natoaktual.cz

Izrael se po šesti letech zapojil do cvičení NATO

14. listopadu 2016  17:21
 

Izraelští vojáci (Ilustrační foto). | foto: Israel Defense Forces

Izrael se po šesti letech zapojil do cvičení NATO

Do rozsáhlého cvičení Severoatlantické aliance v Černé Hoře se v plné míře zapojil Izrael. Akce je součástí příprav vstupu Černé Hory do NATO a měla ověřit připravenost a schopnosti Aliance čelit přírodním katastrofám. Do simulace velkých záplav a sesuvů půdy se zapojilo 680 lidí z 32 států. Izrael zastupovala organizace Zaka pro záchranu a obnovu, hasiči a záchranáři, ozbrojené síly a také týmy ministerstev obrany a zahraničí.

Aliančního cvičení v terénu se mohl Izrael zúčastnit poprvé po více než šesti letech, díky dohodě o smíření, kterou před čtyřmi měsíci normalizoval své vztahy s Tureckem na velvyslaneckou úroveň. Vztah NATO s Izraelem je definován jako partnerství, země je členem Středomořského dialogu, založeného Severoatlantickou radou. V současné době zástupci ministerstva zahraničí vyjednávají s Aliancí o možném rozšíření spolupráce.

Kam dál?
NATO: Vstup Černé Hory je jistý, i přes protest Ruska (4.11. 2016)
První izraelský velvyslanec při NATO jmenován do funkce (19.9. 2016)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Bulharské prezidentské volby vyhrál proruský kandidát

Bulharské prezidentské volby vyhrál Rumen Radev, bývalý velitel letectva, který vyzýval k ukončení sankcí Evropské unie (EU) proti Rusku. Většinové vítězství Radeva (59,4 %) ukazuje, že vládnoucí koalice již nemá většinu, konstatoval premiér Bojko Borisov a po zdrcující porážce svého kandidáta odstoupil. Ve své kampani Radev často ostře vystupoval proti imigraci. Ačkoliv má bulharský prezident spíše ceremoniální funkci, ze své pozice může ovlivňovat politiku.

Kam dál?
Bývalý velitel bulharského letectva rezignoval kvůli neshodám s ministrem obrany Nenčevem (17.8. 2016)
Bulharsko nakoupí od Ruska motory do MiG-29 (11.11. 2016)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

NATO varuje Trumpa před jednostrannými kroky

Jednostranná politika není vhodnou volbou pro Evropu ani pro Spojené státy, varoval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Trump označil v průběhu své kampaně NATO za zastaralé a pomoc „černým pasažérům“ v Alianci by zvážil. Západ čelil největší bezpečnostní výzvě celé generace, dodal Stoltenberg. Připustil ovšem, že někteří členové by měli zvýšit své příspěvky – výdaje USA tvoří téměř 70 % výdajů zemí NATO na obranu.

Kam dál?
Trump je pro NATO velkou výzvou (10.11. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Základna USA v Afghánistánu se stala terčem útoku

Největší základna Spojených států v Afghánistánu se stala terčem pumového útoku. Výbuch na letecké základně u města Bagrám si vyžádal životy čtyř lidí a dalších 17 zranil, uvedli představitelé mise Severoatlantické aliance Resolute Support (RS). „Pro všechny, kteří si vybírají jako cíl koaliční síly, afghánské bezpečnostní složky a civilisty: mise RS a USFOR-A budou pokračovat ve výcviku, podpoře a poradenské činnosti, aby pomohly našim partnerům vybudovat lepší Afghánistán,“ uvedl velitel mise RS generál John Nicholson.

K odpovědnosti za útok se přihlásilo ozbrojenecké hnutí Tálibán.

Kam dál?
Německý konzulát v Afghánistánu se stal terčem útoku Tálibánu (11.11. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Obama odeslal návrh obranného rozpočtu, počítá s dalšími drony

Návrh rozpočtu na obranu ve výši 11,6 miliard dolarů zaslal Kongresu prezident Spojených států Barack Obama. Nový rozpočet předpokládá nákup dalších útočných dronů pro americká komanda bojující s organizací Islámský stát (IS) a dalšími teroristy. Nákup 535 malých leteckých raketových systémů a souvisejícího vybavení za 46,5 milionu dolarů je vyžadován Ústředním velením speciálních sil kvůli „naléhavým operačním potřebám.“

Bezpilotní prostředky by v Iráku měly sloužit pro „analytické, zaměřovací, výcvikové a podpůrné účely.“ Jediné bojové jednotky USA v Iráku, které se aktivně zapojují do boje s IS, spadají do vysoce utajovaného režimu. Americké speciální síly operují také v Afghánistánu. Administrativa požádala o dalších 150 milionů dolarů na rozvoj sítě malých dronů, která by v Iráku byla rozmístěna do dvou let.

Kam dál?
Proti dronům: americká armáda představila novou strategii boje (4.11. 2016)

Zdroj: National Post (Kanada)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek