natoaktual.cz

Bulharský šéf letectva měl podat rezignaci kvůli Polákům

3. srpna 2016  15:30
 

Letouny MiG-29 polského letectva. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bulharský šéf letectva měl podat rezignaci kvůli Polákům

Hlava vzdušných sil Bulharska oficiálně skončila v pozici a odešla do důchodu, spekuluje se ovšem o tom, že generál Rumen Radev odchází kvůli nesouhlasu s polským střežením bulharského vzdušného prostoru. V blízkých měsících by totiž mezi Polskem a Bulharskem měla být podepsána smlouva o hlídání nebe nad bulharským územím polskými stíhači Mig-29.

Podle polského náměstka ministra obrany budou Poláci hlídat vzdušný prostor nad Balkánem, Bulharskem a Rumunskem, chtějí tak ukázat, že jim jen o vlastní národní zájmy, ale také o bezpečnost polských aliančních partnerů. Ohledně odchodu Radeva se také objevily nepodložené informace, že odchází kvůli kandidatuře v listopadových prezidentských volbách. Podle nedávného průzkumu má totiž reálnou šanci stát se bulharským prezidentem.

Kam dál?
Sofie obvinila Rusko z opakovaných narušení bulharského vzdušného prostoru (26.7. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Bundeswehr zvyšuje bezpečnostní opatření na základně Incirlik

Letecká základna sloužící pro vojáky Severoatlantické aliance při misích proti organizaci Islámský stát má problémy, po nepovedeném vojenském puči vláda odvolala turecké vojáky z této základny, němečtí vojáci nyní chystají vyplnit mezeru zlepšením bezpečnostních opatření na základně, dohodli se tak se Spojenými státy a dalšími spojenci operujícími na základně.

Bundeswehr má na základně Incirlik 238 vojáků, „akutní nebezpečí“ jim rozhodně nehrozí, přesto po domluvě se Spojenými státy a dalšími partnery zlepší bezpečnost na základně, neboť se nachází nedaleko hranic se Sýrií. Ze základny již Bundeswehr poslal 443krát své letouny Tornádo, průměrně létají dvakrát denně.

Kam dál?
Vzdušný prostor základny Incirlik byl otevřen, turecký velitel zadržen (18.7. 2016)

Zdroj: Die Welt (Německo)

---

NATO a Turecko jsou spojenci, ne přátelé

Severoatlantická aliance má velmi malý dopad na Turecko po nevydařeném vojenském puči. NATO může vládu v Ankaře pouze napomínat, ne trestat, tvrdí zpravodaj Deutsche Welle Bernd Riegert. Spojené státy do Turecka vyslaly svého nejvyššího vojenského představitele, který by měl minimalizovat škody ve vztazích mezi USA a Tureckem a mezi Tureckem a Aliancí. Americký náčelník generálního štábu ubezpečil Ankaru, že USA budou i nadále podporovat demokracii v Turecku, naopak odsoudil pokus o vojenský puč.

Jeho zpráva byla stejná, jakou sdělil po telefonu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Stoltenberg nicméně Erdoğanovi připomněl, že by měl respektovat demokratický systém, pravidla právního státu a lidská práva. Turecká vláda je i kvůli tomuto telefonátu s odezvou od spojenců nespokojena, podle Ankary zatím Západ projevil velmi zdrženlivý projev solidarity.

V poslední době se také vedou v kuloárech debaty o případném vyloučení Turecka z Aliance, pokud se režim v Turecku posune příliš mimo hodnotový systém NATO. Zakládající Washingtonská smlouva nicméně nic takového neřeší. Turecko samotné může odstoupit od smlouvy, nemůže být ovšem vyloučeno.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Švédsko řeší ruskou pozvánku na summit

Rusko pozvalo experty ze zemí Severoatlantické aliance a nečlenské Finsko se Švédskem na jednání do Moskvy, Rusové se tím snaží vylepšit velmi chladné vztahy se Západem. Problémem ovšem je, že Švédsko žádné oficiální pozvání nedostalo. Z ministerstva zahraničí, obrany i od ozbrojených sil Švédska zaznívá to samé: „Nic jsme od Rusů nedostali.“

Experti NATO jsou pozváni do Moskvy na září tohoto roku, kde budou debatovat o současné vojensko-politické situaci v Evropě. Švédsko by pravděpodobně mělo s Ruskem jednat o Baltském moři a ruských aktivitách v oblasti v posledních letech.

Kam dál?
Švédsko bude v NATO do deseti let, předpovídá expremiér Bildt (7.7. 2016)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Erdogan: Scénář puče pochází ze zahraničí

Západ podporuje terorismus a zastává se pučistů, tvrdí turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Za viníka muslimského klerika Fethullaha Gülena, který se nachází v exilu na území Spojených států. „Mluvím směrem k USA: Jací to jsme strategičtí partneři, když stále hostíte Gülena, a to i přes moji žádost o jeho vydání? Stojíte tak za pučisty,“ stěžoval si při svém projevu Erdoğan.

Řada Turků, včetně samotného prezidenta, je frustrovaná kvůli kritice ze strany Spojených států a Evropy, ti se naopak obávají vládních opatření a zákroku na údajné pučisty po nevydařeném vojenském převratu. Západ se obává, že Erdoğan využívá šance a likviduje svoji opozici.

Kam dál?
Turecko po puči utahuje smyčku, ruší média a propouští další generály (28.7. 2016)
Americký generál: S tureckým převratem nemám nic společného (27.7. 2016)

Zdroj: CNBC (USA)

mad; natoaktual.cz
zpět na článek