natoaktual.cz

Pentagon: NATO potřebuje nové inovativní zbraně

29. ledna 2015  11:14
 

Americké ministerstvo obrany. | foto: Google maps

Pentagon: NATO potřebuje nové inovativní zbraně

Severoatlantická aliance potřebuje vyvinout inovativní zbraně, naléhá na členské státy náměstek amerického ministra obrany Robert Work. Podle něj má Pentagon připraven nový plán „Iniciativa inovace obrany“ a další projekty, které mají zajistit, že Spojené státy i nadále budou mít rozhodující konkurenční výhodu oproti potenciálním nepřátelům.

„Musíme se koordinovat a spolupracovat, vyhnout se duplikování, využít mezeru na trhu a tlačit naše vedení k inovaci technologií,“ uvedl Work a zdůraznil, že klíčové je zvýšit spolupráci se spojenci v rámci NATO, Asie a dalších oblastí.

Work dále uvedl, že obavy z vojenských pokroků ostatních zemí světa byl důvodem pro navýšení návrhu obranného rozpočtu, který Pentagon předloží americkému kongresu. Tento plán zvrátí trend každoročně klesajícího rozpočtu na obranu USA. Návrh rozpočtu počítá s investicemi do jaderných zbraní, kosmických schopností, raketové a kyber obrany, podmořských plavidel bez posádky a dalších.

Zdroj: Mail Online (Velká Británie)

---

Generál Pavel: Česko by mohlo cvičit iráckou armádu nebo třeba Kurdy

Po schůzce s hlavou státu informoval náčelník generálního štábu Petr Pavel o možném zapojení České republiky do výcviku iráckých, kurdských a případně i syrských sil, které v současnosti bojují proti Islámskému státu. Schůzka proběhla v reakci na komentář prezidenta Miloše Zemana, v němž se vyslovil pro společnou akci Organizace spojených národů proti Islámskému státu.

Generál Pavel s prezidentem hovořil také o možnosti nasazení českých vojáků na Golanských výšinách nebo v misi OSN v Mali, více ovšem prozradit nechtěl. „Zatím sondujeme možnosti možného nasazení na Golanech a nasazení v misi MINUSMA v Mali, případně některé další,“ uvedl generál.

Zdroj: České noviny (ČR)

---

Mezinárodní vojska zanechala v Afghánistánu tuny nevybuchlé munice

Mezinárodní vojska stahující se z Afghánistánu za sebou zanechávají „smrticí dědictví“ nevybuchlých bomb a granátů, kvůli kterým umírají lidé. Měsíčně je poraněno, zmrzačeno nebo usmrceno okolo čtyřiceti Afghánců, většina z nich jsou děti.

Koaliční vojska shodila od roku 2001 na Afghánistán okolo dvaceti tisíc tun munice. Experti odhadují, že zhruba 10 % z toho nevybuchla.

Za loňský rok se podle afghánského Mine Action Coordination Center, jež je podporováno Organizací spojených národů, stalo obětí nevybuchlé munice 369 lidí, z nichž 89 zemřelo.

Kam dál?
V Afghánistánu zůstává nebezpečná nevybuchlá munice (6.1. 2015)
Nevybuchlá munice NATO zabíjí Afghánce, tvrdí OSN (22.7. 2013)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Nuland: Velitelská střediska by měla být ve všech hraničních státech NATO

Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland vybízí Severoatlantickou alianci k vybudování velitelských a kontrolních center ve všech šesti hraničních státech Aliance. Také uvedla, že by členské státy NATO měly přispět do hrotových aliančních sil velmi rychlé akce.

Kam dál?
NATO upozorňuje na zvyšující se aktivitu Ruska na východní Ukrajině, chce obnovit kontakt s Moskvou (23.1 . 2015)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Stíhačky RAF vzlétly kvůli ruským bombardérům poblíž Británie

Britské stíhačky Typhoon musely vyhlásit pohotovost a vzlétnout ke dvěma ruským bombardérům dlouhého doletu typu Bear blížícím se k britskému pobřeží poblíž města Bournemouth. Letouny Bear jsou schopné nést jaderné zbraně. Stíhačky RAF doprovázely ruské bombardéry, dokud neopustily „zájmovou zónu“ Velké Británie, což trvalo zhruba půl hodiny. Za tu dobu nevlétly do vzdušného prostoru Velké Británie.

Rusko svými lety k hranicím vzdušných prostorů členských zemí NATO testuje reakční čas a schopnosti aliančních letectev.

Kam dál?
Alianční stíhačky zachytily ruský bojový letoun v Pobaltí (22.10. 2014)
Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím (19.6. 2014)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek