natoaktual.cz

Rusko je připraveno pomoci Afghánistánu po odchodu NATO

11. listopadu 2014  13:22
 

Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Vláda RF

Rusko je připraveno pomoci Afghánistánu po odchodu NATO

Afghánistán může po odchodu vojáků Severoatlantické aliance počítat s podporou Ruska. „Chápeme, že odchod mezinárodního vojenského kontingentu situaci v Afghánistánu neulehčí. V případě potřeby proto budeme připraveni podat Kábulu pomocnou ruku, aby Afghánistán zůstal stabilní a s perspektivou rozvoje,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin při setkání představitelů členských států Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).

„Doufám, že po roce 2014 nebude Rusko stejné, jako bylo před třinácti lety. Změny a přehodnocení politického postoje Ruska vůči Kábulu společně s velkými energetickými projekty dalších asijských zemí mohou Afghánistánu pomoci v oblasti politické, ekonomické i sociální,“ myslí si afghánská politička Shukria Barakzai.

Kam dál?
Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády (7.11. 2014)

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Stále více Černohorců je pro vstup do NATO

Za poslední rok a půl vzrostla podpora obyvatel Černé Hory vstupu do Severoatlantické aliance o 4,4 procenta. Podle úřadů a odborníků je to kvůli krizím na Ukrajině a v Sýrii, ale i díky práci neziskových organizací, díky nimž mají Černohorci lepší přístup k informacím. V současnosti by tak se vstupem Černé Hory do NATO podle černohorského Centra pro demokracii a lidská práva (CEDEM) souhlasilo 35 % Černohorců. Současně podíl obyvatel, kteří se staví ke vstupu Černé Hory do NATO negativně, se snížil o 8 % na současných 44,5 procenta. Zbylých 20 procent lidí by při hlasování váhalo.

Podle Nenada Koprivici z CEDEM integrace do NATO velmi silně souvisí se vstupem do EU. „NATO je vojensko-politická organizace, která je vázána stejnými hodnotami, principy a cíli jako EU. Dvaadvacet členských států EU je také v NATO. Z toho důvodu bychom se měli na NATO dívat jako na alianci hodnot.“

Kam dál?
Rasmussen nabádá Makedonce, aby pokračovali v reformách (26.5. 2014)

Zdroj: Eurasia Review (USA)

---

Některé státy NATO „zničily“ globální protiteroristickou koalici, myslí si Bordjuža

Kroky některých členských států Severoatlantické aliance vedly ke kolapsu globální protiteroristické koalice a ke vzniku nových organizovaných teroristických skupin. Tvrdí to generální tajemník Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Nikolaj Bordjuža. Podle něj jsou snahy o společný postup v boji proti terorismu, které následovaly bezprostředně po teroristických útocích z 11. září 2001, hudbou minulosti. „Osobní ambice některých představitelů a zájmy určitých skupin v současné době převažují. Protiteroristická koalice přestala existovat, protože v současnosti neexistuje žádná spolupráce se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí,“ uvedl Bordjuža.

Generální tajemník CSTO dále upozornil na nebezpečí navrátilců, kteří prošli výcvikem v táborech ozbrojenců v různých konfliktech na světě. V současnosti tímto procesem prochází tisíce dobrovolníků z Evropy a stovky lidí ze zemí CSTO. „Nemůžeme tuto skutečnost ignorovat, jelikož tito lidé se vrátí a budou chtít prosadit svoje vidění světa pomocí zbraní.“

Kam dál?
Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří (16.10. 2014)

Zdroj: Belta (Bělorusko)

---

V Arménii probíhá týden NATO

Týden Severoatlantické aliance právě probíhá v jihokavkazské Arménii. Při této příležitosti promluvil v arménštině americký velvyslanec John Heffern, podle jehož slov partnerství Jerevanu s NATO „znamená bezpečnost a obranné reformy“. Během týdne NATO bude uspořádán videomost mezi vojáky na misích v Kosovu a Afghánistánu a jejich rodinami v Arménii, plánována je také návštěva arménského ministerstva obrany nebo setkání velvyslanců některých zemí NATO se studenty a učiteli Státní univerzity v Jerevanu.

Kam dál?
V Ázerbájdžánu probíhá týden NATO (3.11. 2014)

Zdroj: Public Radio of Armenia (Arménie)

---

Do Iráku dorazili američtí vojáci, mají radit iráckým silám při boji proti IS

Američtí vojáci dorazili do západoirácké provincie Anbar, aby nabídli podporu pozemním silám v boji proti džihádistům z Islámského státu. Pentagon uvedl, že skupina 50 amerických vojáků se nachází na letecké základně al-Asad, kde mapuje zařízení pro potenciální operaci, jejímž cílem by bylo asistovat a radit silám irácké vlády. Vojáci jsou vyzbrojení jen pro svoji obranu, nebudou vyzbrojovat sunnitské kmeny v oblasti.

V Iráku je nyní asi 1 500 amerických vojáků – především v Bagdádu a Erbílu, kde chrání americká zařízení a radí iráckým vojákům. Minulý týden americký prezident Barack Obama schválil vyslání dalšího jeden a půl tisíce amerických vojáků, jejichž prací bude poradní činnost a také výcvik iráckých a kurdských sil bojujících proti IS.

Kam dál?
Kanadské stíhačky podnikly první nálet na IS (5.11. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek