natoaktual.cz

Polsko stáhlo z Afghánistánu již polovinu svého vybavení

8. ledna 2014  23:54
 

Polští vojáci v silách ISAF (ilustrační foto). | foto: Ministerstvo obrany Polska

Polsko stáhlo z Afghánistánu již polovinu svého vybavení

Zhruba necelá polovina veškerých logistických operací, při nichž Polsko stáhne z Afghánistánu tisíce tun svého vybavení zpátky do země, bylo již úspěšně splněno, prohlásil komodor Janusz Walczak z polského ministerstva obrany. Mezi vybavením figurovalo například 180 obrněných a jiných speciálních vozidel. Kromě stažení svého materiálu velení polské armády rovněž předá vybrané vybavení v ceně několika milionů dolarů afghánské vládě za účelem civilního použití.

V Afghánistánu v současnosti působí 1500 polských vojáků v rámci mezinárodní alianční mise ISAF. Do konce dubna by se polský kontingent měl přesunout ze své současné pozice v provincii Ghazni na americkou základnu v Bagramu. Paralelně se stahováním vybavení a vojáků ze země by také polská armáda měla vybavení, které už nesplňuje kritéria kvality, vyřazovat. Množství takto vyřazeného vybavení se odhaduje až na 17 procent polské výbavy.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

USA posílí vojenskou přítomnost v Jižní Koreji

Americká armáda posílí svou vojenskou přítomnost v Jižní Koreji, kam přesune z texaské základny Fort Hood vybavení a vojáky 1. dělostřelecké divize. Ti se tak připojí k 28 tisícům amerických vojáků již působících na Korejském poloostrově, kde budou nasazeni devět měsíců, načež budou na rotační bázi vystřídáni. „Je to součástí našeho přesměrování do Pacifiku,“ uvedl Steve Warren z americké armády, podle kterého byl tento krok již dlouho plánován.

„Toto (navýšení) přidává velitelům v Koreji dodatečnou kapacitu dvou tankových a dvou obrněných rot,“ vysvětlil účel přesunu Warren. K navýšení počtu amerických jednotek v Pacifiku dochází v době zvýšeného napětí ve Východočínském moři, kde si Čína a Japonsko nárokují stejné ostrovy a nad nímž Čína jednostranně vyhlásila zónu letecké kontroly. Čína již varovala USA, aby se nepletly do vnitřních záležitostí mezi ní a Japonskem.

Kam dál?
Jižní Korea a USA začaly s námořním cvičením i přes hrozby KLDR (10.10. 2013)
Americká armáda přesouvá další jednotky do Jižní Koreje (19.9. 2013)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

Čtyři američtí vojáci zahynuli po pádu helikoptéry v Británii

Čtyři členové amerického letectva zahynuli při nehodě helikoptéry na východním pobřeží Anglie, kde se právě účastnili tréninkové mise. Keenan Kunst z RAF pád helikoptéry potvrdil a upozornil, že se na její palubě nacházela munice, kvůli čemuž byla oblast, v níž k incidentu došlo, neprodyšně uzavřena. Havarovat měla údajně helikoptéra Pave Hawk, která je modernizovanou verzí lépe známé Black Hawk. Ta se často využívá k záchranným a vyhledávacím misím, díky čemuž je jejich letová výška velmi nízká - v řádu několika desítek či maximálně pár set metrů. 

Někteří obyvatelé přilehlé vesnice se po pádu helikoptéry nechali slyšet, že její zvuk zněl zvláštně. „Motorům nerozumím, ale na zvuk helikoptéry jsem zvyklá, a tento zněl příliš hrubě a velice nezvykle. Věděla jsem, že něco není v pořádku,“ uvedla pro média místní obyvatelka Sue McKnespiey.

Zdroj: Fox News (USA)

---

Obama nevěřil vlastní válečné strategii, píše bývalý ministr obrany Gates

Americký prezident Barack Obama údajně nevěřil ani americké vojenské strategii v Afghánistánu, kterou sám schválil, ani jejímu veliteli generálu Davidu Petraeusovi, jehož sám do této funkce dosadil, píše ve svých aktuálně vydaných memoárech bývalý ministr obrany USA Robert Gates.

„Jak jsem tam tak seděl, myslel jsem si: nevěří svému veliteli, nemůže vystát Karzáího, nevěří vlastní strategii, ani nepovažuje tuto válku za svou,“ komentoval v knize jednání v Bílém domě z roku 2011 Gates, podle kterého nechtěl Obama nic jiného než odejít z Afghánistánu a ohledně celé strategie války byl maximálně skeptický.

Gates na druhou stranu vyzdvihl v knize Obamovo rozhodnutí zaútočit na budovu v Pákistánu, v níž se skrýval Usáma bin Ládin. „Bylo to jedno z nejodvážnějších rozhodnutí, kterého jsem byl v Bílém domě svědkem,“ ocenil bývalý ředitel CIA a ministr obrany i v administrativě George W. Bushe Obamův krok.

Naopak o viceprezidentovi současné administrativy Joe Bidenovi se vyslovil, že měl chybný názor na téměř každou zásadní otázku týkající se zahraniční politiky či národní bezpečnosti v posledních 40 letech.

Kam dál?
NATO v Afghánistánu nedosáhlo svých cílů, tvrdí tamní poslanec  (12.12. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Máte pár týdnů na podpis smlouvy, varují USA Afghánistán

Afghánská vláda má na podpis dvoustranné bezpečnostní dohody se Spojenými státy několik týdnů, nikoliv měsíců, varoval nepřímo Afghánistán šéf tiskového oddělení Bílého domu Jay Carney. USA tlačí na vládu afghánského prezidenta Hamída Karzáího s podepsáním dohody, aby mohly pokročit s plánováním výcvikové a protiteroristické mise v Afghánistánu po roce 2014. Aniž by Carney specifikoval nějaký časový harmonogram podpisu, upozornil, že pokud Afghánistán smlouvu včas nepodepíše, začnou se USA připravovat na situaci, v níž v Afghánistánu po roce 2014 nesetrvají ani američtí, ani jiní alianční vojáci. 

Carney zdůraznil, že zatímco si americký prezident Barack Obama myslí, že nejlepší možností je udržet si přítomnost v Afghánistánu, nepodpoří to bez podepsané dvoustranné dohody. V současné podobě dohody by po roce 2014 mělo v Afghánistánu zůstat 15 tisíc vojáků, tuto verzi taky již schválilo afghánské shromáždění Loya Jirga. Hamíd Karzáí nicméně nyní požaduje zapracování garancí o ochraně civilního obyvatelstva a podpis chce nechat na svém nástupci.

Kam dál?
Pákistán: Úplné stažení USA z Afghánistánu není žádoucí (6.1. 2013)
Bez zahraničních jednotek Afghánistán nedostane pomoc (19.11. 2013)
 
Zdroj: The Nation (Pákistán) 

dun; natoaktual.cz
zpět na článek