natoaktual.cz

Rasmussen: NATO nemá v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu

17. června 2014  21:45
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO Photos

Rasmussen: NATO nemá v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu

Severoatlantická aliance neplánuje vyslání vojáků na Ukrajinu, ale zamýšlí jí pomoci s reformou obranného sektoru a modernizací jejích ozbrojených složek. Uvedl to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Balíček plánovaných opatření zamýšlí koncem měsíce předložit aliančním ministrům zahraničí..V případě jeho přijetí by se Ukrajina mohla účastnit aliančních cvičení a Rasmussen nevyloučil ani možnost, že by se některá z členských zemí NATO zúčastnila cvičení na Ukrajině.

Podle Rasmussena NATO plánuje dlouhodobá opatření kvůli krokům Ruska vůči Ukrajině, aby zajistilo efektivní ochranu svých partnerů. Šéf NATO navíc dodal, že ho mrzí současný vývoj vztahů mezi Ruskem a NATO a nejlepší by pro obě strany byla konstruktivní spolupráce.

Kam dál?
Ruské tanky vjely na Ukrajinu, ukazují alianční snímky (16.6. 2014)
Sikorski: Členství Ukrajiny v NATO není na pořadu dne (11.6. 2014)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Turecko, Čína a ČR se zařadily mezi největší exportéry malých zbraní, tvrdí studie

Seznam největších světových vývozců malých zbraní se rozrostl o tři jména. Nově se na něm tak objevuje Turecko, Čína a Česká republika. Tvrdí to průzkum OSN, který se zaměřil na období let 2001-2011. V něm došlo téměř ke zdvojnásobení celkové hodnoty světového obchodu s malými zbraněmi, která se vyšplhala z 2,38 miliardy dolarů v roce 2001 na 4,63 miliardy dolarů o deset let později.

Mezi největší vývozce malých zbraní se kromě nováčků řadí také USA, které žebříčku vévodí, a dále Itálie, Německo, Brazílie, Rakousko, Švýcarsko, Izrael, Rusko, Jižní Korea a Belgie. Všechny tyto země v roce 2011 vyvezly malé zbraně v hodnotě převyšující 100 milionů dolarů. Nejvyšší nárůst mezinárodního obchodu byl zaznamenán v pořizování střeliva, následují pistole a revolvery, sportovní pušky a sportovní brokovnice.

Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

---

NATO střídá plavidla v Černém moři

Do Černého moře vplula průzkumná loď francouzského námořnictva Dupuy de Lôme. V oblasti se tak připojila k další zpravodajské lodi Elettra, která patří italskému námořnictvu. Dupuy de Lôme nahradila "neviditelnou" fregatu francouzského námořnictva Surcouf třídy La Fayette. Dupuy de Lôme je schopna monitorovat radarové signály a zachycovat komunikaci včetně telefonních hovorů a elektronické pošty.

Rusko podle nejmenovaného zdroje z ministerstva vnitra monitoruje pohyby všech lodí Severoatlantické aliance v černomořské oblasti. Podle Konvence z Montreux, jež upravuje režim proplouvání válečných lodí úžinami Bospor a Dardanely, mohou lodě států, které neomývají vody Černého moře, zůstat v oblasti nejvýše tři týdny. Tuto dohodu však nedávno porušila fregata amerického námořnictva USS Taylor, která zůstala v tureckém přístavu o jedenáct dní déle.

Kam dál?
NATO poslalo do manévrů v Pobaltí americké bombardéry, Moskva se zlobí (10.6. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

CSTO chce oslabit vztahy s NATO

Ministři zahraničí členských států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) doporučili, aby CSTO přerušila dialog se Severoatlantickou aliancí. Uvedl to generální tajemník CSTO Nikolaj Borďuža po setkání s předsedou ruské Dumy a zástupci CSTO. Borďuža zároveň upozornil, že se ministři CSTO přiklání možnosti posílení vztahů se Šanghajskou organizací pro spolupráci, s Čínou a se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.

CSTO je mezinárodní regionální organizací pro oblast obrany a bezpečnosti, která zahrnuje 7 zemí bývalého Sovětského svazu – Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a v současnosti neaktivní Uzbekistán.

Kam dál?
CSTO přerušuje spolupráci s NATO (25.4. 2014)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

---

Za mizení letadel z radarů nemůžeme, tvrdí NATO

Severoatlantická aliance nemůže za nedávné výpadky na řídících věžích v ČR, Rakousku, Německu a na Slovensku, kdy z radarů náhodně mizely letouny. Aliance ve svém vyjádření k incidentu uvedla, že v inkriminovanou dobu sice prováděla cvičení, při němž docházelo k rušení signálu nad Maďarskem, ale "NATO nijak nezasahovalo do frekvencí civilní letecké dopravy. V případě podobných cvičení NATO koordinuje své aktivity s civilními orgány a používá pouze frekvence, které poskytne hostitelská země."

Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) a Evropská letecká bezpečnostní agentura (EASA) nyní událost vyšetřují. "Budeme s oběma těmito organizacemi spolupracovat, abychom si byli stoprocentně jistí, že mezi naším cvičením a výpadky radarů není žádné spojení," dodalo NATO.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek