natoaktual.cz

Bundeswehr představí nové velitelství kyberbezpečnosti

31. března 2017  16:56
 

Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

Bundeswehr představí nové velitelství kyberbezpečnosti

Německá armáda zahájí činnost nového centra kybernetické bezpečnosti. Snaží se tak zlepšit svou obranu v kyberprostoru v době, kdy tajné služby varují před zvýšeným počtem kyberútoků z Ruska. Nové velitelství bude šestou hlavní větví německých ozbrojených sil – vedle námořnictva, letectva, pozemní armády, vojenských zdravotníků a sil podpory.

Německé ozbrojené složky jsou vysoce postaveným cílem pro zahraniční hackery. Za prvních devět týdnů roku 2017 bylo zaznamenáno 284 tisíc útoků a pokusů o ně. Nové velitelství pro kyber- a informační prostor bude sídlit Bonnu a v červenci, kdy se do něj včlení již existující strategické velitelství pro průzkum a centra pro operační komunikaci a geoinformace, by v něm mělo pracovat 13 500 zaměstnanců.

Severoatlantická aliance v posledních třech letech zaznamenala pětinásobný nárůst kyberútoků na své členy a loni přidala kyberprostor jako další bojiště, vedle země, vzduchu a vody.

Kam dál?
NATO investuje tři miliardy eur do satelitů a kyberobrany (27.3. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA mohou provádět samostatné letecké údery v Somálsku

Vláda prezidenta Donalda Trumpa dala americkým ozbrojeným složkám oprávnění provádět útočné protiteroristické letecké údery v Somálsku na teroristy ze skupiny aš-Šabáb. Dosud mohla americká armáda používat letecké údery pouze v sebeobraně, pokud se dostali do ohrožení vojáci Africké unie nebo somálských vládních sil doprovázení americkými poradci.

Kam dál?
NATO by mělo dělat více proti nelegálním rybářům, tvrdí Somálci (20.3. 2017)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Armáda USA urguje Kongres ke schválení rozpočtu na obranu

Námořnictvo zruší nasazení některých lodí, letectvo nepovolí létat nenasazeným letounům na území Spojených států, píše se mimo jiné v dokumentu, který obdržel americký Kongres. Armáda v něm varuje před možnou neschopností Kongresu schválit plán financování armády na zbytek tohoto roku. Bez schválení by se armáda řídila podle rozpočtu z roku 2016 a musela by omezit některé nové i stávající projekty.

Kam dál?
Trumpův rozpočet: vítězství pro armádu (17.3. 2017)

Zdroj: CNN (USA)

---

Armáda nutně nepotřebuje další peníze, říká kanadský NGŠ

„Kanadské ozbrojené složky netrpí nedostatkem peněz, jen některé peníze nedokáží využít,“ tvrdí kanadský náčelník generálního štábu generál Jonathan Vance. „V tuto chvíli zvládáme naše úkoly, ale budoucnost ukáže, jak dokáže vláda rozvíjet moderní ozbrojené složky,“ dodal generál.

Otázku obranného rozpočtu oživil americký prezident Donald Trump, když prohlásil, že členové Severoatlantické aliance by měli přispívat více peněz na obranu. Kanada v současnosti na obranu dává asi 1 % HDP, což je polovina slíbeného cíle NATO.

Kam dál?
Kanadské stíhačky se letos zúčastní dvou misí NATO (27.3. 2017)

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Ministryně von der Leyen bude armádní nákupy konzultovat se soukromými poradci

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen hodlá k diskusi nad plánování budoucích investic přizvat konzultanty ze soukromé sféry. Po skandálech s drony Eurohawk, transportními letadly A400M a pěchotními útočnými puškami G36 budou přizváni odborníci z konzultačních firem EY, PricewaterhouseCoopers a KPMG.

Ministerstvo obrany plánuje v příštích třech letech utratit okolo 100 milionů euro na nových projektech a chce zajistit, aby se penězi neplýtvalo. Konzultantské firmy jsou však dočasným řešením a rozhodnutí vždy záleží na ministerstvu obrany. Už nyní se navíc ozývají hlasy, které větší zapojení konzultantských firem na ministerstvu obrany kritizují. Zpochybňují jejich nestrannost, protože mnohé z nich spolupracují i se zbrojařskými firmami

Kam dál?
Jak přispívá Německo do NATO? (21.3. 2017)

Zdroj: Tagesschau (Německo)

oko; natoaktual.cz
zpět na článek