natoaktual.cz

NATO odsoudilo vojenskou eskalaci situace na Krymu

3. března 2014  16:10
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO odsoudilo vojenskou eskalaci situace na Krymu

Severoatlantická aliance odsoudila Moskvu za eskalaci situace na jižní Ukrajině. Reagovala tak na rozhodnutí ruského parlamentu, který autorizoval použití ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny. „Vojenskou akcí proti Ukrajině porušuje Ruská federace mezinárodní právo a také principy Rady NATO-Rusko a [aliančního programu spolupráce] Partnerství pro mír,“ stojí v prohlášení Aliance. NATO dále uvedlo, že bude i nadále podporovat suverenitu a územní integritu Ukrajiny a právo ukrajinského lidu určit svou vlastní budoucnost bez vnějšího zasahování.

Rusko na druhé straně ospravedlňuje své kroky snahou chránit ruské občany a rusky mluvící obyvatelstvo na území Ukrajiny v případě, že násilí v oblasti poroste. V telefonním rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou to uvedl ruský prezident Vladimír Putin. Totéž Putin uvedl při rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Putin i Pan Ki-mun se shodli na potřebě zabránit další eskalaci násilí na Ukrajině.

Kam dál?
Vztahy Ruska a NATO jsou na ostří nože kvůli Krymu (27.2. 2014)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Ukrajina žádá NATO o pomoc

Kyjev požádal Severoatlantickou alianci o pomoc při zajištění územní integrity Ukrajiny a bezpečnosti jejích obyvatel. Ukrajina tak učinila poté, co ruský parlament schválil vojenskou akci ruských sil na Ukrajině kvůli ochraně ruských obyvatel na jejím území. Kyjev však tento krok považuje za neoprávněnou agresi. Kromě ochrany ze strany NATO požádal ukrajinský ministr zahraničí Andrei Deshchitsa Severoatlantickou alianci o pomoc při zajištění bezpečnosti ukrajinských jaderných zařízení.

Moskva obviňuje Západ z podpory ukrajinských protestů, které jsou podle Ruska řízeny radikálními extremisty. Rusové žijící v autonomní ukrajinské oblasti Krym mezitím dali najevo, že by preferovali připojení Krymu k Ruské federaci. Podle ministra Deshchitsa je nejdůležitější, aby situace na Krymu byla vyřešena bez použití násilí a zbytečných provokací.

Kam dál?
NATO pochválilo ukrajinskou armádu (24.2. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Aliance by měla mluvit s Ruskem, nikoli o Rusku

Tváří v tvář ruské vojenské přítomnosti na Krymu přitvrdila Severoatlantická aliance svůj postoj. Někteří odborníci přitom NATO kritizují, že do rozhovorů nezahrnulo právě Moskvu. „Preferoval bych situaci, kdy by bylo svoláno okamžité setkání Rady NATO-Rusko na úrovni ministrů zahraničí. To by bez pochyby mělo na Rusko větší vliv,“ uvedl bývalý předseda Vojenského výboru NATO Harald Kujat. Podle něj je však manévrovací prostor Aliance omezený, protože Ukrajina není jejím členem. Kujat si zároveň myslí, že by NATO nemělo Ukrajině nabídnout vojenskou pomoc. „V dané chvíli je nejdůležitější komunikovat s Ruskem, a ne se bavit o Rusku.“

Podle některých by se NATO mělo ujmout mediační role a mělo by vytvořit prostor pro diskuzi. „Koneckonců NATO není jen bezpečnostní aliancí. Po rozpadu SSSR se stalo politickou platformou, ve které je Rusko zastoupeno skrze členství v Radě NATO-Rusko,“ uvedl vojenský expert Klaus Mommsen.

Kam dál?
Generálové NATO a Ruska zůstanou kvůli Ukrajině v Kontaktu (25.2. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Krym buduje vlastní flotilu, v čele má čerstvého ex-šéfa ukrajinského námořnictva

Kontradmirál Denis Berezovsky přísahal věrnost krymskému lidu a premiér krymské autonomní oblasti Sergej Aksyonov oznámil vytvoření krymského námořnictva. Berezovsky byl přitom zvolen šéfem ukrajinského námořnictva teprve před dvěma dny. „Slibuji, že budu plnit rozkazy krymského a sevastopolského nejvyššího velitele,“ uvedl Berezovsky.

„Republika bude mít své vlastní námořnictvo v čele s kontradmirálem Berezovskym. Tento den zároveň bude považován za zrod námořních sil autonomní republiky Krym,“ doplnil Aksyonov. „Všichni vojáci nacházející se v přístavu Sevastopol budou ignorovat veškerá nařízení přicházející od nových ukrajinských samozvaných představitelů.“ Vojáci, kteří se odmítnout připojit ke krymskému námořnictvu, mohou podle Aksyonova odejít do důchodu a nebudou soudně stíháni. Ostatním zůstane jejich hodnost i plat.

Ukrajinská rada bezpečnosti reagovala na tento vývoj zvolením nového šéfa ukrajinského námořnictva. Tím se stal Sergej Hayduk. Proti Berezovskému zároveň zahájila trestní řízení za vlastizradu a za předání velitelství v krymském přístavu Sevastopol.

Zdroj: RT (Rusko)

---

Státy G7 odsoudily Rusko za vojenský postup na Ukrajině

Sedm nejvyspělejších mocností světa (G7) odsoudilo Moskvu za postup na Ukrajině a přerušilo přípravy na společné setkání zemí G8, které se má uskutečnit v ruském Soči v červnu letošního roku. Ministři zahraničí států EU se zároveň mají setkat na mimořádném jednání v Bruselu.

Ruský prezident doposud vzdoroval hlasům na stažení ruských vojáků z Ukrajiny. Přechodná vláda na Ukrajině mezitím obvinila Rusko z vyhlášení války a zahájila mobilizaci svých ozbrojených sil. Krize na Ukrajině ovlivnila také ruskou burzu s cennými papíry a hodnotu rublu, jež se dostala na historické minimum vůči dolaru.

Dokument

Ministři financí států G7 jsou zároveň připraveni poskytnout Ukrajině značnou finanční podporu. „Mezinárodní měnový fond zůstává nejlepší institucí připravenou pomoci Ukrajině skrze poradenství a financování,“ stojí v jejich společném prohlášení. Podle britského ministra financí bude Ukrajina v příštích dvou letech potřebovat 35 miliard dolarů. Do Kyjeva mezitím zamířil britský ministr zahraničí William Hague, který se má setkat s novou vládou. Jeho kroky bude následovat také jeho americký protějšek John Kerry, který se na Ukrajinu chystá tento týden.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek