natoaktual.cz

Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO

12. září 2013  15:42
 

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO

Na pozadí reforem s cílem snížit vojenské výdaje probíhá ve Švédsku i Finsku debata, jestli by země měly vstoupit do Severoatlantické aliance. Jak vládní, tak opoziční švédské strany vidí členství v Alianci jako základ pro zlepšení obranných schopností země a garanci dlouhodobé bezpečnosti, především ve světle posilování role ruských ozbrojených sil na severu země. Podle finského prezidenta Sauli Niinistöho je naopak lepším řešením budování kapacit národní obrany mimo jakoukoliv vojenskou alianci. Otázka možného vstupu do NATO vytanula ve Švédsku na povrch naposled na jaře letošního roku, kdy zpráva vládní poradní komise pro obrannou politiku doporučila robustnější přístup ve vojenské spolupráci s Aliancí a severskými státy.

Finsko nicméně pravděpodobně půjde směrem zachování neutrality a posilování vojenských vztahů jak s Aliancí, tak s Ruskem. "Silnější interakce a společná cvičení posílí operační schopnosti finských ozbrojených sil, Finsko bude ale zároveň moci spolupracovat s ruskou armádou například v arktické oblasti," osvětlil finskou dvojí strategii politický analytik Paul Beernert.

Podle finského ministra zahraničí Erkkiho Tuomiojai je nerealistické očekávat, že by Švédsko s Finskem vstoupily do NATO do roku 2015. V obou zemích by o vstupu muselo být hlasováno v celonárodním referendu, přičemž voliči, kteří vstup podporují, jsou v současnosti v menšině.

Kam dál?
Členství v NATO národní obranu nikdy nenahradí, tvrdí finský prezident (28.8. 2013)
USA kritizují vměšování Ruska do debaty mezi Finskem a NATO (29.7. 2013)
Švédsko a Finsko budou hlídkovat nad Islandem (9.7. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Turecko stále blokuje spolupráci NATO a Izraele, tvrdí velvyslanec Řecka

I šest měsíců po oficiální omluvě ze strany Izraele za tři roky starý incident nepřestává Turecko blokovat veškeré snahy o spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Izraelem. "Doufali jsme, že po omluvě bude Turecko smířlivější a povolí některé ze společných programů, mezi něž patří společná cvičení, výměna zpravodajských informací, výzkum či rozvoj technologických programů. Nestalo se ale vůbec nic," postěžoval si v rozhovoru pro izraelský deník řecký velvyslanec v Izraeli Spiros Lampridis.

Svým přístupem Turecko nicméně brání i ostatním středomořským státům, aby se na aliančních programech podílely, neboť všechny státy regionu se programů účastnily jako celek. "Nemůžeme s nikým z nich spolupracovat, protože všechny programy jsou blokované," kritizoval turecký postoj Lampridis s tím, že je pro něj velice překvapivý, když bilaterální spolupráce mezi Tureckem a Izraelem funguje na denní bázi.

Lampridis se také vyjádřil k situaci v Sýrii, kdy uvedl, že jeho země v tuto chvíli nepodporuje vojenský zásah. Podle Lampridise by odstranění chemických zbraní ze Sýrie, jak navrhuje Rusko, bylo pro Izrael výhodným řešením, neboť by případná vojenská akce mohla s sebou nést nepředvídatelné dopady i na okolní země.

Kam dál?
Analýza: Turecko-izraelské détente: Mavi Marmara vs. Společné zájmy (23.4. 2013)

Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

---

NATO testuje elektromagnetickou zbraň proti sebevražedným atentátníkům

Výzkumní pracovníci Severoatlantické aliance vyvíjí v Norsku zařízení, které umožní z dálky zastavovat vozidla sebevražedných atentátníků, tedy ještě předtím, než se dostanou ke svému cíli. Elektromagnetický paprsek znehybní vozidlo tím, že vyřadí z funkce jeho kontrolní systémy a vypne mu motor. Dané zařízení, jež se dá připevnit například do zadní části vozidla, z něhož může paprsek zasáhnout vozidlo za ním jedoucí, funguje i pro blokování odpálení bomb, kdy je schopno dočasně rušit rádiový signál.

Testování elektromagnetického zařízení by mělo skončit v roce 2014. Už v současnosti je nicméně zřejmá jedna z nevýhod, kterou je použití zbraně veřejnosti hustším provozu, kde může zasáhnout i nesprávné vozidlo a způsobit tak dopravní nehodu.

Zdroj: Popular Science (USA)

---

SACEUR: Odstranění chemických zbraní by mohlo zklidnit syrský konflikt

Ačkoliv zajištění syrských chemických zbraní nemusí zvrátit průběh tamní občanské války, mohlo by být počátkem změny, prohlásil na jednání s dalšími vojenskými představiteli nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) generál Philip Breedlove. "Pokud se to učiní správně, přičemž my jsme schopni zodpovídat za odstranění všech chemických zbraní, musí to situaci pomoct," uvedl Breedlove s tím, že existuje ještě spousta detailů, které by se musely vyřešit.

"Myslím si, že panuje konsenzus, že chemické zbraně byly použity a že byly použity Asadovým režimem," řekl Breedlove po konferenci v německém Garmisch-Partenkirchenu, jíž se zúčastnili vrchní vojenští velitelé z téměř 50 zemí. V současnosti je však nezbytné, aby každému možnému řešení krize byla věnována výrazná pozornost, uvedl Breedlove s odkazem na novou ruskou iniciativu požadující Damašek, aby se vzdal svého chemického arzenálu.

Kam dál?
Obama: S vojenskou variantou v Sýrii musíme počítat, i přes ruský mírový plán (11.9. 2013)
Návrh na předání syrských chemických zbraní získává podporu (10.9. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Ruské bombardéry absolvovaly misi nad Norským mořem

Dva ruské strategické bombardéry Tupolev-95MS dokončily hlídkovou misi nad Norským mořem, informoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Klimov. Trasa letu vedla podle informací, jež médiím Klimov poskytl, neutrálními vodami Norského moře. Účelem mise byl nácvik letu nad jednotvárným terénem a doplnění paliva za letu, jehož se zúčastnil letoun Iljušin-78.

Mise trvala podle údajů 18 hodin a v jejím průběhu byly letouny doprovázeny dvojicí stíhaček MiG-31. Dvakrát se k bombardéru také připojily stíhací letouny britského a norského letectva.

Kam dál?
Japonsko viní Rusko z narušení vzdušného prostoru (23.8. 2013)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek