal francouzský prezident.

Kam dál?
NATO uklidňuje Trumpa, výdaje rostou. Česko je čtvrté od konce (13.3. 2017)
Trump slibuje podporu pro NATO, ale spojenci musí platit spravedlivý podíl (1.3. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ruský vývoj nových zbraní je výzvou pro USA a Čínu

Rusko vyvíjí nové střely a bezpilotní letouny, které budou využívat umělou inteligenci, aby mohly samostatně myslet a rozhodovat se, tvrdí ruští výrobci zbraní a představitelé obrany. Cílem je vyrovnat se vojenské síle Spojených států a Číny. Nová ruská zbraň by měla být představena během několika let, uvedl výkonný ředitel Tactical Missiles Corporation Boris Obnosov. Inspiraci čerpá Moskva od svého největšího vojenského rivala – Spojených států.

USA, Rusko a Čína jsou často považovány za přední světové vojenské mocnosti. Každý z nich se obvykle snaží předběhnout zbylé dva ve vývoji nových obranných technologiích, přičemž všechny se zajímají o použití umělé inteligence ve spojení s raketami, drony a dalšími smrtícími zařízeními.

Kam dál?
NATO chce využívat umělou inteligenci při rozhodování (5.6. 2017)
Armáda USA používá speciální neuro-technologii k vytvoření super-inteligentních vojáků (5.4. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Bundeswehr nasazuje své vojáky do Litvy

Okolo pěti set německých vojáků s tanky a další těžkou technikou bude odveleno do Litvy. Budou tam působit v rámci takzvané předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance (Enhanced Forward Presence, EFP). Spolu s posádkou vyšle Německo do Litvy osm tanků typu Leopard 2, jeden Büffel a bojová vozidla Marder, uvedl Bundeswehr. Německé jednotky a vojenské vybavení by měly být kompletní počátkem srpna.

Německo se postavilo do čela jednoho ze čtyř mnohonárodních aliančních praporů v Pobaltí v rámci posilování východního křídla NATO.

Kam dál?
Litva přivítala německý prapor NATO (8.2. 2017)

Zdroj: Mitteldeutscher Rundfunk (Německo)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek