natoaktual.cz

NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN

26. srpna 2013  12:32
 

Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN

Pokud se potvrdí, že režim prezidenta Bašára Asada použil v konfliktu chemické zbraně, užití síly ze strany Severoatlantické aliance by ospravedlnila humanitární intervence v "kosovském stylu", uvádí analytici a diplomaté. Když by se k ní Washington uchýlil, Spojené státy údajně nebudou mít problémy vytvořit koalici ochotných k vojenskému zásahu.

Neočekává se, že by vojenský zásah získal mandát Organizace spojených národů. Podle Kremlu byla poslední humanitární intervence, která odstranila režim Muammara Kaddáfího v Libyi, zneužitím mandátu OSN a lze očekávat, že i v případě Sýrie Rusko pro užití síly ruku nezvedne. Naopak Velká Británie a Francie by se ke Spojeným státům bez váhání přidaly.

Kam dál?
OSN: Použití chemických zbraní v Sýrii je nutné důkladně prošetřit (22.8. 2013)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Intervence v Sýrii by byla "tragickou chybou", ozývá se z Ruska

Západ by udělal "tragickou chybu" zahájením vojenské intervence v Sýrii a mezinárodní společenství by zažívalo další hořký diplomatický souboj jako v případě Kosova a Iráku, varuje Rusko. Moskva odrazuje od jakéhokoli preemptivního řešení do doby, než budou známy výsledky práce inspektorů OSN, kteří použití chemických zbraní v Sýrii právě vyšetřují.

"Důrazně naléháme na ty, kteří zvažují možnost vojenského zásahu v Sýrii, aby použili svůj zdravý rozum a vyhnuli se tak tragické chybě," uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. "Všechno to připomíná události před deseti lety, kdy Spojené státy obešly OSN, oklamaly svět informacemi o iráckých zbraních hromadného ničení a zahájily dobrodružství, jehož důsledky jsou nám všem známy."

Kam dál?
OSN: Sýrie souhlasí s prošetřením údajného použití chemických zbraní (15.8. 2013)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Pokud Američané napadnou Sýrii, čeká je porážka, varuje Asad

Syrský prezident Bašár Asad odrazuje Spojené státy před vojenskou intervencí v Sýrii, o níž se hovoří v souvislosti s použitím chemických zbraní proti povstalcům. "Spojené státy čeká porážka, stejně jako v předchozích válkách, od Vietnamu až do dneška," uvedl v komentáři pro ruský deník Izvestija prezident Asad. Zároveň dodal, že údajné použití chemických zbraní jde zcela "proti základní logice", protože právě syrské vládní síly se nacházely v místech, kde k chemickému útoku údajně mělo dojít.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzývá Spojené státy ke zdrženlivosti. "[Lavrov] zdůraznil, že oficiální zprávy z Washingtonu o připravenosti v Sýrii vojensky zasáhnout, byly v Moskvě přijaty s hlubokým znepokojením," píše se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Kam dál?
NATO ujišťuje Rusko, že v Sýrii nezasáhne (14.12. 2012)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Karzáí se do podpisu bezpečnostního paktu s USA nehrne

Afghánistán nijak nespěchá s podpisem bezpečnostní dohody se Spojenými státy, která má stanovit, kolik amerických vojáků v zemi ještě zůstane, až jejich mise příští rok skončí. K rozhodnutí dokonce může dojít až po prezidentských volbách, uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Spojené státy naléhají na Afghánistán, aby už konečně podepsal bilaterální bezpečnostní smlouvu (BSA), která by dávala mandát k přítomnosti amerických sil v zemi po skončení mise ISAF na konci příštího roku.

"I když Američané mluvili o říjnu, my nikam nespěcháme. Pokud dokument schválí už tato vláda, tak fajn," nechal se slyšet Karzáí. "Ale pokud ne, tak až příští prezident může rozhodovat o tom, zda ho bude chtít schválit nebo nebude," dodal.

Kam dál?
Karzáí chce nejdříve mír, potom bezpečnostní pakt s USA (9.5. 2013)

Zdroj: Swissinfo (Švýcarsko)

---

Litva zvažuje účast v nové afghánské misi

Litva přemýšlí nad vysláním svých vojáků na sever nebo jih Afghánistánu, pokud Severoatlantická aliance příští rok ukončí bojovou misi a zahájí misi zcela novou – výcvikovou, oznámil litevský ministr obrany Juozas Olekas při své nedávné návštěvě Afghánistánu.

Podle Olekase existují dvě možnosti, jak by v budoucnu mohla Litva Afgháncům pomoci: na severu země ve městě Mazár-e Šaríf, kam plánují poslat své vojáky pobaltské země a Skandinávci, nebo na jihu a východě Afghánistánu, kde nyní působí Američané. V současné době jednotky z litevských Speciálních operačních sil trénují Afghánce na jihu země v rámci mise, která se velmi podobá té, již Severoatlantická aliance plánuje zahájit v roce 2015.

Kam dál?

Analýza: ISAF a střední Evropa: od litevských Boratů k polským Rosomákům (12.8. 2013)

Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek