natoaktual.cz

Cameron chce, aby NATO přehodnotilo svůj vztah s Moskvou

4. srpna 2014  15:37
 

Britský premiér David Cameron | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Cameron chce, aby NATO přehodnotilo svůj vztah s Moskvou

Severoatlantická aliance musí přehodnotit svůj dlouhodobý vztah s Ruskou federací, která se staví k NATO nepřátelsky. Myslí si to premiér Velké Británie David Cameron. Kvůli nezákonným krokům Ruska na Ukrajině je podle něj navíc nutné, aby ve východní Evropě narostla vojenská přítomnost.

V dopise představitelům členských zemí Aliance Cameron varuje, že je potřeba vyslat Rusku jasnou zprávu o tom, že „NATO ani žádný z jeho členů nebude zastrašen“. Cameron mimo jiné navrhl nové rozvržení vojenských cvičení nebo posílení Sil rychlé reakce NATO.

Kam dál?
Britští poslanci: Británie by se měla ujmout zavádění změn v NATO (31.7. 2014)
http://www.natoaktual.cz/britsti-poslanci-britanie-by-se-mela-ujmout-zavadeni-zmen-v-nato-px0-/na_media.aspx?c=A140731_180817_na_media_m02

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Aliance: Síly rychlé reakce NATO jsou klíčem proti ruské agresi

Severoatlantická aliance pracuje na vybudování sil, které budou neustále připraveny bránit členy aliance. Podle zástupce velitele aliančních sil v Evropě britského generála Adriana Bradshawa budou tyto síly rychlé reakce NATO sloužit jako odstrašující prostředek proti ruské agresi. Aliance v současnosti již disponuje Silami rychlé reakce (NATO Response Force, NRF), zástupci NATO však uvažují o zesílení tohoto prostředku a zároveň zvýšení jeho bojových schopností. Tyto nové síly mají podle Bradshawa zahrnovat pozemní i letecké jednotky.

„Všem musí být jasné, že neexistuje možnost omezeného konfliktu proti členskému státu NATO. Pokud si začnete s jedním členem NATO, budete stát proti celé Alianci,“ dodal Bradshaw.

Kam dál?
Zpráva: Současná krize na Ukrajině ohrožuje bezpečnost každého v Evropě (31.7. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Krize na Ukrajině možná přesvědčí NATO o potřebě založit regionální velitelství

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) generál Philip Breedlove si začal pohrávat s myšlenkou na vytvoření regionálních velitelství, jejichž úkoly by vyplývaly z článku 5 Washingtonské smlouvy. „Myslím si, že v současnosti státy souhlasí, že máme strukturu ozbrojených složek, kterou potřebujeme. Co musíme udělat, je adaptovat ji. Nyní je čas, aby existující síly začaly s cvičením svých obranných schopností souvisejících s článkem 5,“ uvedl SACEUR.

„V současnosti dělají naše Síly rychlé reakce přesně to, co potřebujeme - a dělají to výborně. Ale nové hrozby přicházející z Ruska vyžadují, aby se zlepšila doba jejich reakce. Chceme proto najít několik velitelství, která se na tento druh misí budou soustředit. Toto bude politické rozhodnutí. Mohlo by to fungovat tak, že budeme mít velitelství na severu, v centrální části a na jihu. Především se však budeme soustředit na to, aby Aliance dokázala lépe reagovat na krize, jako jsou ty na Krymu, Ukrajině a další.“

Kam dál?
Lotyšský ministr obrany stále doufá v základnu NATO v zemi (30.7. 2014)

Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

---

Kyjev odmítá, že by používal balistické střely

Ukrajinský ministr obrany a zástupce Severoatlantické aliance v Kyjevě popřeli zprávu Deutsche Welle o tom, že ukrajinská armáda používá balistické střely při boji proti proruským separatistům na východě země. Ukrajina podle ministra obrany Valerije Heleteje žádnými takovými zbraněmi nedisponuje.

Média v Rusku a na Ukrajině v posledních dnech spekulovala o tom, zda Ukrajinci tyto zbraně používají. Potenciálním kandidátem je raketový systém “Tochka“. Jeho balistické střely dokážou uletět sto kilometrů, jejich výbušná síla je výrazně větší než síla systému, který Ukrajina používala doposud. Podle odborníků by použití systému “Tochka“ Ukrajinou mohlo změnit rovnováhu vojenské síly v regionu.

Kam dál?
Kongres USA navrhuje, aby Ukrajina získala status významného spojence (28.7. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

2/3 Litevců jsou pro stálou přítomnost NATO v zemi

Průzkum litevského ministerstva obrany ukázal, že většina Litevců podporuje stálou přítomnost Severoatlantické aliance v zemi. Podle průzkumu je pro stálou přítomnost NATO v Litvě 68 % dotázaných. 85 % lidí si myslí, že jejich země je ve větším bezpečí díky aktivitě NATO v Pobaltí.

Kam dál?
Ukrajina, Polsko a Litva vytvoří společnou vojenskou jednotku (16.7. 2014)

Zdroj: Zee News (Indie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek