natoaktual.cz

V Afghánistánu zůstane buď 10 tisíc amerických vojáků, nebo žádný

23. ledna 2014  19:53
 

Americký voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | foto: Americké ministerstvo obrany

V Afghánistánu zůstane buď 10 tisíc amerických vojáků, nebo žádný

Americké ministerstvo obrany navrhlo prezidentu Baracku Obamovi, aby v Afghánistánu po roce 2014 zůstalo 10 tisíc amerických vojáků. Pakliže by jich tam mělo působit méně, nebyli by schopni v zemi efektivně chránit diplomaty a představitele armády a zpravodajských služeb, a v takovém případě by bylo lepší, aby tam americké jednotky nepůsobily vůbec žádné. "Návrh je 10 tisíc vojáků, nebo vůbec nikdo," shrnul názor Pentagonu na budoucí přítomnost USA v Afghánistánu nejmenovaný představitel seznámený s daným návrhem.

Jak americké zpravodajské služby, tak ministerstvo zahraničí návrh Pentagonu podpořily. Jediný, kdo se proti němu postavil, jsou představitelé Bílého domu, včetně viceprezidenta Josepha R. Bidena. Bílý dům však zatím oficiálně zprávu Pentagonu nekomentoval. Stejně tak se americká vláda nevyjádřila k informacím, že by se americké jednotky měly definitivně z Afghánistánu stáhnout nejpozději do roku 2017, kdy Baracku Obamovi vyprší prezidentský mandát. Je nicméně možné, že v Afghánistánu nebudou působit už po roce 2014, a to v případě, že afghánský prezident Hamíd Karzáí nepodepíše dvoustrannou bezpečnostní dohodu s USA.

Kam dál?
Z Afghánistánu se může stát narko-stát, varují v USA (16.1. 2014)
Máte pár týdnů na podpis smlouvy, varují USA Afghánistán (8.1. 2014)
Pákistán: Úplné stažení USA z Afghánistánu není žádoucí (6.1. 2014)

Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán)

---

Ruské vojenské dodávky do Sýrie narůstají

Rusko údajně zintenzívnilo v posledních měsících dodávky vojenského vybavení do Sýrie. Mezi nimi jsou například obrněná vozidla, drony či naváděné rakety. "Desítky transportních letounů Antonov 124 přivážejí obrněné vozy, monitorovací vybavení, radary, systémy k vedení elektronické války, náhradní díly pro helikoptéry a spoustu dalších zařízení, včetně naváděných bomb pro letadla," prohlásil zdroj z Blízkého východu, jenž si přál zůstat v anonymitě. "Ruští poradci a zpravodajští experti, kteří operují s bezpilotními průzkumnými letouny, pomáhají syrským vládním jednotkám vyhledávat pozice rebelů a následně vést přesnou dělostřeleckou palbu a letecké útoky," komentoval dále roli Ruska v konfliktu.

Mluvčí ruského státního podniku exportujícího zbraně Rosoboronexport Vjačeslav Davidenko se odmítl k tématu dodávek zbraní do Sýrie vyjádřit. Rusko, které je hlavním poskytovatelem zbraní syrskému režimu v průběhu tři roky trvající občanské války, se pouze nechalo slyšet, že dodávkami zbraní do Sýrie neporušuje mezinárodní právo a nedodává Sýrii útočné zbraně. Vojenské vybavení putuje podle neověřených informací do Sýrie buď přímo z Ruska, nebo přes Bulharsko, Rumunsko či Ukrajinu. Zatímco Rumunsko dané informace nekomentovalo, bývalý bulharský ministr zahraničí prohlásil, že je velice nepravděpodobné, aby Bulharsko jako člen NATO a EU bylo zapojeno do dodávek zbraní do Sýrie.

Kam dál?
Ministři zahraničí NATO a Ruska podporují syrský mírový proces (5.12. 2013)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Rasmussen silně odsoudil násilí v Kyjevě

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen silně odsoudil násilí v ulicích Kyjeva. "Jsem extrémně znepokojen dramatickým vývojem na Ukrajině a informacemi o několika mrtvých v Kyjevě. Silně odsuzuji používání násilí. Násilí nemůže být nikdy odpovědí na politickou krizi," nechal se slyšet Rasmussen. "Obě strany se neodkladně musí zapojit do reálného dialogu, projevit zdrženlivost a zabránit další eskalaci," prohlásil Rasmussen.

Kam dál?
Nepleťte se do vnitřních záležitostí Ukrajiny, vzkazuje Rusko Alianci (5.12. 2013)
Šéf NATO naléhá na Ukrajinu, aby se vyvarovala násilností (2.12. 2013)

Zdroj: Interfax (Ukrajina)

---

NATO a Ukrajina budou dále spolupracovat na likvidaci munice

Severoatlantická aliance bude i v roce 2014 pomáhat Ukrajině s likvidací staré munice a společně tak budou pokračovat na druhé fáze projektu aliančního programu Partnerství pro mír, jehož je Ukrajina členem. Ukrajinský státní koncern Ukroboronprom zlikvidoval za loňský rok již 7 710 tun munice, letos by měl zničit dalších 2 740 tun. Náklady projektu spolufinancovaného prostředky NATO přesahují 1 milion eur, přičemž jen na letošní rok poskytlo NATO Ukrajině 685 tisíc eur. Podle ukrajinských analytiků je v plánu zlikvidovat celkem 133 tisíc tun nábojnic, 3 miliony min či 73 500 tun konvenční munice ukrajinské armády.

Ukrajina na tomto projektu spolupracuje s NATO od roku 2012, kdy ukrajinské ministerstvo obrany podepsalo s Aliancí dohodu o pokračující spolupráci pod hlavičkou programu Partnerství pro mír. Vybrané armádní vybavení přitom likviduje už od roku 2006 a do roku 2011 zrecyklovala na 400 tisíc lehkých zbraní, 15 tisíc nábojnic či tisícovku přenosných systémů vzdušné obrany (MANPADS).

Kam dál?
Ukrajina bude chráněna čínským jaderným deštníkem (17.12. 2013)
NATO a Irák spolupracují na odstraňování podomácku vytvořených výbušnin (12.12. 2013)

Zdroj: forUM (Ukrajina)

---

NATO chce letos zlepšit vztahy s Ruskem

Severoatlantická aliance je připravená vytvořit "konstruktivní vztah" s Ruskem, nechal se slyšet předseda Vojenského výboru NATO generál Knud Bartels na zasedání velitelů obrany členských zemí NATO v Bruselu. NATO a Rusko tak budou letos například rozvíjet spolupráci v Iniciativě spolupráce ve vzdušném prostoru, prostřednictvím které budou obě strany kooperovat v monitoringu vzdušného prostoru a koordinaci leteckého provozu, aby předešly případným teroristickým útokům. Dalším společným projektem je Fond helikoptér pro Afghánistán, jenž by měl pomoct afghánskému letectvu ve vybudování kapacit na údržbu svých helikoptér.

Kam dál?
Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO (16.12. 2013)
Raketová obrana stále zůstává hlavním problémem vztahů NATO-Rusko (2.12. 2013)

Zdroj: UPI (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek