natoaktual.cz

Politické špičky přijely podpořit francouzský pochod za jednotu

12. ledna 2015  15:00
 

Francouzský prezident Francois Hollande. Ilustrační foto. | foto: Francois Hollande

Politické špičky přijely podpořit francouzský pochod za jednotu

Na padesát premiérů a prezidentů z Evropy a Blízkého východu přijelo podpořit více než milionový dav Francouzů, který prošel Paříží, aby uctil památku sedmnácti teroristy zavražděných lidí, stejně jako aby vyjádřil soudržnost Francouzů. Mezi vrcholnými politiky, kteří se akce zúčastnili na pozvání francouzského prezidenta Francoise Hollanda, nechyběla německá kancléřka Angela Merkel, britský premiér David Cameron, izraelský premiér Benjamin Netanyahu nebo palestinský prezident Mahmúd Abbás.

„Paříž se pro dnešní den stala hlavním městem světa,“ uvedl prezident Hollande při nedělním setkání francouzských ministrů. Již v sobotu kvůli útokům vyšlo do francouzských ulic na 700 tisíc lidí. Severoatlantická aliance vyjádřila smutek nad sedmnácti obětmi na životech stažením vlajek do půl žerdi ve svém bruselském sídle.

Teroristické útoky zvýšily napětí mezi velkými francouzskými komunitami židů a muslimů. Organizátoři nedělního pochodu však doufají, že akce pomůže otřesenou zemi sjednotit. „Nemám pochyb, že miliony lidí přijdou vyjádřit lásku ke svobodě a lásku k jednotě,“ uvedl před pochodem francouzský premiér Manuel Valls.

Kam dál?
NATO po útocích ve Francii: „Rusko by s námi mělo spolupracovat v boji proti terorismu (9.1. 2015)

Zdroj:
Financial Times (Velká Británie), NATO

---

Zrušte cvičení s Jihokorejci a my odložíme jaderné testy, vyzývá Pchjongjang USA

Severní Korea vyzvala Spojené státy, aby přispěly ke zklidnění situace na Korejském poloostrově tím, že dočasně odloží každoroční vojenské cvičení s Jižní Koreou. Výměnou za to Pchjongjang nabízí odložení jaderných testů. USA však takovou možnost odmítly s tím, že se za výzvou skrývá pohrůžka. „Dalšími jadernými testy by Severní Korea porušila své závazky vůči několika rezolucím Rady bezpečnosti OSN,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki.

Psaki také upozornila, že USA jsou nadále otevřeny dialogu se Severní Koreou a vyzvaly Pchjongjang, aby „okamžitě zanechal svých hrozeb, snížil napětí a začal s kroky, které povedou k opuštění jaderné strategie země – krok, bez kterého nebude možné konstruktivně vyjednávat“. Podle Psaki jsou navíc rutinní cvičení USA s Jižní Koreou „transparentní, orientované na obranu a jsou pořádány pravidelně již téměř 40 let“.

Kam dál?
Vzdejte se jaderných zbraní, vyzvalo NATO severokorejský režim (23.4. 2013)
Nad Koreou létají bombardéry B-52, Pentagon je odhodlán bránit Soul (19.3. 2013)

Zdroj:
RT (Rusko)

---

Indie se obává odchodu NATO z Afghánistánu

Odchod Severoatlantické aliance z Afghánistánu bude mít dopad nejen na bezpečnost v jižní Asii, ale také na bezpečnost USA a dalších států. Na tyto obavy Indie upozornil delegaci pro strategický dialog mezi Indií a USA indický ministr vnitřních záležitostí Rajnath Singh. Indický ministr delegaci také řekl, že by Washington mohl spolupracovat s Novým Dillí na sdílení informací o kriminálních a teroristických záležitostech v reálném čase.

Kam dál?
Výzkum: Prezident Gháníztrácí popularitu mezi Afghánci (7.1. 2015)
Naplní Tálibán své hrozby a ujme se opět kontroly nad Afghánistánem? (2.1. 2015)

Zdroj:
Zee News (Indie)

---

Španělské Patrioty jsou v Turecku, nahradí ty nizozemské

Do tureckého přístavu Iskenderun Limak dorazily španělské rakety protivzdušné obrany Patriot. Rakety budou umístěny na základně Incirlik v jihoturecké provincii Adana. Španělé tak vystřídají Nizozemce, kteří měli své Patrioty v Turecku od roku 2012, kdy Ankara požádala NATO o pomoc při ochraně svého teritoria proti potenciální hrozbě ze Sýrie. Společně s Nizozemci měly v Turecku dvě baterie Patriotů také USA a Německo.

Zatímco nizozemská mise končí na konci ledna, Německo již minulý měsíc schválilo roční prodloužení turecké mise.

Kam dál?
Německo prodlužuje působení v misi NATO v Turecku (8.1. 2015)

Zdroj:
World Bulletin (Turecko)

---

Koalice o víkendu útočila na pozice IS, Bundestag rozhodne o pomoci Kurdům

Koalice zemí bojujících proti Islámskému státu (IS) uskutečnila patnáct vzdušných útoků na pozice Islámského státu. Většina z dvanácti náletů v Sýrii byla soustředěna na okolí těžce zkoušeného města Kobani. Útoky zasáhly tři jednotky IS, z toho jednu taktickou, jednu budovu a patnáct bojových pozic. Američtí spojenci také mířili třemi vzdušnými útoky na území Iráku. První byl veden proti mostu kontrolovaném ozbrojenci IS nedaleko Erbílu, druhý nálet zničil dvě vozidla ozbrojenců nedaleko Ramádí a třetí zasáhl dvě bojové pozice IS nedaleko Mosulu.

Německý parlament se mezitím chystá na hlasování o vojenské pomoci pro Erbíl. Očekává se, že Bundestag schválí vyslání asi stovky německých vojenských školitelů a dodání moderních zbraní, které by pomohly Pešmergům v boji proti Islámskému státu. Vojenští experti by měli cvičit Kurdy pro boj a odstraňování sofistikovaných pozemních min.

Kam dál?
USA předaly iráckým silám a Kurdům 250 vozidel MRAP (7.1. 2015)
Kurdští bojovníci postupují v boji proti IS v syrském Kobani (6.1. 2015)
Generál Allen je optimistický ohledně boje proti Islámskému státu (30.12. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie), Rudaw (Kurdistán/Irák)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek